Bıldırcın Yumurtası Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Bıldırcın yumurtası yüksek vitamini ile vücuda faydaları ile biliniyor. Diğer yumurtalar gibi haşlama, kızartma olarak kullanılır. Fazlası zararlıdır.

Bıldırcın yumurtası

 

 Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtası ile kıyaslandığında vitamin değeri daha yüksek olan bir yumurta çeşididir. İçerisinde bol miktarda protein vitamin ve mineral yer alır. Bu sebeple tavuk yumurtasından ziyade günde bir adet bıldırcın yumurtası tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir

Bıldırcın yumurtası çiğ tüketilir mi? konusu birçok kişi tarafından merak  edilir ve araştırılır. Bıldırcın yumurtası normalde çiğ olarak da tüketilebilen bir besindir. Fakat alerji yapma olasılığı çok yüksektir Bu sebeple çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmez.

Bıldırcın yumurtasını tıpkı tavuk yumurtası gibi haşlayıp vücuda alabilirsiniz. Bıldırcın yumurtası için 8 dakika haşlamak yeterli olacaktır. Bıldırcın yumurtasının sağlık açısından birçok yararı olduğu da tespit edilmiştir ve bu sebeple düzenli bir şekilde kullanılması ve vücuda alınması son derece önemlidir

 Bıldırcın Yumurtası nasıl saklanır

 

Besin değeri açısından oldukça zengin olan ve sağlığa birçok yararı bulunan Bıldırcın yumurtası nasıl saklanır? Bıldırcın yumurtasını saklamak için mutlaka soğuk depolara kilere veya buzdolabına ihtiyaç vardır.

Bıldırcın yumurtası asla oda sıcaklığında duramaz ve kısa süre içerisinde bozulur. Oda sıcaklığında bekletilecek ise 2-3 gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

 Soğuk killer gibi yerlerde bir aya kadar dayanabilir ve bir ay içerisinde bıldırcın yumurtasını tüketmeniz tavsiye edilir. Genelde bıldırcın yumurtası buzdolabında saklanır. Buzdolabında saklanan aldığı zaman iki aya kadar bozulmadan kalabilir.

Bıldırcın yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır

 

Ufak bir yapıya sahip olan bıldırcın yumurtasının birçok yararı mevcuttur ve besin değeri açısından inanılmaz yüksektir. İçerisinde bulunan vitamin mineral ve protein sebebiyle vücudu her zaman olumlu bir şekilde etkiler.

Peki, bıldırcın yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır. Bıldırcın yumurtası diğer yumurtalar gibi haşlanarak veya kızartılarak tüketilebilir. Haşlarken 8 dakika haşlamalıyız yeterli olacaktır.

Kızartırken de arkalı önlü kızartabilir ve tüketebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta bıldırcın yumurtasında daha fazla vitamin protein bulunduğu için fazla tüketilmemeli ve günlük olarak 1 adet vücuda alınmalıdır

 Bıldırcın yumurtası  aynı zamanda kek , hamur işi gibi besinlerin içerisinde de eklenebilir. Erkek ve hamur işlerinde ekleneceği zaman kaç tane tavuk yumurtası atıyorsanız bir eksik bıldırcın  yumurtası atmanız tavsiye edilir

Bıldırcın yumurtası faydaları

 

Kendi ufak  fakat yararları büyük olan bıldırcın yumurtasının faydalarını  biliyor musunuz? Bıldırcın yumurtası düzenli bir şekilde tüketildiğinde sağlık açısından inanılmaz faydaları buluruz. İşte bıldırcın yumurtasının faydaları aşağıdaki gibidir

 

·       Astımı eahatsıuzlığına çok iyi geldiği bilinir

·       Geçmeyen öksürük için kullanıldığında öksürüğün kısa zaman içerisinde olmasını sağlar

·       Alerjik rahatsızlıklara iyi gelir

·       Halsizlik yorgunluk ve şikâyetleri tamamen ortadan kaldırarak vücuda enerji verir ve kişinin gün boyu enerjik olmasına sebep olur

·       Hipertansiyonu olan kişiler tarafından kullanıldığında tansiyonu düşürücü özelliği bulunur

·       Demir eksikliğine ve kansızlığı çok iyi geldiği belli deri ve kısa zaman içerisinde kan ve demir depolarının mutlu olmasını sağlar

·       İçerisinde antioksidan bulundurur ve kansere yakalanma oranını en aza indirir

·       vücutta bulunan enfeksiyon ve iltihabı temizler

·       Kalp sağlığını korur ve  kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür

·       Damar sağlığını korur ve damarların tıkanmasını önler

·       Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve bu sayede de kişinin sağlıklı bir şekilde zayıflamasına yardımcı olur

·       Hücrelerin yenilenmesini sağlar 

·       Vücutta bulunan yaraların kısa zaman içerisinde iyileşmesine katkıda bulunur

·       Göz sağlığına iyi gelir ve göz hastalıklarına yakalanma ihtimalini düşürür 

Bıldırcın yumurtası nelere iyi gelir

 

Bıldırcın yumurtası ülkemizde çok sık sık tüketilen yumurtalar arasındadır. Tavuk yumurtasından daha fazla vitaminli ve yararlıdır. Bu sebeple de ölçüsüne çok dikkat edilmesi gerekir. Bıldırcın  yumurtası nereye nelere iyi gelir? Astımı haksızlığına çok iyi geldiği bilinir.

Geçmeyen öksürük için kullanıldığında öksürüğün kısa zaman içerisinde olmasını sağlar. Alerji rahatsızlıklara iyi gelir. Halsizlik yorgunluk ve şikâyetleri tamamen ortadan kaldırarak vücuda enerji verir ve kişinin gün boyu enerjik olmasına sebep olur.

Hipertansiyonu olan kişiler tarafından kullanıldığında tansiyonu düşürücü özelliği bulunur. Demir eksikliğine ve kansızlığa çok iyi geldiği ve kısa zaman içerisinde kan ve demir depolarının dolmasını sağlar.

İçerisinde antioksidan bulundurur ve kansere yakalanma oranını en aza indirir. Vücutta bulunan enfeksiyon ve iltihabı temizler. Kalp sağlığını korur ve  kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür. Damar sağlığını korur ve damarların tıkanmasını önler.

Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve bu sayede de kişinin sağlıklı bir şekilde zayıflamasına yardımcı olur. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Vücutta bulunan yaraların kısa zaman içerisinde iyileşmesine katkıda bulunur. Göz sağlığına iyi gelir ve göz hastalıklarına yakalanma ihtimalini düşürür. 

Bıldırcın  yumurtası İçindeki vitaminler

 

Bıldırcın yumurtasının içinde E vitamini, B  12 vitamini, folat, magnezyum, fosfat  ve protein bulunmaktadır. Mutlaka düzenli bir şekilde günlük 1 adet tüketilmelidir.

Bıldırcın yumurtası kalorisi

 

Bıldırcın yumurtası düzenli ölçülerde tüketildiğinde sağlığı olumlu yönde etkiler ve yararlarını kısa zaman içerisinde ortaya  çıkarır.  İçerisinde birçok vitamin ve mineral mevcuttur. 1 adet bıldırcın yumurtasında bulunan kalori 42 kcaldır.

100 gram  bıldırcın yumurtasının besin değeri aşağıdaki gibidir:

 

·       Kalori 158 kcal

·       Karbonhidrat 0,4 gram

·       Protein 13,1 gram

·       Yağ 11,1 gram

·       Kolesterol 844,0 mg

·       A vitamini 156. 0 ıu

·       Potasyum 132,0 mg

·       Kalsiyum 64,0 mg

·       Demir 3,6 mg 

 

Bıldırcın yumurtası zararları

 

Bıldırcın yumurtasının  birçok faydası mevcuttur. Fakat mutlaka düzenli bir şekilde ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekir.  Günde ortalama 1 adet bıldırcın yumurtası tüketimi yapılması önerilir.  Fazla tüketildiğinde zararları olabilir ve kolesterolün yükselmesine sebep olabilir. Bu sebeple  bıldırcın yumurtasının tüketimi yapılırken dikkatli olunmalı ve aşırıya kaç olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap