Bihter İsminin Anlamı

bihter-isminin-anlami-85436

Bihter İsminin Anlamı Nedir?

Anne – baba olmaya hazırlanan pek çok kişinin çocuklara verilecek isimler konusunda çeşitli araştırmalar yaptıkları bilinmektedir. Çocuklara isim seçmek söz konusu olduğunda isimlerin analizi, harf analizleri gibi durumların yanı sıra Kuran’da geçi geçmemesi ya da caizlik durumu önemli olabilmektedir. Bebeklere isim seçmek söz konusu olduğunda en çok araştırılan ise isim anlamlarıdır. Bihter isminin anlamı nedir? Sorusunun yanıtını merak edenler arasındaysanız yazının devamından isim hakkında detaylı bilgiye erişebilmeniz mümkün.

Bihter isminin anlamı bilgili, bilgin, üstün olan, çok iyi olan olarak bilinmektedir. Kız çocukları için kullanılan bu ismin anlamı güzel şeyleri ifade etmektedir. Bu nedenle ailelerin çocuklarına isim olarak Bihter ismini rahatlıkla tercih edebilecekleri bilinenler arasında karşımıza çıkmaktadır.

Kız çocuklarına verilmekte olduğu bilinen Bihter ismi köken olarak Farsçadan gelmektedir. İsmin anlamı ve kökeninin yanı sıra söz konusu ismin Kuran’da geçip geçmemesinin de kimi zaman önemli olduğu bilinmektedir. Bakıldığı zaman Bihter isminin Kuran’ı Kerim’de geçmediği belirtilebilmektedir. Sözlükteki anlamını merak edenler için ise Bihter isminin TDK’deki anlamı da Türkçe sözlükte en iyi, daha iyi, pek iyi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde Türkiye’de Bihter ismi çok sık kullanılmamaktadır. Türkiye’de toplamda 1547 kişinin bu ismi kullandığı bilinmektedir. Bihter ismi kız bebek isimleri arasında en çok rastlanmakta olan 1086. İsim olmakla birlikte, genel sıralamada en sık rastlanan 2383. İsim olma özelliğini taşımaktadır.

İsimlerin kişinin karakter yapısı üzerinde de oldukça önemli olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle isim analizleri de merak edilenler arasında karşımıza çıkmaktadır. Bihter isminin analizi konusunda söylenebilecek olan ise, bu ismin kader sayısı 2 olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Bihter ismine sahip olanların uğurlu sayıları ise gri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Olumlu yönleri; merhametli kişilerdir. Duygularını yoğun olarak yaşarlar. Uyumlu ve empati yetenekleri olan insanlardır. Romantik bir karakter yapıları vardır. Aynı zamanda sessiz ve sakin bilinirler.

Olumsuz yönleri; öngörülemez bir karakter yapıları vardır. Fikirleri aniden değişebilir ve beklenmedik kararlar alabilirler. Duyguları yoğun olsa da çok duygusal kişiler değillerdir. Sabit fikirli kişiler olabilirler.

Fiziksel özellikleri; dudak yapıları kalın olmaktadır. Aynı zamanda yüzlerinde gamzeleri olabilir. Zarif ve dengeli yüz hatlarına sahip olurlar. Saçları genellikle dalgalı ve kalın tellidir. Gözleri renkli olabilir ancak koyu renkli gözlere sahip olmaları ile bilinirler.

İsimler konusunda kişilik analizleri de önemli olmaktadır. Buna göre Bihter isminin kişilik analizi ise şu şekildedir; duygularını yoğun yaşasalar da genel olarak duygusal davranmazlar. Genellikle sessiz ve sakin bir karakter yapıları vardır. Empati yetenekleri gelişmiştir ve genellikle kolay uyum sağlayan kişiler olarak bilinirler.

Merak edilenler arasında isimlerin harf analizleri de dikkat çekmektedir. Bihter isminin harf analizi ise; B; önsezileri kuvvetli insanlar oldukları, İ; hassas bir karaktere sahip oldukları, H; sakin yapıda kişiler oldukları, T; duygularını kolay açmayan insanlar oldukları, E; sıkıntılarını aşmak için mücadeleci oldukları, R; tereddütlü ve karar veremeyen bir yapıda oldukları anlamlarını taşımaktadır.

Benzer isimler de merak edilenler arasında bilinmektedir. Bihter ismine benzer isimler ise; Bihan, Bihterin, Gülter, Ester.

Pek çok anne – baba bebeklerine verecekleri isimlerin caizlik açısından bir sakıncası olmamasını istemektedir. Bihter ismi caiz mi diye bakıldığında caizlik konusunda bir sıkıntı yoktur.

Araştırıldığında Bihter ismine sahip ünlülerin mevcut olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bihter Özdemir buna örnek olarak verilebilirken, dizi karakterlerinde de Bihter isminden söz edebilmek mümkün olmaktadır.

Bihter isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bilgin, bilgili
  • 2 – Nergislerden Soğan Köklü Bir Bitki
  • 3 – Çok İyi, Üstün Olan Demektir.
  • 4 – Daha iyi, en iyi, pek iyi.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Bihter ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Bihter ismini kullanan 1.547 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Bihter ismini kullanan 526 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Bihter ismini kullanan 120 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Bihter ismini kullanan 130 kişi bulunmaktadır.

Bihter isminin Türkiye sıralaması

Bihter en çok kullanılan 2383. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1086. isimdir.

Bihter ismini kullananların sayısı, son bir yılda 3 kişi artmıştır.

Bihter isminin Harf Analizi

Kişiye Bihter ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Bihter İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Bihter ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Bihter isminin anlamını gözden geçirin!

Bihter İsminin Numerolojisi

Bihter isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
İ: on iki
H: on
T: yirmi dört
E: altı
R: yirmi bir
TOPLAM: 75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap