Biftek Yemeklerde Nasıl Kullanılır, Saklanır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Biftek genelde ızgarada kullanılır. Buzlukta uzun süre saklanır. B12 vitamini ve demir ile kansızlığı önleyici faydaları vardır. Aşırısı zararlıdır.

Biftek Nedir?

Sığır etinin en kaslı bölümlerine biftek denir. Sığırın kas oranı yüksek bölgesinden iri parçalar kesilerek ince dilimler halinde kesilmiş şekline verilen isim olan biftek, başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya mutfaklarının vazgeçilmez ürünüdür. Özellikle de ABD ve İngiltere olmak üzere biftek oldukça yaygın şekilde tüketilmektedir.

En çok kızartılmış hali ile tercih edilen biftek, fast food yemek anlayışına sahip restoranların da vazgeçemediği bir et çeşididir.

Özel kategoride bulunan biftek çeşidi saklanmasından pişirilmesine varana kadar özen isteyen bir üründür. Gelişmiş sığırdan elde edilen kas etine biftek denir. Dana biftek neresi diye sorulacak olursa da genç danadan elde edilen kas etine dana biftek denir.

Biftek Nasıl Saklanır?

Tüm dünyada özel bir yere sahip olduğundan satın alınmadan önce biftek nasıl saklanır diye bilgi edinilmesi gereken bir ettir. Gerek lezzeti ile gerekse içerdiği vitaminler açısından olsun hassas davranılması gereken biftek en güzel dondurma tekniği ile saklanır.

Saklama tekniklerinden önce her zaman dikkat edilmesi gereken başka bir detay daha vardır. O da etin satın alınacağı yere tazeliği ve temizliği konusunda güvenmektir.

Eğer satın alınan biftek zaten taze değilse ne kadar özenle saklanır ise saklansın bozulma yapacaktır ve pişirildiğinde lezzet sorunu olacaktır. Bifteğin taze olduğundan emin olunduktan sonra saklama kademelerine geçilebilir. Biftekler porsiyonlar halinde saklanmak üzere buzdolabı poşetlerine sıkı sıkıya yerleştirilir.

Poşetlerin içinde hava kalmamasına özen gösterilmelidir. Hava ile temas halinde olan her yiyecek dondurulmuş olsa bile bozulma riski taşır. Poşetlenip havası alınan etler, derin dondurucuda ya da buzdolabının buzluğunda istenildiği kadar bekletilebilir.

 İlk dolaba kaldırma esnasında etlere şoklama uygulanır ise saklanmaları açısından daha koruyucu olacaktır. Şoklama derin dondurucuların tamamında olan bir özelliktir. Etler, dondurma imkânı olmayan bazı sıcak memleketlerde yaşadığımız çağa rağmen güneşte kurutma işlemi yapılarak saklanır.

Bu işlem esnasında etler bol miktarda tuzlanarak bozulmanın karşısına geçilir. Oldukça ilkel bir yöntem olmasına karşın hem çok etkili hem de çok ekonomiktir. İnsanlar bu yöntemle saklama işlemlerine sadece tuz ücreti öderler.

Biftek Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Biftek yemeklerde nasıl kullanılır diye merak edenler için söylemek gerekirse en güzel şekli sırf et hali ile tüketilen şeklidir. Pişirilme şekli ile de diğer etlerin önüne geçmektedir. Genellikle ya ızgarada ya da döküm tavada kızartılarak tüketilir. Yanında ekstra bir sebzenin eklenmesine gerek yoktur.

Sadece marina işleminden geçirildikten sonra iyice dinlendirilen biftek başka bir malzemeye ihtiyaç duyulmadan sade olarak kızartılır.

Gerek internette gerekse yemek kitaplarında çok fazla sayıda biftek tarifi kolayca bulunabilir ve uygulanabilir. Birçok yerde bonfile ile biftek aynı anlamda kullanılsa da aslında doğru olan biftek ile bonfile ayrı ayrı etler olduğudur.

Yağlı et tüketmek isteyenler biftek tercih ederlerken yağ oranı azaltılmış dana sırt kas etleri ise bonfile biftek olur ki, bu eti de yağ tüketimine dikkat etmek zorunda olan insanlar tercih ederler.

Bifteğin lezzetinden vazgeçmeyen ancak sağlık sorunları nedeni ile biftek tüketmesi yasaklanan kişiler genelde özlem gidermek adına bonfile biftek tüketirler. Azaltılmış yağ oranı sebebi ile lezzetinde ve yumuşaklığında hafif farklılıklar olsa da genel olarak bakıldığında biftek lezzeti net olarak alınabilmektedir. 

Biftek Faydaları

Etin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Hele ki sığırın en kaslı bölgesi olan biftek faydaları söz konusu olursa olumlu etkiler saymakla bitmez. Bu faydalardan bir tanesini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Başka hiçbir üründe bulunamayan ölçüde proteine sahip olmak ile kemik yapısını güçlendirir.
 • Çeşitli nedenler ile zayıflamış kas sisteminin zengin kas yapısı ile kuvvetlendirir.
 • Kansızlık tedavisinde iyileştirici etkiye sahiptir.

Zekâyı kuvvetlendirir.

Aynı zamanda saç ve cilt üzerinde gözle görülür fark oluşturur.

Biftek Nelere İyi Gelir?

Biftek nelere iyi gelir diye sorulacak olursa sayılacak pek çok madde vardır. Ancak içlerinden bir tanesi diğerlerine kıyas ile çok öne çıkmaktadır.

 • Biftek tüketimi kansızlık sorunu yaşayanlar için birebirdir.
 • Çok iyi bir tedavi edicidir.
 • Biftek ayrıca, kas yapısını güçlendirir ve zarar görmüş dokuları yeniler.
 • Bağışıklık sistemi ve beyinsel faaliyetler üzerinde olumlu etkiler bırakır.
 • İçeriğinde bol miktarda bulunan B12 vitamini ile sinir sistemini destekler.
 • Hafızayı kuvvetlendirir.
 • Alzheimer hastalığından korur.
 • Sindirim sisteminde destekleyici olarak görev yapar.
 • Cilt ve göz sağlığında tedavi edici etkileri görülmektedir.
 • Kolesterol ve tansiyon dengesini sağlar.

Biftek İçindeki Vitaminler

Biftek içindeki vitaminler açısında hemen her insanın ihtiyaç duyduğu günlük vitamin değerlerini kazandırır. Bu vitaminler şunlardır; Protein, Demir, B12, B1, B2 vitaminleri, Çinko, Potasyum vardır. Bunlara ek olarak Sodyum, Kalsiyum, Kolesterol, Yağ vitaminleri de bulundurur.

Biftek Kalorisi

Biftek vitamin değerleri bakımından zengin olduğu kadar biftek kalorisi bakımından da son derece zengindir. Bu özelliği ile insana güçlü miktarda enerji verir. 100 gramlık bir biftek tabağında yaklaşık olarak 180 kalori bulunmaktadır.

Biftek Zararları

Her şeyin fazlasında olduğu gibi biftek de olası gerekenden daha fazla tüketildiği zaman biftek zararları görülebilir. Her ne kadar yararları çok fazla olsa da dikkat edilmediğinde çok ciddi zararları oluşabiliyor. İnsan sağlığı açısından ciddi olarak görülen tehlikeleri şöyledir;

Dünya çapında yapılan araştırmalara bakılacak olursa fazla et tüketimi kanser oluşumunu tetikliyor. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisini olumsuz yönde etkilememesi için biftek yerken ayarı kaçırmamaları konusunda uyarılıyorlar. 

 • Ürik asit miktarının artmasına sebep olarak gut hastalığının oluşmasına neden olur.
 • Damarlarda ve kaslardaki yaşlanma zamanının hızlanmasına neden olur.
 • Damarların tıkanarak damar hastalıkları oluşturmasına neden olur.
 • Önemli bir yan etkisi ise kalp rahatsızlıklarını tetikleyebilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap