Biberiye Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Biberiye bitkisi kanseri önler, migrene iyi gelir, saç ve cilt bakımı için kullanılır. Biberiye kullanım şekilleri ve sağlığa diğer faydaları yazımızda.

Biberiyenin Faydaları

Biberiye Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir? Latince adı rosmanrinusofficinalis olan biberiye bitkisi ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından gelmektedir. Et veya balık yemeklerinde sıklıkla kullanılan biberiye bitkisi soslara ve salatalara da aroma katmaktadır. Aroma katmasının yanı sıra biberiye bitkisinin insan sağlığına da birçok yararı bulunmaktadır.

Nane ile aynı familyadan gelmekte olan ve yılın hemen hemen her ayında bulunabilen bir bitki olan biberiyenin çayı, suyu ve yağı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, cilt ve saç bakımında, sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve çalışmasında gibi daha pek çok alanda kullanımı sağlanabilmektedir.

Biberiye Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir
Biberiye Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir

Biberiyenin İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir?

Hafızaya Yararları: 1500’lü yıllardaki şifalı bitkileri ve bunlarla tedavi yöntemlerini konu alan yazılı kaynaklara göre biberiye bitkisi hafızayı geliştirmektedir. Beyin fonksiyonlarının arttırılmasında da kullanılmaktaymış.

Günümüz şartlarında ise bu yazılı kaynaklardaki gibi hafızanın güçlendirilmesi için yaygın bir şekilde kullanılabilmektedir.

Biberiye bitkisinin içerisinde yer alan karnozik asidin hafızaya olumlu etkileri olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre, biberiye bitkisinin aromalı kokusunun bile hafıza ve konsantrasyonu geliştirdiği ortaya çıkmıştır.

Yine aynı araştırmalar doğrultusunda biberiyenin kokusu, ofis gibi kapalı bir ortamda çalışan kişilerin ruh hallerini önemli ölçüde iyileştirdiği ve iş performansında artış gözlemlendiği belirlenmiştir.

Migren:

Biberiye bitkisi, migren tedavisinde çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Migren ağrıları artış gösterdiği zamanlarda birkaç dal miktarda taze biberiyeyi veya birkaç çay kaşığı ölçüdeki kurutulmuş biberiyeyi yarı yarıya su doldurduğunuz bir tencereye koyarak kaynatın. Sonrasında başınıza bir havlu koymak suretiyle kaynamış olan bu suyun buharını 10 dakika boyunca yavaş yavaş soluyun.

Ağrılar:

Biberiye bitkisinin yağı eklem ve kas ağrılarının hafifletilmesinde kullanılabilmektedir. 10 damla ölçüdeki biberiye yağını yarım çay bardaklık ölçüdeki badem yağıyla karıştırarak ağrılı olan bölgeye masaj yaparak sürebilirsiniz.

Cide Yararları:

Biberiyenin özütü veya yağı pek çok kozmetik ürünü içerisinde kullanılabilmektedir. Ama biberiye bitkisinin cilde olan yararlarından bu ürünleri kullanarak faydalanmanız şart değildir.

Biberiye çayı veya biberiye yağı kullanılarak da aynı etki elde edilebilir.

Biberiyenin kan dolaşımını arttırıcı özelliği sayesinde ciltteki hücrelerin yenilenmesinde rol oynamaktadır. İltihap önleyici özelliği sayesinde de sivilce oluşumlarını engelleyebilmektedir.

Haftada 1-2 defa zeytinyağı veya badem yağı ile inceltilen (1 ölçeklik biberiye yağı kullanımlarında 4 ölçeklik ek bir yağ kullanılmalıdır) biberiye yağı ile bütün yüz ve boyun bölgenize masaj yaparak yedirin. 1 saat süreyle bu karışımı cildinizde bekletmeniz olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Sivilcelerin önlenebilmesi için günlük olarak sivilcelerin üzerlerine ve çevrelerine biraz biberiye yağı uygulayabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi:

Antioksidan olma özelliğiyle vücudun direncini arttırmaktadır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek sağlığınıza olumlu katkıları olur.

Antioksidanlık özelliği sebebiyle, gribal enfeksiyon ve nezle gibi salgınların görüldüğü kış aylarında biberiye çayının tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Mide Ülseri:

Yapılan bazı araştırmalarda biberiye bitkisinin mide ülserine sebebiyet veren Helicobakterpylori bakterisine karşı kuvvetli bir önleyici olduğu belirlenmiştir.

Sindirim Sistemine Yararları:

Kabızlık, mide bulantısı, hazımsızlık gibi pek çok sindirim sistemi sorunu yaşandığında çayı tüketilebilir.

Saçlara Faydası: Biberiye yağı saç köklerini güçlendirmesi ve saç derisinde kan dolaşımının hızlandırılması amacıyla kullanılabilmektedir.

Saç dökülmelerinde iyi geldiği söyleniyor olmasına rağmen bu konu hakkında herhangi bir araştırma verisi bulunmuyor.

Biberiye yağı saç bakımında tek başına kullanılabildiği gibi kekik, argan, lavanta gibi diğer yağlarla karıştırmak suretiyle de kullanılabilir. Bu işlem hastada bir defa saç derisine masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Biberiye yağı uçucu bir yağ olması nedeniyle direkt olarak saç derisine uygulandığı taktirde tahrişe sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle zeytinyağı veya badem yağıyla inceltilerek kullanılmalıdır.

Biberiye Bitkisinin Bilinen Diğer Yararları

Ağız Kokusu:

Güçlü bir aromatik kokuya sahip olması nedeniyle ağız kokularının giderilmesinde kullanılabilir. Biberiye bitkisiyle gargara hazırlayabilmek için 250 mililitre su içerisinde 4-5 dal kadar taze biberiye ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Soğumasının ardından günlük gargara yapabilirsiniz.

İltihaplar:

İçeriğindeki Karnozik asidi ve karnozal ile biberiye bitkisi iltihap önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca bu iki içerik ağrıya sebebiyet veren enzimlerin üretimlerini de baskılayabildiği için biberiye bitkisi ağrıları hafifletmede kullanılan önemli bitkilerden bir tanesidir.

İdrar Söktürücü:

İdrar söktürücü özelliği orta seviyededir. Düzenli tüketilen biberiye çayının yardımıyla fazla suyun vücuttan rahatlıkla atılması sağlanır ve böbreklerin fonksiyonlarını hızlandırmaktadır.

Solunum Yolları:

Migrende görülen ağrılar gibi grip, sinüzit ve bronşit türündeki üst solunum yollarına etki eden rahatsızlıkların tedavisinde de biberiye kullanılabilmektedir. Migren tedavisinde verilen şekilde kaynatılan buharı soluyabilirsiniz. Ayrıca stresle ilgili baş ağrılarının da hafifletilmesinde etkili olmaktadır.

Karaciğere Yararları:

Eski zamanlarda karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan biberiye bitkisi çay olarak tüketildiği taktirde karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır.

Kanser:

Kanserden korunabilme etkileri üzerinde yapılan araştırmalar sınırlı olsa da, teorik olarak fazla östrojenin vücuttan atılmasına yardımcı olması nedeniyle meme kanserinin görülme riskini azalttığı kabul edilebilir.

Antioksidanlık özelliği sayesinde kanser riski oluşturan toksinlerin vücuttan atılımını da sağlamaktadır.

Biberiye bitkisi A, B ve C vitaminleri açısından çok zengin bir bitkidir. Yüksek oranda demir barındırması nedeniyle de demir eksikliğinden kaynaklanan anemi tedavisinde kullanılabilmektedir. Fosfor ve kalsiyum içermektedir.

Biberiye Nasıl Kullanılabilir?

Biberiyeyi taze, kuru, baharat veya yağ olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca biberiyenin poşet çayları da piyasada bulunmaktadır.

Biberiye çayı hazırlamanız durumunda hazır değil de taze biberiye kullanmanız önerilmektedir. Bu çayın yapımında taze yerine kuru biberiye de kullanılabilir.

Biberiye çayı yapılırken, 1 bardak için 2 çay kaşıklık ölçüde kuru biberiye veya 2-3 dal kadar taze biberiye kullanılabilir.

Biberiyeyi su kaynadıktan sonra suya eklemeli ve 10 dakika kadar bardağın üstünü kapatarak demlendirmelisiniz. Daha sonra süzdüğünüz çayı dilerseniz tatlandırarak içebilirsiniz.

Yaptığınız ev veya balık yemeklerinde, salatalarda de biberiye bitkisi kullanabilirsiniz.

Uyarılar

Genellikle alerjen veya yan etkisi bulunmamakla birlikte fazla tüketmekten kaçınılmalıdır.

Hamilelik ya da emzirme dönemlerinde olan bayanların kullanmaları önerilmemektedir. Yüksek tansiyon veya epilepsi rahatsızlığı bulunan kişiler uzman tavsiyesiyle kullanmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap