Biber Nasıl Kızartılır, Malzemeleri Nelerdir?

Biberler kızartılmadan önce iyice temizlenmeli ve kurutulmalıdır. yağ ve tuz malzemeler için yeterlidir. Üstüne domates sosu dökerek lezzet katabilirsiniz.

Yaz aylarının değişilmez yiyeceklerinden bir tanesi de kızartma olmaktadır. Patates biber kabak Patlıcan gibi çok farklı sebzeler kızartma yapmak için oldukça Uygundur ve üzerine bir de sarımsaklı domates sosu ya da yoğurtla servis yapıyorsanız çok lezzetli olurlar.

Biber kızartması için ister yemeklerde ister kahvaltılarda kullanabilirsiniz ve bunu sunma şansınız bulunmaktadır. Yiyecek sevenler için biber oldukça lezzetlidir sevmeyenler için de tatlı biberlerden kızartma gerçekleştirme şansınız bulunuyor.

Biber Kızartması İçin Malzemeler

Yarım kg yeşil biber (isteğe göre acı ya da tatlı)
Kızartma yapmak için sıvıyağ
Tuz

Yeşil biberleri Öncelikle güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra sap kısımlarını kesmeniz gerekmektedir. Biberlerin orta tarafına gelecek şekilde bir çizik oluşturduktan sonra kızartma yapacağınız tavada yağı iyice kızdırın ve ardından biberlerin tamamını kızmış olan yağın üzerine yerleştirin.

Bir servis tabağının alt kısmına kağıt havlu yerleştirdikten sonra Kızaran biberlerimizi bu kağıt havlu üzerine yerleştirecek siniz. Bu şekilde bibere fazla gelmiş olan ya kağıdın üzerine geçecek ve biberler daha hızlı rahatça tüketilebilecek. Daha sonra tuz ilavesi gerçekleştirilmektedir yapmış olduğunuz biber kızartması ne isterseniz yoğurt ya da domates sosu de ekleyebilirsin

Domates sosu gerçekleştirebilmek için üç dört adet domatesin kabukları soyulduktan sonra yemeklik olarak doğranır. 23 diş kadar sarımsak kabukları soyulduktan sonra tabanın içerisinde bir his zeytinyağı koyulur ve önce sarımsaklar sotelenir. Yemeklik doğramış olduğunuz domatesler daha sonra ilave edilir ve Tuz ve karabiber eklenerek soteleme işlemi başlanır.

Domatesler pişik kremi alınca yağını çektiğiniz biberlerin başka bir tabağa üzerine dökerseniz ve kızartmanın servise bu şekilde hazır hale getirilir.

Biber kızartması isterseniz kuru biberlerden de yapabilirsiniz fakat kuru biberleri kızartmadan önce biraz su üzerinde bekle etmemiz gerekiyor.

Daha sonrasında yumuşakça doğrayarak kızartılır ve tarif etmiş olduğumuz domates suyu kuru biber kızartmasının üzerine servis yapılabilir ve son derece lezzetli bir şekilde tüketilebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap