Biber Acısı Elden Nasıl Çıkar? Elleri Acıdan Temizleme Yöntemi

Biber Acısı Elden Nasıl Çıkar? Elleri Acıdan Temizleme Yöntemi

Biber Acısı Elden Nasıl Çıkar? Elleri Acıdan Temizleme Yöntemi. Biber hem salatalara hem de yemeklere kullanılan bir sebze olup kışlık hazırlıklarda da başrol oynamaktadır. Turşu içerisine girdiği gibi ayrıca konserve olarak yapılıp tüketildiğini görebilirsiniz. Doğal olarak tüm bunların hazırlık süreci biraz acılı geçebilir. Bilhassa acı seven insanların konserve için biberleri acı aldığı aşikârdır. Doğrama ve hazırlık sürecinde pek hissedilmemekle beraber deriye nüfuz eden bu acı sonrasında çok can yakabilir.

Genellikle biberin acı olduğunun bilinmediği zamanlarda da bu süreç yaşanır. İlk başlarda ellerde bir yanma bile hissedilmez. Ancak sonrasında dayanılamayacak boyutlara ulaşabilir. Acı sebebiyle dermatolojik açıdan alerjenler ortaya çıkabilir. Hatta bazı reaksiyonlar alerjiyle sonuçlanarak cildinize zarar verebilir. Oysa çok kolay yöntemlerle elinize bulaşan acıyı rahatlıkla temizleyebilirsiniz. 

Elden Biber Acısı Kolayca Nasıl Çıkar

Elden Biber Acısı Kolayca Nasıl Çıkar

Biber acısı özellikle sevenler tarafından yerken müthiş bir haz yaratmaktadır. Bunun hazırlık aşamasında da eğer biberi tadıyorsanız acısını hissetmeniz normaldir. Tam bu aşamada biberleri doğramadan evvel ya da daha fazla maruz kalmadan eldiven kullanmanız bu sorunu kökünden çözecektir. 

Acı biber yanması eğer elinizde çok şiddetli bir biçimde hissediliyorsa bunu dindirmek için bazı metotlar kullanabilirsiniz. En mantıklı çözüm yollarından birisi acıyı en iyi alan besin olan yoğurt kullanmaktır. Özellikle buzdolabından çıkarılmış bir yoğurt büyük bir ferahlama yaşatabilir. Ellerinizi yoğurdun içerisinde bir süre beklettikten sonra yanma reaksiyonunun azaldığını hissedeceksiniz.

Elleriniz doğradınız biber nedeniyle yanıyorsa ve yoğurt yoksa kullanabileceğiniz bir diğer yöntem limon suyudur. Hatta limonun suyunu taze olarak sıktıktan sonra kabın içerisinde su ve tuz ekleyerek karıştırmanızı önerebiliriz. Bu karışımın içerisinde ellerinizi 10-15 dakika kadar tutmanız tavsiye edilir. Limon yine acıyı ellerinizden sökecektir. 

Limon suyu için alternatif olarak kullanılan sirke yine aynı tarifi sirkeyle uygulayarak kullanmanıza olanak tanıyabilir. Bu yöntemlerle acının ellerinizden atılmasını sağlayabilirsiniz. Anlık olarak yanma hissinin azalması içinse buzluktan çıkardığınız buzu ya da buz torbasını yanan kısımlara temas ettirebilirsiniz. 

Ilık süt içerisinde bekletmek, pişmiş kahve telvesiyle ovmak, kantoran yağı sürmek, soğan suyuyla yıkamak yine evde yapabileceğiniz bazı uygulamalardır. Fakat limon suyu en etkili yöntemdir. Limon suyu ile karışımın içerisinde ellerinizi beklettikten sonra yanık kremleri ile cildinizin hem korunmasını hem de nemlenmesini sağlayabilirsiniz. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol