Bezelyeyle Yapılabilecek Yemekler

bezelyeyle-yapilabilecek-yemekler-55039

Türk mutfağının önemli garnitürlerinden biri olan bezelye, gerek kuru ve gerekse yaş olarak tüketilebilen sebzelerinden biri olup Türk usulü yemeklerin birçoğu..

Türk mutfağının önemli garnitürlerinden biri olan bezelye, gerek kuru ve gerekse yaş olarak tüketilebilen sebzelerinden biri olup Türk usulü yemeklerin birçoğunda kullanılabilmektedir.

Yemek olarak kullanılabilme özelliğinin yanında çorba, püre, fava, börek, kek ve salata yapımında da kullanılan bezelye özellikle son yıllarda ülkemizde Rus salatası yapımında da olarak bir hayli kullanılır hale geldi.

İşte bezelyeyle yapılabilecek yemekler

Bezeye çorbası

Kabuğundan çıkarılmış olan bezelye taneleri iyice haşlanarak çok kısa sürede enfes bir çorba haline getirilebilir.

Çorba sadece bezelyeden yapılabileceği gibi, içerisine havuç, patates ve diğer yeşil sebzelere katılarak da yapılabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta sebzelerin pişme süreleridir.

Bezelye süre olarak en kısa südre pişen sebzelerden biri olduğu için diğer sebzelerle beraber suya atıldığında bu durum bezelyenin kararmasına ve vitaminlerinin kaybolmasına neden olacağından öncelikle diğer sebzeler suda haşlanmalı, sudaki sebzeler pişmeye yakın geldiğinde bezelye ilave edilerek pişirilmelidir.

Çorbanın üzerine tercihen süt kreması yâda taze fesleğen konulabilir.

Sulu yemekler

Zeytinyağlı, etli ve sebzeli yemeklerin birçoğunda bezelye rahatlıkla kullanılabildiği gibi özellikle sulu et yemeleri ve et güveçlerinde çok lezzetli bir şekilde kullanılabilmektedir.

Bezelye Püresi

Pek bilinen bir lezzet değildir.

Haşlanmış bezelyeler patates püresini yakın bir şekilde hazırlanmaktadır.

Lezzet olarak oldukça farklı bir garnitür olup, süt ilavesi ile yapılabileceği gibi et yada balık suyuyla da hazırlanabilmektedir.

Zeytinyağlı Yemekler

Bezelye;

havuç, enginar ve benzeri sebzelerle hazırlanan zeytinyağlı yemek tariflerini de girmektedir. Nişastalı sebzelerden yapılmakta olan fava için ideal bir alternatif olmaktadır.

Öncesinde haşlanmış olan bezelyeler kuru soğanla beraber hafifçe sotelenip püre hali verildikten sonra zeytinyağı ve limon ilavesi ile oldukça lezzetli bir fava yapılmış olmaktadır.

Hamur İşleri

Ülke mutfağımızda yaygın olmasa da bezelye yâda bezelyeden imal edilen un tatlı ve tuzlu hamur işi yapımında da kullanılmaktadır. Bezelye kullanılarak yapılan kek hafifliğinin yanında yeşil rengi ile de dikkat çekmektedir.

Salatalar

Genelde diğer sebzelerle beraber salata yapımında kullanılan bezelye bazen de limon, zeytinyağı ve dereotu ile de tek başına salata yapımında kullanılmaktadır.

Bezelye son olarak dolma tarzı yemeklerin iç harç malzemesi olarak da kullanılmaktadır.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol