Betain Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nedir, İçeren Yiyecekler?

Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz betain, sindirim ve kalp hastalıklarını düzenleyen bir besin maddesi olarak bilinmektedir. Bu da akla ilk olarak betain nedir sorusunu getirmektedir. Vücutta emilimi gerekli olan ve sağlık açısından çok fazla önemli olan B12, kalsiyum ve demir emilimlerini gerçekleştirmektedir. Hidrolik asit salgılanmasını sağlamaktadır. Vücutta denge bozucu olarak gerçekleşen problemlerin dengelenmesini sağlayan bir besin maddesi olarak da bilinmektedir.

Betain nedir diye sorulduğunda verilecek olan cevaplardan bir tanesi de ciğerlerin sağlıklı kalmasını sağlayarak sorunların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Karaciğer yağlanmasını en az seviyeye indirerek ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Vücutta bulunan hasta organların tedavisini de sağlamaktadır. Betain özellikleri arasında ön plana çıkan ve mide problemlerinin ortadan kalkmasını sağlamak için de görev yapmaktadır. 

Betain Ne İşe Yarar?

Gündemde olan tüm bu söylemlerden ortaya çıkan etkileri tartışmalı bir şekide devam ediyor olsa da en çok arama yapılan konu betain ne işe yarar şeklinde olmaktadır. Yapılan araştırmalarda özellikle insan vücudu tarafından alınamayan ve dışarıdan takviyesi gerekli olan homosistein açısından oldukça zengin bir besin maddesi olarak bilinmektedir. Eksikliği olduğunda çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Bu nedenle betain bu konuda oluşan hastalıkları önlemede yardımcı olacaktır. Ayrıca bu hormonun çok fazla vücutta bulunması da farklı hastalıklara yol açmaktadır. Bunlar arasında en dikkat çekici olanlarından bir tanesi de Felç, Alzheimer ve kanın pıhtılaşmasına yol açmaktadır. Betain besin maddesi bu oranın dengelenmesi aşamasında da yardımcı olmaktadır.

Yukarıda da bahsedildiği gibi Betainin faydaları arasında karaciğer yağlanmasının önlenmesi de bulunmaktadır. Aminoasit grubunda olan betain yağların ayrıştırılmasını sağlayarak lipofil görevi görmektedir. Bu da karaciğer yağlanmasının önemli ölçüde azalmasını sağlamaktadır.

Betain özellikleri bakımından da vücutta protein parçalanmasında görev alan hidrolik asidin üretilmesini sağlamaktadır. Bu da midenin rahatlaması için gerekli bir yardımcıdır. Aynı zamanda sindirimi de rahatlatmaktadır. Vücutta bulunan su dengesinin oluşmasını sağlayarak bu konuda aktarım sağlamaktadır. Bu da hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Böylelikle ciltteki olumlu değişiklerin ön plana çıkması gözle görülür bir hal alır.

Kas gelişimini sağlaması açısından etkilidir. Kreatin salgılamasına yardımcı olarak kas güçlenmesini önemli oranda arttırmaktadır. Betain açısından zengin gıdalar tüketilerek bu sayılan faydalardan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda sindirim problemi yaşayan kişilerde de sindirime sağladığı etkiler göz önüne alındığında gerekli olan miktarda asidi salgılayarak bu problemden kurtuldukları söylenenler arasındadır. 

Betain nedir şeklindeki sorular dikkate alındığında faydaları sayılmakla bitmeyen bir besin maddesi olduğu aşikardır. Özellikle son dönemlerde vaka artışının görüldüğü kalp ve damar hastalıkları açısından önemli bir yere sahiptir. Kasların güçlendirilmesini sağlayan bu aminoasit ile kan akışı daha serbest bir şekilde olduğundan damar hastalıklarının tedavisi de mümkün olmaktadır. Kas kuvveti ve kas dayanıklılığının daha yüksek seviyede olmasını sağlayarak özellikle kas hastalıklarını ortaya çıkmasında engel teşkil etmektedir. 

Birçok spor dalı ile ilgilenen sporcuların da bu besin kaynağından yararlandıkları verilen bilgiler arasındadır. Çok fazla halk arasında duyulmasa da betain açısından zengin gıdalar tüketilerek dışarıdan bu takviye bilinmeden de olsa alınmaktadır. 

Betain

Betain Açısından Zengin Gıdalar Nelerdir?

Vücutta üretilmeyen fakat dışarıdan alınabilen betain açısından zengin gıdalar günlük olarak tüketilen birçok besinde mevcuttur. Bunların başında gelen ve en çok tüketilmesi sağlanan gıdalardan bir tanesi de pancardır. Betain içeren yiyecekler arasında sırasıyla balık, brokoli ve ıspanak da yer almaktadır. Çeşitli şekillerde kullanımı sağlanan bu besinler sayesinde alınacak olan betain miktarı yeterli derecede olacaktır. Aynı zamanda burada bahsedilen balık ve ıspanak, vücut için gerekli olan başka mineralleri de içerdiğinden vücut için önemli besin kaynaklarıdır. Özellikle uzmanlar balık tüketimini haftada 3 gün yapılmasının faydalı olduğu yönünde bilgi vermektedirler. Farklı tüketim şekilleri olan Brokoli de içermiş olduğu vitamin ve mineraller ile vücut sağlığı açısından çok önemli olan besin kaynağıdır. Özellikle haşlama şeklinde yapıldığında vereceği faydalar daha fazla olacaktır.

Betainin Yan Etkileri Nedir?

Betain her ne kadar sağlık açısından önemli bir besin maddesi olsa da her kimyasal içerik kadar zararları da bulunmaktadır. Dışarıdan alım sağlanan betain için bazı durumlarda uzmanlar ilaç desteği vermektedirler. Durum böyle olunca yan etkileri de oluşabilmektedir. Aşağıda sayılacak olan yan etkilerden bir ya da bir kaçını aynı anda yaşamanız durumunda mutlaka bir sağlık kurumuna başvurmanız faydalı olacaktır.

Betainin yan etkileri arasında en başta gelenlerden biri mide bulantısı ve arkasından gelen kusma isteğidir. Görmede zorluk yaşanması ve buna bağlı olarak kısa süreli görme bozukluğunun meydana gelmesi durumu da oluşabilmektedir. Kullanım sağlandığı anda vücut dengesinin zorlanması ve bayılma hissinin buna eşlik etmesi görülen yan etkilerden bir tanesi olmaktadır. Aynı zamanda hafıza problemleri de yaşanan etkilerden dikkat çekenler arasındadır. Yapılan araştırmalarda bu belirtiler göz önüne alındığında bazı durumlarda hekimler beyin ödeminden şüphe duymaktadırlar. Böyle bir durumla karşılaşıldığında betain kullanımı sonlandırılmalı ve bir uzmana başvurulmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır.

İlgili Yazılar

1 Yorum

karaciğer yağlanmam var araştırma yapıyorum, bu makale çok işime yaradı teşekkür ederim.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol