Besti İsminin Anlamı

besti-isminin-anlami-70660

Besti İsminin Anlamı

Besti, günümüzde az bilinen Azeri kökenli isimlerden biridir. Birbirinden farklı üç anlama sahip olan bu isim az bilindiği için ilk kez duyulduğunda “Besti isminin anlamı nedir?” ya da “Besti ismi ne demektir?” sorularının sorulmasına neden olmaktadır. Ancak oldukça güzel bir anlama sahip olan ve genellikle kız çocuklarında tercih edilen isimler arasında yer alan bu isim oldukça önemlidir.

Besti isminin anlamına bakıldığında ilk anlamının yeterli olduğu görülür. Genellikle yerer, tamam ya da kâfi anlamlarına gelir. İkinci anlamı ise yeterli miktarda var olan ve daha fazlası istenmeyendir. Genellikle bir şeyden çok fazla olması durumunda Besti isminin kullanıldığı görülür. Bunun yanı sıra üçüncü anlamı ise yetenekli demektir. Azeriler tarafından sıklıkla kullanılan bu isim anlam bakımından oldukça temizdir.

Besti ismi hakkında merak edilen ve en çok sorulan sorulardan biri bu ismin caiz olup olmadığıdır. Çocuğuna Kur’an-ı Kerim içerisinde geçen ve caiz olan isimlerden koymak isteyen pek çok kişi “Besti ismi caiz midir?” ya da “Besti isminin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca var mıdır?” sorularının cevabını araştırmaktadır. Bu isim her ne kadar Kur’an-ı Kerim içerisinde geçmiyor olsa da uzmanların açıklamalarına göre anlamı temiz olduğu için çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmayan isimler arasında yer almaktadır. Bu nedenle çocuğunuza Besti ismini koymak istiyorsanız herhangi bir endişe duymadan Besti ismini tercih edebilirsiniz.

Besti ismini çocuklarına koymak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de bu ismin özellikleri olmaktadır. Bu ismin koyulduğu kişilere bakıldığında benzer özellikler taşıdıkları görülür. Besti ismini taşıyan kişilerin en sevdiği rengin turuncu olduğu ve kader sayılarının ise beş olduğu bilinmektedir. Genel olarak Besti ismi olumlu yönleri bakımından benzerlik göstermektedir.  

Bu isme sahip olan kişiler arkadaş canlısı, sporcu, yeni faaliyetlere açık, açık görüşlü, sosyal, aktif, özgür ruhlu, çekincesiz, kafasına göre hareket eden ve küçük şeylerden mutluluk bulan insanlardır. Ancak her isimde olduğu gibi Besti isminde de olumsuz özellikler bulunmaktadır. Genel bir değerlendirme yapıldığında Besti isminin olumsuz yönleri arasında sabit fikirlilik, duyguları bastırma, oldukça kolay bir şekilde incinme, aşırı hassasiyet ve kuşku yer almaktadır. Nasıl ki isim ruh halini etkiliyorsa fiziksel özellikleri de etkileyebilmektedir. Bu doğrultuda Besti ismine sahip olan kişilerin fiziksel özellikleri arasında gür saç, yuvarlak göz, eğri ve dağınık kaşlar, uzun boy dikkat çekmektedir.

Bu ismi çocuklarına vermek isteyen ebeveynler Besti ismine uygun bir başka isim arayış içerisinde de olabilir. Eğer çocuklarınız için uyumlu isimler tercih etmek istiyor ya da iki ismi de bir çocuğunuza vermek istiyorsanız aşağıda yer alan isimleri tercih edebilirsiniz. Besti ismi ile uyumlu isimler listesi aracılığıyla siz de sizin için uygun olan ismi bulabilir ve birbirinden güzel anlamlara sahip olan isimleri çocuğunuza koyabilirsiniz.

Bestegül, Bestenigar, Gülbesti, Beste, Beslim, Besil, Besra, Beside, Besime, Besire, Besen, Besalet, Besamet, Besisu, Bestami, Besim, Besat, Bessam, Rasti, Rüsti, Beyati, Bahri, Baki, Basri, Bedri, Bilgi isimleri Besti ismi ile benzer olan isimler arasında bulunmaktadır. Bu isimleri art arda okuyarak kulağınıza en uyumlu gelenini seçmek çocuklarına uyumlu iki isim koymak isteyen ebeveynler için en kolay yöntemdir. Besti ismi her ne kadar çok bilinmiyor olsa da zaman içerisinde popülerlik kazanacak ve önemli bir yere sahip olacak isimler arasında yer alır. Dizilerde ve filmlerde sıklıkla kullanılması sonucunda Besti ismine sahip olan kişilerin sayısı artacak ve isim popülerlik kazanacaktır.

besti-isminin-anlami-70660
Besti İsminin Anlamı

Besti isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yeterlidir, Kâfidir, Yeter, Tamam. Genellikle Kız Çocuğu Çok
    Olan Ve Daha Fazla Kız Çocuğu İstemeyen, Kız Yerine Erkek
    Çocuk İsteyen Anne Babalar Tarafından Konulan İsimlerdendir.
  • 2 – Yeterli miktarda olma, yetme.
  • 3 – Yetenekli.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Azerice
Kuran ‘da geçmiyor.

Besti ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Besti ismini kullanan 353 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Besti ismini kullanan 126 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Besti ismini kullanan 18 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Besti ismini kullanan 21 kişi bulunmaktadır.

Besti isminin Türkiye sıralaması

Besti en çok kullanılan 4217. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1844. isimdir.

Besti isminin Harf Analizi

Kişiye Besti ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Besti İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Besti ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Besti isminin anlamını gözden geçirin!

Besti İsminin Numerolojisi

Besti isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
S: yirmi iki
T: yirmi dört
İ: on iki
TOPLAM: 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap