Besmele Neden Çekilir? Besmelenin Faziletleri Neler? Hikmeti Anlamı Nedir?

Besmele çekmek bir Müslüman’ın gün içerisinde sıklıkla yaptığı bir zikir türüdür. Aslında Allah (c.c)’ün adını anmak ve O’nun ismiyle işe başlamak bile hayırlı olandır. Her hayra erişmek için mutlaka ki besmele çekmek gerekir. Bu hadis-i şeriflerde de sıklıkla öğütlenmiştir. Yürümeye başlayacağımız zaman, yemek yemeden önce, yatmadan evvel her zaman için besmele çekmek faziletlidir.

Ebu Hüreyre rivayetinde de ‘’Allah’ı anmadan başlanan her iş sonuçsuz kalacak, bereketsiz olacaktır’’ buyuran peygamber efendimiz(SAV) besmelenin önemine vurgu yapmıştır. Yaşadığımız süre boyunca her işimizi besmele ile yapmalı, her şeye O’nun adıyla başlamalıyız. Bir Müslüman için en yakışık olanı budur.  Ayeti kerimeye baktığımızda da Kuran-ı Kerim’de yalnızca Tevbe suresinin başında besmele bulunmaz. Haricindeki tüm surelerin başında besmeleye rastlanabilir.

Besmele Çekmenin Hikmeti Nedir?

İnandığımız ve her zaman sığındığımız liman olan Allah (c.c) hepsi birbirinden kıymetli ve güzel 99 isme sahiptir. Bu isimler arasında da şüphe yok ki Rahman ve Rahim en faziletli olanlarıdır. Dolayısıyla besmelede de Rahman ve Rahim isimlerinin geçiyor olması her işe başlamadan önce mutlak gücün, kudretin ve merhametin O’nda olduğunu dile getirmeyi mümkün kılar.

Peygamber efendimiz (SAV)’in de bu konuyla ilgili hadislerine odaklanmak mümkündür. Örneğin ‘’Eğer ki bir gün vartaya düşerseniz o durumdan kurtulmanızın tek yolu Rahman ve Rahim olan Allah’ınıza sığınmaktır. Yüce olan O’dur ve yalnızca Allah’ın yardımıyla buradan çıkacağım demeye devam ederek O’na yönelmeye devam ediniz. Şüphe yok ki günahlardan arınmak, kuvvete erişmek ve musibetlerden korunmak adına Allah (c.c) size yardım edecek ve tüm musibetleri savuşturacaktır’’ buyrulmaktadır.

Yemekten Önce Neden Besmele Çekmeliyiz?

Bilhassa besmele çekmek için en uygun zamanların başında yemek yemeye başlamadan önce gelmektedir. Yemek sofrasına oturur oturmaz ağzınızdan çıkacak olan besmelenin faziletini peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) ‘’Eğer yemek yemek için bir sofraya oturduysanız evvela Bismillah deyiniz. Ola ki Bismillah yani Allah’ın adıyla demeyi unutursanız, ‘Bismillâhi fî evvelihî ve âhirihî’ deyiniz. Başında ve sonunda Allah’ın adıyla demiş olursunuz’’ buyurmuştur.

Hadislerinde sıklıkla besmelenin önemine vurgu yapan peygamber efendimiz (SAV) bir hadisinde de ‘’Unutmayın ki Allah’ın adının geçmediği hiçbir sofrada bereket yoktur. Yemeğe başlamadan önce Bismillah demek faziletlidir. Eğer ki sofra henüz kalkmadıysa yine Bismillah demek iyidir. Sofra kalkmış ise Bismillah diyerek parmakları yalamak doğru olandır’’ buyurmuştur.

Besmele Çekmenin Faziletli Olduğu Durumlar Neler?

Besmele çekilmesi gereken zamanlar ile ilgili pek çok farklı durumdan söz edilebilir. Kesinlikle bir işe başlamadan evvel o işin hayırlara vesile olabilmesi için besmele çekmek gerekmektedir. Bu aklınıza gelebilecek ve yapmaya başlayacağınız her şey için geçerlidir.

  • Eğer ki eve gireceğiniz an itibariyle besmele çekerseniz şeytan bunu duyar ve sizinle birlikte eve girmeden oradan hemen uzaklaşır.
  • Gece yatmaya hazırlanırken besmele çekmek peygamber efendimiz(SAV)’in her gece uyguladığı bir davranıştı. Yatmaya hazırlanırken “Allâhümme bismike ahyâ ve bismike emût’’ derdi. Bunun anlamı ‘’Allah’ım ben yalnızca senin isminle yaşarım. Ölümüm de senin isminle olur’’ şeklindedir. Uyuyup uyandıktan sonra ise “Elhamdülillâhillezî ahyânâ ba’de mâ emâtenâ ve ileyhi’n-nüşûr” derdi. Bunun anlamı ise ‘’Öldüğümüzde bizi yeniden diriltecek olan yalnızca sensin. Sana hamdolsun ki ölüyü diriltme hikmeti sana mahsustur’’ şeklindedir.
  • Bir defin esnasında ölünün kabre indirilmesine şahit iseniz o anda besmele çekmek faziletlidir.
  • Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in namaz esnasında sure okumadan evvel, abdest almaya başlamadan önce, camiye girdiği ve çıktığı sıralarda, kurban keserken, uykuya hazırlanırken, uyandığında, yemek yemeden evvel her zaman besmele çektiği rivayet edilir. Besmeleyi ağzından düşürmediği gibi ümmetine de bunu tavsiye etmiştir.

Nasıl Besmele Çekilir Anlamı Nedir?

Besmelenin anlamı “Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla” demektir. Arapça Latince okunuşu; Bismillahirrahmanirrahim’dir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap