BES Katılım Emeklilik Hesabının İptali Nasıl Yapılıyor?

BES Katılım Emeklilik Hesabının İptali Nasıl Yapılıyor? Katılım emeklilik BES iptali en çok gelen sorular arasında yer almaktadır. Sizleri bu konuda aydınlatacağız. Albaraka Türk ve Kuveyt Türk Katılım Bankalarının ortak iştiraki olan Katılım emeklilik ve hayat firması bu katılım bankalarının hayat grubu sigortaları ile BES işlemlerini yürütmektedir. Şimdi sizlere Albaraka Türk bireysel emeklilik iptali ve Kuveyt Türk bes iptali nasıl oluyor? Gelin bunlar hakkında sizlere bilgi vermeye çalışalım.

BES Katılım Emeklilik İptali

Katılım emeklilik BES iptal için birkaç farklı yol mevcut. Eğer yapılan sözleşme tarihi üzerinden 60 günü geçmediyse BES cayma hakkını kullanma imkânı tanınıyor size.

Bunun için Katılım Emeklilik Resmi Web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.katilimemeklilik.com.tr  

ANCAK ; Başka bir firmadan (BES) Bireysel Emeklilik Sistemi başlatan kişiler o firma ile iletişime geçmek zorundalar.

BES KATILIM EMEKLİLİK MÜŞTERİ HİZMETLERİ SADECE KENDİ HİZMETİNDEN SORUMLUDUR.

HANGİ BİREYSEL EMEKLİLİĞE KATILDIĞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN İŞ YERİNİZİN İNSAN KAYNAKLARINA BAŞVURABİLİRSİNİZ.

Müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüşerek BES cayma hakkımı kullanmak istiyorum diyerek iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için herhangi bir form doldurma zorunluluğu yoktur. Sadece sözlü olarak belirtmeniz yeterlidir.

Müşteri hizmetleri yetkilisi sizi mutlaka bilgilendirip bu konuda cayma hakkınızdan vazgeçirmeyi deneyebilir. Size verilen bu bilgileri dinleyerek cayma hakkından vazgeçtiyseniz görüşmeyi hiçbir işlem yapmadan sonlandırabilirsiniz. Bu şekilde bireysel emeklilik sisteminde kalmaya devam edebilirsiniz. Ya da cayma konusunda kararlı iseniz bu hakkınızı kullanıp iptal işlemini yaptırarak sonlandırabilirsiniz.

BES İptalinden Önce Yapılan Ödemeler Ne Olacak?

BES İptalinden Önce Yapılan Ödemeler Ne Olacak?

Eğer sözleşme yapıldığı tarihten itibaren kartınızdan veya hesabınızdan herhangi bir kesinti yapıldıysa kesilen bu tutarların bedeli hesabınıza veya kartınıza aktarılır. Bir diğer katılım bireysel emeklilik iptali yöntemi ise üzerinden 60 gün geçmesi durumunda yapılan işlemlerdir. Burada artık 60 günü geçtiği için cayma hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz. Fakat bu iptal etmeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Bunun için Katılım Emeklilik Resmi Web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.katilimemeklilik.com.tr sitesindeki numaraları katılım emeklilik bes iptal hattını arayarak iptal talebinde bulunabilirsiniz.  Yalnız burada bilinmesi gereken önemli bir fark var cayma hakkından. Burada mutlaka BES iptal formunu doldurmanız gerekmektedir. Yetkiliye vereceğiniz mail adresine gönderilecek olan iptal formlarını doldurmalısınız. Çıktısı alınacak formu dikkatli bir şekilde doldurarak IBAN bilgilerinizi de eklemelisiniz.

Albaraka BES Katılım Emeklilik İptali

Albaraka BES Katılım Emeklilik İptali

Eğer maaşınızı Albaraka Türk Katılım bankasından alıyorsanız işvereniniz tarafından otomatik olarak BES sistemine dâhil edilmiş olursunuz. Resmi tüm kanuna dayalı firmalar 45 yaşın altındaki tüm çalışanlarını bireysel emeklilik sistemine dâhil etme yükümlülüğü bulunmaktadır. Tabi bu bireyleri bağlamıyor.

Otomatik olarak katılmış olduğunuz bu sitemde dilerseniz kalıp devam eder veyahut sistemden ayrılma talebinde bulunabilirsiniz. Albaraka Türk BES iptal işlemleri yine katılım emeklilik üzerinden yapılır. Doldurulması gereken iptal formunu doldurur ve üzerine hesap numarası bilgilerinizi eklerseniz kesilmiş olan tutar hesabınıza iade edilmektedir. Bu iade tutar hesabınıza 20 iş günü içinde aktarılabilmektedir.

BES Katılım Emeklilik İptali

Kuveyt Türk BES İptali

Kuveyt Türk BES iptal işlemleri tıpkı Albaraka Türk bes iptal işlemleri gibi bir süreci takip etmektedir. Bunun için Katılım Emeklilik Resmi Web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.katilimemeklilik.com.tr  Numaraları Kuveyt Türk bes iptal hattını arayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz ve iptal talebi oluşturabilirsiniz. İptal işlemlerinizi bu şekilde telefonla halledebileceğiniz gibi form doldurarak da gerçekleştirebilirsiniz. Formda belirteceğiniz hesap numarasına birikmiş olan kesinti bedeli aktarılır. Yine Albaraka Türk bes iptalinde olduğu gibi bu tutar hesabınıza 20 iş günü içinde aktarılır.

4 yorum

özden muslu  -  Aralık 7, 2021 / 4:58 pm

müşteri hizmetlerine ulaşılamıyor

Bes iptal istiyorum.

agrohimrbw  -  Nisan 5, 2022 / 10:06 pm

Girmesi bir dert çıkması bin der

nigreensvs  -  Eylül 22, 2022 / 5:50 am

sonunda bes den kurtuldum, sizde kurtulun paranız eriyor. Türkiyede olmaz bu iş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap