Berre İsminin Anlamı

Berre İsmi

Berre İsminin Anlamı Son yıllarda dikkat çeken isimlerden bir tanesi olan Berre ismi, anlamı bakımından merak konusu olmaktadır. Berre isminin anlamı nedir? sorusunun cevapları farklılık göstermektedir. Açıklanacak olursa; İlk olarak uzaklaştırma, iyiye çıkarma gibi anlamlarda kullanılır. Birçok anlama geldiği için ağırbaşlı, biricik ve tek anlamlarında da ifade edilmektedir.

Peygamberimizin iki hanımının ilk ismi, Berre ismidir. Ancak anlamı kendi nefsini temizleyen olarak geçtiği için, kibir ve gurura sebep olacağı düşünülmüştür. Bu noktada Peygamberimiz iki hanımının da ismini değiştirmiştir. Berre TDK’deki anlamı ise, iyilik eden, sözünü yerine getiren, iyiliği ve mükâfatı çok olan şeklinde ifade edilir. Genellikle kız çocukları için tercih edilen bu isim, Kur’an’da geçmektedir. Kökeni ise Arapçadır. Kuran’da Meryem suresinin 14. ve 32. ayetlerinde geçmektedir.

İnsanlar için isimlerin kişilik analizi büyük önem taşımaktadır. Çünkü sahip olunan karaktere dair bilgiler sunmaktadır. Berre isminin kişilik analizi açıklanacak olursa; olumlu bir amaç için insanları motive eden ve güçlü bir iradeye sahip olan kişiler olmaktadırlar. Detay sevmezler. Bazı olaylarda tehlikeli bir durum ile karşı karşıya gelebilirler. İnatçı ve bencil bir özelliğe sahip olabilirler. Bu noktada kendi çıkarlarını gözeten kimselerdir. Berre ismine sahip kişilerin çıkarları ile başkalarının çıkarlarının çatışmaması gerekir. Çünkü yakın bir bağ kurdukları dostları bile, düşman hâline gelebilir. Kendilerini kontrol altına almayı başarabilirlerse, parlak bir gelecekleri olmaktadır. Kudretli ve öncü bir yapıları bulunur. Kendilerine olan güvenleri ve cesaretleri oldukça fazladır. Çok fazla para kazanarak, rahat bir şekilde harcama istekleri bulunmaktadır. İkili ilişkilerinde ise kıskanç ve sahiplenici olabilmektedirler. Acele iş yapmaktan hoşlanmazlar ve teslim edilecek bir işi, teslim tarihinden önce bitirilmesi için planlama gerçekleştirirler. Yeni bir insanla iletişime geçme konusunda çekingen tavırlar sergileyebilirler. Diğer insanlara karşı liderlik etmekten ve onları kontrol etmekten zevk almamaktadırlar. Bu noktada hoşgörülü ve esnek tavırları olabilmektedir.

Bu isme sahip kişilerin olumlu özellikleri arasında kendine güveni tam ve rekabetten korkmayan bir yapısı gösterilebilir. Ayrıca açık sözlü, enerjik, deneyimlerinden ders çıkaran ve amacına uygun hareket eden özellikleri de sıralanabilmektedir. Olumsuz özellikleri ise; Kolay etki altında kalmaları ve şartlara göre çabuk yön değiştirmeleri şeklinde açıklanabilir. Ayrıca karamsar ve disiplin konusunda zorluk çeken bir yapıda olunması da, olumsuz özellikleri arasındadır.

İsimlerin harf analizi üzerine pek çok araştırma gerçekleştirilir. Bu noktada Berre isminin harf analizi, şu şekilde olmaktadır; B: Önsezileri kuvvetli bir kimse olunmaktadır. E: Her türlü sıkıntıdan kurtulmak için mücadeleci bir tavır sergileyen kişilere çağrışım yapmaktadır. R: Tereddütlü bir kimse olunmaktadır. R: Tereddütlü bir kimseye çağrışım yapmaktadır. E: Sıkıntılardan kurtulmak için mücadeleci bir tavra sahip kişilerdir.

Berre ismi, bazı isimlere benzer olabilmektedir. Bu noktada Berre ismine benzer isimler açıklanacak olursa, şu şekilde sıralanabilir; Elif Berre, Berraka, Berru, Berra, Berran, Berrak, Berrin, Berfin, Berivan, Berna ve Beril şeklinde ifade edilebilir. Benzer olan erkek isimleri ise; Beytore, Berr, Berkay, Berat, Berkan, Berke, Berat, Mecerre ve Sürre olarak açıklanabilmektedir.

Bu isim hakkında araştırılan konulardan bir tanesi de, Berre ismi caiz mi sorusudur. Cevap verilecek olursa; Sakıncalı ve caiz olmayan isimler arasında yer almamaktadır.

Ülkemizde Berre ismine sahip olan ünlüler konusu üzerine de, pek çok araştırma gerçekleştirilmektedir. Bu konu hakkında açıklama yapılacak olursa; Berre ismine sahip herhangi bir ünlü bulunmamaktadır. Bu durumun nedeni olarak, çok fazla kullanılmayan bir isim olması gösterilebilir.

berre-isminin-anlami-38698
Berre İsminin Anlamı

Berre isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İyilik Eden, İyiliği Ve Mükafatı Çok Olan, Sözünü Yerine Getiren.
  • 2 – Temize çıkarma, uzaklaştırma, beri kılma.
  • 3 – Peygamberimiz hanımlarından ikisinin ilk isimlerini değiştirmiştir. Biri Cüveyriye, diğeri Zeynep binti Cahş annemizdir. Her ikisinin ilk isimleri “Berre” idi. ayrıca üvey kızının adı da “Berre” iken onu “Zeynep” olarak değiştirmiştir. Berre manası temizleyicidir. Ancak ” O kendi nefsini temizler” diyerek kibir ve gurura sebep olmaması için değiştirmiştir.
  • 4 – Biricik, tek
  • 5 – Ağırbaşlı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Berre ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Berre ismini kullanan 1.923 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Berre ismini kullanan 402 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Berre ismini kullanan 90 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Berre ismini kullanan 53 kişi bulunmaktadır.

Berre isminin Türkiye sıralaması

Berre en çok kullanılan 2190. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 997. isimdir.

Berre ismini kullananların sayısı, son bir yılda 24 kişi artmıştır.

Berre isminin Harf Analizi

Kişiye Berre ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Berre İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Berre ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Berre isminin anlamını gözden geçirin!

Berre İsminin Numerolojisi

Berre isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
R: yirmi bir
R: yirmi bir
E: altı
TOPLAM: 56

“Berre” ismi Türkçe kökenli bir isim olup, yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte “Berre” ismine sahip bazı ünlü kişilerin örnekleri:

  1. Berre Türkoğlu: Türk basketbolcu. Türkiye Basketbol Ligi’nde ve Türkiye millî basketbol takımında oynamıştır.
  2. Berre Hatipoğlu: Türk televizyon sunucusu. “İşte Benim Stilim” ve “O Ses Türkiye” gibi programları sunmuştur.

Bu listede sadece bazı örnekler verilmiştir ve daha fazla ünlü “Berre” olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap