Bera İsminin Anlamı

Bera İsminin Anlamı

Özellikler bebeklerde kullanılmak istenen erkek ve kız isimlerinin anlamı merak edilmektedir. Bu isimlerden bir tanesi de Bera’dır. Bera isminin anlamı nedir? açıklanacak olursa, şu şekilde ifade edilebilir; seçkinlik, iyilik ve güzel kimse anlamlarına gelmektedir. Ayrıca açıklayan ve bildiren manalarına da gelir. Güzel anlamlara sahip olan bu isim, fazilet ve ödül belgesi olarak da ifade edilebilir. Bera isminin kökeni Arapçaya dayanmaktadır. Bu noktada insanlar tarafından Kur’an’da geçip geçmediği de araştırılan konular arasında yer alır. Bera ismi Kur’an’da geçen bir isim olmaktadır. Bakara, Nisa, İbrahim ve Zuhruf surelerinin ayetlerinde geçmektedir. Cinsiyet açısından ise erkekler tarafından kullanılan bir isimdir.

Pek çok kişi tarafından kullanılmak istenen Bera TDK’deki anlamı ise, fazilet sahibi kimse olarak açıklamaktadır. Ayrıca peygamberlik döneminde savaşçı bir kimsenin ismi olarak da ifade edilir. Dönem içerisinde ünlü olan bu savaşçı, Bedir savaşı dışında bütün savaşlara katılmış ve büyük zaferler elde etmiştir. İslam savaşlarında gösterdiği kahramanlıklarını, TDK ele almaktadır.

Anlamı güzel isimlerden bir tanesi olan Bera ismine sahip olan insanlar, son derece hassas olabilmektedirler. Duyguları uç noktada yaşayan bir karaktere sahip olmaktadırlar. Bu şekilde hayatlarını sürdürürler. Genellikle sessiz bir yapıları bulunmaktadır. Ayrıca gün içerisinde sessiz kalmayı ve sakin bir yaşamı tercih etmektedirler. İnsanları incitmekten çekinirler. Bununla birlikte incinmeyi de istemezler. Duygularını yoğun bir şekilde yaşadıkları için sezgileri ve hisleri kuvvetlidir. İnsanlar tarafından sevilen ve saygı duyulan bir karaktere sahiptirler. İş hayatında ise başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Bera isminin kişilik analizi bu şekilde açıklanmaktadır.

Bu ismin olumlu yönleri, mantıklı olma, insancıl, özgür bir ruha sahip olma, geleceğe dönük, dost canlısı ve sağduyulu şeklinde açıklanabilir.  Olumsuz yönleri ise, kontrolcü, otoriter ve çekingen olmasıdır. Duygularını aşırı şekilde kontrol altında tutmaktadır. Bu durum ise olumsuz özellikleri arasında gösterilir. Bera ismine sahip kişilerin kişisel özellikleri ise, oval bir yüze sahip, geniş alınlı ve uzun boylu olarak ifade edilmektedir. Ayrıca el ve ayakları uzun, düz kaşlara da sahip olunmaktadır.

İsimlerin harf analizi, insanlar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü toplumumuzda isimlerin, kişiliğe ait anlamlar yüklediği düşüncesi hakimdir. Bera isminin harf analizi açıklanacak olursa; B: Önsezileri kuvvetli olan bir kişiliğe sahip olmaktadırlar. E: Her türlü sıkıntıya karşı mücadele etmeyi severler. Güçlü bir yapıya sahiptirler. R: Tereddütlü bir karakter yapısına sahip olmaktadırlar. A: Atılgan ve enerjik bir karaktere sahip olunmaktadır. Genellikle isimlerde ikiden fazla olmaması gerekir.

Cinsiyet ve isimdeki ses uyumuna bakıldığında, bazı isimlere benzer olmaktadır. Bera ismine benzer isimleraçıklanacak olursa, şu şekilde sıralanabilir; Ebra, Aber, Mehmet Bera, Beray, Berat, Beran, Berk, Berkcan, Berkay, Berkan, Berkant, Berke, Berzan, Beykara şeklinde açıklanabilir. Bera isminin uyumlu olduğu kız isimleri ise; Berfin, Dilberay, Berna, Berivan, Berra, Beren, Sera, Vera, Mavera olarak ifade edilebilir.

İslami açıdan Bera isminin caiz olup olmadığı insanlar tarafından sıklıkla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bera ismi caiz mi sorusunun cevabı verilecek olursa, kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Caiz olmadığına ve kötü bir anlam taşıdığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Kur’an’da çeşitli ayetlerde geçen bu isim, sakıncalı isimler arasında gösterilmez.

Herhangi bir dizi veya filmde oynayan ya da bu isimde bir karakteri canlandıran bir ünlü bulunmamaktadır. Şu an için Bera ismine sahip olan ünlüler yoktur. Bunun nedeni yaygın bir şekilde kullanılan bir isim olmamasından kaynaklanabilir.

bera-isminin-anlami-21152
Bera İsminin Anlamı

Bera isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 10 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ödül Belgesi
  • 2 – İyilik, olgunluk, güzellik
  • 3 – Fazilet.
  • 4 – Seçkin Olma Vasfı.
  • 5 – Olgunluk. El-Bera B. Azib: Ashabdandır. (Küfe-691). Bedir Gazası Dışında Bütün Savaşlara Katıldı. Rey Ve Kazvini Fethetti. Kufede Vefat Etti.
  • 6 – Ayrı, uzaklaşma, uzak, ayrılma
  • 7 – Kuranda Bakara 250, Nisa 81, İbrahim 48, Zuhruf 26. ayetlerde geçer.
  • 8 – İyi, güzel kimse.
  • 9 – Bildiren, ilan eden, açıklayan anlamında kullanılan bir ad.
  • 10 – Ayı (İskandinav dilinde).

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Bera ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Bera ismini kullanan 1.283 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Bera ismini kullanan 294 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Bera ismini kullanan 112 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Bera ismini kullanan 57 kişi bulunmaktadır.

Bera isminin Türkiye sıralaması

Bera en çok kullanılan 2556. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1236. isimdir.

Bera ismini kullananların sayısı, son bir yılda 101 kişi artmıştır.

Bera isminin Harf Analizi

Kişiye Bera ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Bera İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Bera ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Bera isminin anlamını gözden geçirin!

Bera İsminin Numerolojisi

Bera isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap