Benmari Ne Demek? Benmari Usulü Nasıl Uygulanır?

Benmari Ne Demek? Benmari Usulü Nasıl Uygulanır?

Benmari Ne Demek? Benmari Usulü Nasıl Uygulanır? Fransızca bir terim olan Bain Marie kelimesinden türeyerek Benmari olarak Türkçe literatürüne girmiş olan bir kavramdır.

Bu kavram pişirme tekniği olarak bilinse de aslında besinlerin pişmesinden ziyade onların erimesini ya da sıcak kalmasını sağlamayı amaçlar. Lüks restoranlarda ya da büyük otellerde sıcak durması için yiyeceklerin bulunduğu küvetlerin bir ısı merkezi üzerinde beklediğine şahit olabilirsiniz.

Bu ısı merkezi üstteki yiyeceği pişirecek seviyede değildir. Ancak ısısını koruyabilmesi için yeterli seviyededir. Doğal olarak hem yiyecekler mevcut sıcaklıklarını korurlar hem de akışkan olan yapılarını kaybetmezler.

Örneğin çikolata eritmek için en sık tercih edilen metot olmasının sebeplerinden birisi budur. Aynı şekilde donmuş olan balı eritirken ya da bir tatlının kıvamını koruyup yeni çıkmış gibi olmasını sağlarken benmari usulü yapılır.

Benmari Usulü Çikolata Nasıl Yapılır?

Benmari Usulü Çikolata Nasıl Yapılır?

Benmari yapılacak olan yiyecekler için bir takım hazırlıklar gerekir. Bunların en önemlisi büyük işletmelerde benmari için özel olarak kullanılan teçhizatlardır.

Evde benmari uygulaması içinse bazı püf noktaları var. Bir kabın içerisine sıcak su doldurduktan sonra içerisine sığabilecek başka bir kap ile yapabilirsiniz. Burada en dikkat edilmesi gereken nokta uygulanış esnasındaki su hacmidir.

Çünkü bir tencerenin içerisine daha ufak bir tencere koyacağımız için su hacimden kaynaklı olarak taşma yapacaktır. Dolayısıyla içerisinde yiyecek olan tencereyi koyduğumuzda altta olan büyük tencerenin taşmaması için belirli bir miktarda su koyulması önemlidir.

Yine taşma olmasa bile içeriye koyacağımız ve içerisinde yiyecek olan tencerenin içerisine boyundan ötürü su kaçma ihtimali olabilir. Bu durum yine olmaması gereken bir durum olarak özetlenebilir. Bu iki noktaya dikkat ederek evde bu usulü yapabilirsiniz. Hatta çikolata eritmek bunun için en güzel sonucu gösterebilir.

Bir kaba kaynama noktasında suyu koyduktan sonra üzerine tercihen cam kase yerleştirin. Bu cam kasenin dibe batmaması, içerisine su dolmaması ve içerisinde yiyeceğin eriyecek kadar sıcaklık alması gerekiyor. Eğer bu şartlar sağlandıysa cam kasenin içerisine çikolataları ekleyin. Bir süre bekledikten sonra çikolatanın yavaş yavaş eridiğini göreceksiniz.

Eğer erime işlemi durma noktasına geldiyse hemen sıcak suyu yenileyerek devam edebilirsiniz. Uğraşsız bir biçimde lezzetli ve akışkan çikolatanız ikinci ya da üçüncü seferde de olsa benmari usulü ile hazır hale gelecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol