Benekli Hiltan Otuyla Bitkisel Vitiligo Tedavisi

benekli-hiltan-otuyla-bitkisel-vitiligo-tedavisi-30662

Cildimiz genelde iklim şartları ve genetik değerler neticesinde belirli bir renge sahip olur. Dolayısıyla renk pigmentleri vücudumuzda eşit derecede dağıldığın..

Cildimiz genelde iklim şartları ve genetik değerler neticesinde belirli bir renge sahip olur. Dolayısıyla renk pigmentleri vücudumuzda eşit derecede dağıldığından tüm vücut aynı ten rengine sahiptir.

Fakat bunu bozan bazı unsurlara rastlanabilir. Örneğin Vitiligo hastalığı bunlar arasında en sık görülenidir. Yaklaşık olarak %1 oranında görülen rahatsızlık sık görülen hastalıklar oranındadır.

Benekli Hiltan otu herkesin bildiği bir bitki olmamakla beraber cilt üzerinde onarıcı ve leke giderici etkileriyle yararları kanıtlanmıştır.

Bilimsel sonuçlara bakıldığında ise dermatolojik rahatsızlıklar için çözüm yolu olarak kullanılabildiği kanısına varılmıştır. Şuan cilt lekelerini hedef alan birçok kozmetik ürün ve ilaç etken maddesi olarak Hiltan otu barındırıyor.

Haliyle ihtiyaç duyacağınız anlarda cildinizdeki lekelere çözüm üretebilmek için sizde evde Hiltan otu kürü hazırlayarak en doğal halini uygulayabilirsiniz. Bu hem zararsız hem de farklı maddelerle karışarak cildinize zarar veren bir bileşenden çok daha yararlı olacaktır.

Vitiligo Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Vitiligo hastalığına benekli Hiltan otu kürü uygulayarak çözüm bulan birçok kişi olduğundan her geçen gün artış gösteren bir kullanım oranına sahiptir.

Genellikle cilt hastalıkları arasında sık görülen, derinin soyulmuş görüntüsünü verdiği renk ha

stalığıdır. Beyaz tonlara bürünen eller, derinin bir kısmının soyulmuş hissiyatı yarattığı bir görsel yarattığından psikolojik olarak bile etkili bir rahatsızlığa dönüşür.

Vitiligo hastaları tüm vücutta görülebilen rahatsızlığa rağmen özellikle el ve yüzden şikâyetçidir. En sık görülen bölge eller olurken ayaklar, dudaklar, yüz ve vücudun diğer bölgeleri olarak sıralanabilir.

İlk belirtilerini görmek için 20’li yaşlardan önce dermatolojik muayene olmak yeterlidir. Cildinizde bir renk farklılığı sezdiğinizde bir cilt uzmanına görünmeniz yeterli olacaktır. Ergenlik çağından itibaren başlasa da bazı rahatsızlıkların tetiklemesi sonucunda orta yaşta ortaya çıkabilmektedir.

Hiltan Otuyla Vitiligo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Derimize rengini veren pigmentlerde oluşan bir dengesizlik sonucu kısmi olarak ya da tamamını kaplayan bir beyazlama süreci başlar. Bunlar leke görünümünde olur ve çoğunlukla geçici ya da kalıcı olarak ayırt edilemez. Genetik olma ihtimalinden ziyade sonradan oluşabilirliği yüksektir. Hiltan otuyla Vitiligo tedavisi yapmaya ilk başlayan Türk doktor Muammer Yıldız başarılı sonuçlar aldıktan sonra daha da yayılmaya başladığını belirtiyor.

Artık her Vitiligo hastasının bir umudu olduğunu belirterek bu aşamada ciddi bir gelişme kaydettiklerini aktardığını söylemeliyiz. Üstelik bunu yüksek fiyatlar ödeyerek sahip olacağınız cilt ilaçlarına değil, doğanın bize armağanı olan benekli Hiltan otuna borçluyuz.

Adana’da yetişmekte olan ve tüm potansiyeli buradan karşılayan bu bitkinin kür olarak uygulandığını belirtmek gerekiyor. Benekli Hiltan otu kürü tarifi ise klasik bir bitki çayından farksız olduğu için en kolay karışımlar arasında yer alır.

Malzemeler

Kurutulmuş Benekli Hiltan Otu
Su

Hazırlanışı

Arıtılmış olan klorsuz suyunuzu yapacağınız çay miktarına göre ayarlayabilirsiniz.

Ardından suyu kaynatarak çayın demlenme sürecinin başlaması için yeterli seviyeye getirerek devam etmelisiniz.

Su kaynama noktasındayken içine kurutulmuş olarak aktardan aldığınız benekli hiltan otunu ekleyip yaklaşık 5 dakika demleyiniz.

Demleme süresini çok uzun tutmamak kokusu açısından önemlidir.

Zira ağır ve keskin bir kokusu olduğu için Hiltan otu çayı herkes tarafından içilemez.

Ardından süzme işlemini uygulayıp hemen tüketebilirsiniz.

Hiltan Otu Kürünün Kullanımı

Hiltan otu çayı demlendikten sonra süzülerek bardağa alınır ve hemen tüketilir. Anında içilen bir bitki çayı olduğu için kesinlikle taze olması gerekmektedir.

Beyaz çiçekler açan bir ot türü olmasına karşılık kurutulmuş halini aktarlardan temin etmeniz en sağlıklısı olacaktır. Aksi halde yol kenarlarında dahi bulabilmeniz mümkündür.

Yine de reçine, kellin, visnadin ve yağlar bulunan benekli Hiltan otu dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir.

Keskin kokusundan ötürü içmeden evvel kokusuna alışmak için koklamanız tavsiye edilir. Bir süre sonra burnunuz kokuya alışkanlık kazanacak ve bu keskinlik sizin için aşırı düzeyde olmayacaktır.

Ancak ilk içişler için oldukça temkinli davranılması gerektiğini hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap