Belkıs İsminin Anlamı

Belkıs İsminin Anlamı

İsimler ve anlamları geçmişten günümüze çoğu anne ve baba adayı tarafından en çok araştırdıkları konular arasında olmuştur. Anne ve baba adayları sadece anlamlarını değil ismin kökenini, dini açıdan yeri olan isim isteyenler Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğini ve caizliğini, ismin çocuğun kişilik ve ruhunu etkileyeceğini düşünenler ise isme ait isim, kişilik ve harf analizini araştırmaktadır. Kız çocuğuna geçmişten beri popüler olan bir isim arayanların çoğu Belkıs ismini tercih listelerine eklemiştir. Hep birlikte Belkıs isminin anlamı nedir? İnceleyelim…

Belkıs isminin anlamları Süleyman Peygamber döneminde Seba melikesinin adıdır. Kur’an-ı Kerim’in Neml suresinde güneşe yapan bir kabilenin kraliçesinin Hz. Süleyman’a biat ederek müslüman olup kendisiyle evlenmesini anlatır. Kadının ismi kesin olarak Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Ancak Belkıs olduğu rivayet edilir.

İsmin anlamları üzerine anlaşılacağı üzere Belkıs ismi caiz midir? Sorusunun kullanılabilir ve caiz olduğu anlaşılmaktadır. Belkıs isminin anlamından emin olmak istiyorsanız TDK’deki anlamına bakabilirsiniz. İsmin TDK’deki anlamını merak edenler için şu şekilde açıklanabilir: Belkıs isminin TDK’deki anlamı Süleyman Peygamber döneminde Seba melikesinin adı olarak geçmektedir.

İsimlerde araştırılan diğer bir konunun koyulan ismin çocuğun ruhunu kişiliğini etkilediği düşüncesiyle analizler olduğunu da söylemiştik. Merak edenler için Belkıs isminin analizi şu şekildedir: Planlı, düzenli ve titiz insanlardır. Plansız hareket etmekten hiç hoşlanmazlar. Hayatlarına dair kararları ağır adımlarla alırlar ve bu şekilde uygulamaya geçerler. Planlama huyları sadece günlük hayatta değil ilişkilerinde de etkileri göstermektedir. Sürprizlerden hoşlanmazlar. Karışıklık durumlarında oldukça huysuzlaşırlar çünkü kendilerini bunalmış gibi hissederler. Hayatları için hedef belirlerken ne istedikleri hakkında uzunca düşünürler. Amaçlarına ulaşmak için ellerinden geleni yaparlar.

Olumlu özellikleri; Temiz, hırslı, hedeflerini ulaşmak için ellerinden geleni yaparlar, karşılarındaki insanlarla anlaşabilmenin yollarını ararlar, istikrarlı, analizi ve sorgulayıcı oluşları olumlu özellikleri arasında yer almaktadır.

Olumsuz özellikleri; Aşırı titiz, planının dışına çıkamayan, çoğu zaman yalnızda kendi çıkarlarını düşünen, aniden gelişen olayları aşırı tepki gösteren ve esnekliğe gelememeleri olumsuz özellikleri arasında yer almaktadır.

İsim analizleri kadar kişilik analizine dikkat ederler için Belkıs isminin kişilik analizi şu şekildedir: İlk bakışta insanları kendine çeken sempatik bir enerjileri vardır. İnsanlara karşı oldukça samimidir. Dostluğu aranan insanlar arasındadırlar. Samimi, sadık ve dürüst oluşları herkesin hayatında istediği insan profili çizmektedir. Düzenli bir yaşamları olduğu için hayatlarında her şeye ve herkese zamanları vardır. Yardımseverdirler. Çalışkan ve ataktırlar hedefleri doğrultusunda istikrarlı bir şekilde iradelerini ortaya koyabilirler. İradeleri de oldukça güçlüdür kolay kolay yılmazlar. Yılmamaların en büyük sebebi başarılı olmayı çok sevmeleridir ki çoğu şeyi başarırlar. Maddiyata oldukça önem verirler.

Araştırılan diğer bir analiz ise harf analizidir. Harf analizi ismin telaffuzu sırasında harflerin titreşiminin kişiye yüklediği anlamlardır. İsmin harf analizini öğrenmek isteyenler için Belkıs isminin harf analizi şu şekilde açıklanabilir: B: Sezgileri kuvvetli, umutlu anlamları çağrıştırır. E: Birçok duyguyu bir anda yaşayabilme anlamını çağrıştırır. L: Sanat alanında yeteneği çağrıştırır. K: İş ve aşk hayatında başarılı olma anlamını uyandırır. I: Duygusal ve hassas yapıyı çağrıştırır. S: Hayalperest yapıyı çağrıştırır.

İsme benzer ve uyumlu isimler arayanlar için Belkıs ismine benzer isimler şu şekilde sıralanabilir: Belgin, Belin, Belmen, Belçim, Belina, Belinay, Belik, Belgi, Belce, Belma ve Necla isimleridir.

Bazı anne ve baba adayları çocuklarına halkça tanınan ve sevilen ünlü insanların ya da dizi/film karakterlerinin isimlerini koymak ister. Belkıs ismi bu istek için oldukça uygun bir isimdir. İsme sahip ünlüleri merak edenler için Belkıs ismine sahip ünlüler şu kişilerdir: Belkıs Bergüzar Fırat, sinema ve tiyatro oyuncusu, Belkıs Özener, şarkıcı ve Belkıs Şevket, ilk defa uçan Türk kadındır.

belkis-isminin-anlami-47590
Belkıs İsminin Anlamı

Belkıs isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Müslümanların Seba Melikesine Verdikleri İsim. – Güneşe Tapan Bir Kavmin Kraliçesi İken Hz. Süleymana Biat Ederek Kendisiyle Evlenmiş Ve Müslüman Olmuştur. Kuranda İsmi Lafzen Geçmemiştir. Fakat Hz. Süleymanla Arasında Geçen Olaylar Neml Suresinde Anlatılır. Kuranda Bahsedilen Kadının O Olduğu Rivayet Edilir.
  • 2 – Parmakla Gösterilecek Kadar Güzel
  • 3 – Sağlıklı Gün
  • 4 – Sebe Kraliçesine Verilen İsim.
  • 5 – Süleyman Peygamber zamanındaki Saba melikesinin adı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Belkıs ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Belkıs ismini kullanan 6.077 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Belkıs ismini kullanan 1.012 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Belkıs ismini kullanan 295 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Belkıs ismini kullanan 439 kişi bulunmaktadır.

Belkıs isminin Türkiye sıralaması

Belkıs en çok kullanılan 1362. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 644. isimdir.

Belkıs ismini kullananların sayısı, son bir yılda 72 kişi artmıştır.

Belkıs isminin Harf Analizi

Kişiye Belkıs ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Belkıs İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Belkıs ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Belkıs isminin anlamını gözden geçirin!

Belkıs İsminin Numerolojisi

Belkıs isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
L: on beş
K: on dört
I: on bir
S: yirmi iki
TOPLAM: 70

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap