Bel Ağrısı Neden Olur? İyi Gelen Bitkiler ve Egzersizler Nelerdir?

Bel Ağrısı Neden Olur? İyi Gelen Bitkiler ve Egzersizler Nelerdir? Bel ağrısı, insanlığın varoluşundan bu yana çok sık yaşanan büyük bir problem haline gelmiştir. Bu sıkıntılı ağrılar bireylerin işlerine engel olur. Daha verimsiz bir hayat yaşatır. Hatta kimi zaman kişilerin iş yapmasını verimsiz hale getirmeyi bırakıp doğrudan işlerini yapmamaya sebep olur.

Ağrıyı oluşturan temel birkaç neden daha mevcuttur. Bu nedenlerden birisi yaralanmalardır. Bel ağrısı neden olur sorusunun en bilinen sebebi yaralanmalar olmuştur. Ağrıyı oluşturan başka bir sebep ise bel fıtığıdır. Bel fıtığı, ağrı  denilince akla gelen ilk sebeptir.

Bel fıtıkları, ağır kaldırma ya da uzun süre eğilerek çalışma sonucu oluşabilir. Pek çok farklı tür ile ortaya çıkabilen bel fıtıkları bel ağrılarının oluşmasında temel sebeplerdendir.

Bel ağrısı neden olur sorusunun başka bir cevabı ise stres kırığı ve bel kaymasıdır. Alt bel bölgesinde artan hareketlilik sonucunda tekrarlayan mikrotravmalar ile spondilolizis isimli stres kırıkları gelişir. Oluşan bu stres kırıklarıyla üstteki omur alttaki omura göre öne doğru yer değiştirir ve belde ağrılar oluşur.

Ağrılara sebebiyet veren başka bir durum ise lomber dar kanaldır. Omurganın içerisinden omurilik geçmektedir. Bu omurilik ise bacaklara duyu ve kuvvet taşımakta, idrar ve gaitayı tutmayı kontrol etmektedir.

Disk yüksekliğinin azalması, omurlar arası eklem kemiklerinin, kapsüllerinin ya da bağlarının kalınlaşması veya bel kayması gibi durumlarda omuriliğin içinde geçtiği kanalın çapı daralır ve dar kanala sebep olur. Bu da ağrıları oluşturur.

Bel ağrısı neden olur diyen bir insanın aldığı bir yanıt da enfeksiyonlar olacaktır. Omurga enfeksiyonları genellikle bel çevresinde oluşur ve bu enfeksiyonlar da burada ağrıya sebep olur.

Ayrıca tümörler de bu sorunu gerçekleştiren bir sebeptir. Kemik, yumuşak doku veya sinir kaynaklı olabilen tümörler iyi ya da kötü huylu olabilirler. Birincil olarak omurga ve omuriliği oluşturan hücrelerden kaynaklanabilecek olan tümörler ağrının oluşmasına neden olabilir.

Bel Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Bel Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Kötü bir günlük yaşam geçirmeye sebep olan ağrılar bazı sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Tabii ki, ‘’durup dururken belde ağrı olmaz!’’ demek yanlış bir cümledir. Bu sorun durup dururken oluşabilir. Bu da bel ağrısı çeşitleri nelerdir sorusunun bir cevabı olmuştur.

Çünkü bu rahatsızlığın yaşanmasının bir sebebi kronik olarak oluşmasıdır. Kronik bel ağrısı var olan doku irritasyonu ortamdaki sinir uçlarını uyararak ağrı yapar. Bu da durup dururken oluşan bir ağrıyı getirir.

İkinci ağrı çeşidi ise akut sebepli olan ağrıdır. Akut bel ağrısı, belirli bir aktivite veya kaza sonrası başlayabilir. Ancak aktiviteden tamamen bağımsız da olabilir. İnsanların çoğunun yaşamı boyunca en az 1 defa şiddetli ağrı atağında maruz kaldıkları bilinmektedir. Ağrılar çoğu zaman kendiliğinden azalır. Daha sonra bu ağrılar yine ataklar halinde ya da kronik olarak devam eder.

Ağrı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Gündelik hayatta fazlasıyla sıkıntı çıkaran bu rahatsızlığın elbette tedavisini hızlandıracak yöntemler mevcuttur.  Peki bel ağrısı nasıl geçer? Herkesin karşılaştığı bu sorunu İgrus sizler için araştırdı.

Öncelikle en etkili yöntemler tıbbi tedaviler olacaktır. Ağrının tedavisinde en önemli rollerden birisine sahip olan bir tıbbi yöntem akupunkturdur. Akupunktur tedavisi son derece sterilize ve ince olan iğnelerin vücutta bulunan özel noktalara batırılarak enerjinin serbest bırakılması prensibine dayanan bir yöntemdir. Beldeki sorunu geçirmekte faydalıdır.

Bel ağrısı neden olur sorusundan sonra nasıl geçeceği yöntemlerini araştıran bir yöntem de spinal manipülasyondur. Bu alanda uzman kişiler tarafından yapılmaktadır ve omurga hizalanmasını düzeltmek için uygulanır. Vücuda doğrudan basınç yapılır.

Bel ağrısı tedavisi yöntemlerinden bir başkası masajdır. Ağrıyan kasları gevşetmek için fizyoterapistler tarafından yapılan ya da evde yapılan masajlar ağrıyı geçirmede çok etkilidir. Ayrıca evde tedavi için de masajdan başka yapılacak pek seçenek yoktur. Yoga ve Tai Chi gibi hareket terapileri evde tedavi için etkili olabilir. Ayrıca ağrı kesiciler de evde yapılan tedaviler arasındadır.

Kişinin kendi kanından elde edilen trombosit bakımından zengin kan ürünün tedavisi planlanmış bölgeye enjekte edilir. Bu yönteme PRP adı verilir. Özellikle disk hastalığına bağlı olan bel ağrılarında PRP çok etkili olacaktır.

Beldeki bu sorunun geçmesi için proloterapi enjeksiyonları da işe yarayabilir. Proleterapi dekstroz ya da benzeri bir tahriş edici ajan enjekte edilir. Bu işlem vücudun doğal mekanizmaları yoluyla hücre büyümesini ve doku iyileşmesini hızlandırır. Yaklaşık 50 yıldır bel ağrılarını geçirmek için tercih edilen yöntemlerdendir.

Ağrıya İyi Gelen Egzersizler

Bel Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Beldeki ağrıyı evde tedavi etmenin yöntemlerinin arasında Yoga ve Tai Chi gibi hareket terapilerinin bulunduğu bilinmektedir. Ancak yalnızca Yoga ve Tai Chi gibi hareket terapileri soruna iyi gelen egzersizlerden değildir. Pek çok basit egzersiz hareketleri de iyi gelmektedir. Peki bel ağrısına iyi gelen egzersizler nelerdir?

Beldeki bu soruna iyi gelen bir egzersiz mekik çekmektir. Genellikle kilo vermek ya da karın kasını güçlendirmek için yapılsa da mekik çekmek bu soruna en iyi gelen egzersizlerdendir.

Bir başka egzersiz ise düz bacak kaldırma hareketidir. Bazı kişiler bu hareketin bel için yapılacak en iyi hareket olduğunu söyler. Çünkü bel düzleşmesi egzersizleri arasındadır. Bir bacağı büküp diğer bacağı düz bir şekilde bükülen bacağın diz seviyesine getirilmesiyle uygulanır. Bacaklar çok yukarı kalkmamalıdır.

Rahatsızlığa iyi gelen başka bir egzersiz çift diz göğse çekme hareketidir. Sırt üstü uzanıldıktan sonra bacaklar göğse doğru çekilmeli ve kollar ile kavranmalıdır. 2-3 Set arası yapılabilecek bu hareket rahatsızlığa fazlasıyla iyi gelmektedir.

Bel Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Bel Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Ağrıya yalnızca fiziksel hareketler ya da tıbbi durumlar yardımcı olmaz. Beldeki ağrıyı geçirmek için faydalı olacak bazı bitkiler de mevcuttur. Bu bitkiler tedavi gören kişilere tedaviyi yapan uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

  • Bel ağrısına iyi gelen bitkiler arasında en çok bilineni lahana yapraklarıdır. Bu tedavi için lahana yaprakları bir tencere suyun içerisine atılmalı ve kaynatılmalıdır. Daha sonra ise ağrıyan bölgeye bez ile bağlanarak kompres uygulanmalıdır. Yarım saat ise ağrıyan bölgede durmalıdır. Bu yöntem haftada 3 kez uygulanabilir.
  • Bu soruna iyi gelen başka bir bitki ise zencefildir. Anti-inflamatuar özelliğine sahip olan zencefil bitkisinin kökleri sıcak bir hale getirilip ağrıyan bölgeye birkaç dakika kompres ile uygulanmalıdır.
  • Hindistan cevizi yağı da soruna iyi gelen bitkilerdendir. Bu yağ 2 yemek kaşığı ölçüsünde alınmalı ve ısıtılmalıdır. Ilıdıktan sonra ağrıyan bölgeye 10 dakika boyunca masaj yaparak uygulamak fayda edecektir. Ardından ılık su ile bölge yıkanmalıdır.
  • Bel için faydalı bir bitkinin adı da hint yağıdır. Hint yağı, 2 yemek kaşığı ölçüsünde alınıp ısıtılmalıdır. Daha sonra ılıması beklenmelidir. Ilıdıktan sonra ağrıyan bölgeye sürülmeli ve 5 dakika masaj yapılmalıdır. Ardından ılık suyla bölge temizlenebilir.
  • Bele iyi gelen başka bir bitki ise papatya çayıdır. Papatya çayı, doğrudan tüketilerek sorunun giderilmesine yardımcı olur. Çünkü papatya çayında kas gevşetme özelliği bulunur. Bu da bir nebze de olsa ağrıyı alacaktır. Her gün fazlaya kaçmadan içilerek kronik bel ağrılarının ya da her bel sorununun geçmesinde fayda eder.
Bel Ağrısına İyi Gelen Ağrı Kesiciler

Bel Ağrısına İyi Gelen Ağrı Kesiciler

Bel ağrısı neden olur, nasıl geçer, iyi gelen egzersizler, iyi gelen bitkiler gibi soruların ardından tıbbi yönteme de danışılır. Bu rahatsızlığa fayda eden bir hayli ağrı kesici bulunur.

Bel ağrısına iyi gelen ağrı kesiciler arasında genellikle asprin, ibuprofen, naproksen, asetaminofen gibi reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda doktorlar hastalığınıza bağlı olarak reçeteli ilaçlar da söyleyebilir. Bunlar genellikle kas gevşeticiler, narkotik ilaçlar gibi ilaçlar olur.

Bu nedenle böyle durumlarda reçetesiz ilaçlar kullanılabilir ancak hastalığınızı iyice öğrenip özel bir ilaç almanız gerekirse diye doktor ile iletişime geçmelisiniz.

Bel ağrısı için ağrı kesiciler arasında reçetesiz bir ilaç dahi alacaksanız doktorunuz ile konuşmanız gerekir. Çünkü bilmediğiniz bir yan etki ile karşılaşabilirsiniz. Ya da başka bir durum yaşayabilirsiniz. Ayrıca doktorunuz ilaç verdiyse de sonuçlarını doktorunuza bildirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap