Bektaş İsminin Anlamı

Bektaş İsmi

Bektaş İsminin Anlamı Bebeklerinin erkek olacağını öğrenen ebeveynler ister istemez hemen isim düşünmeye başlar. Çok bilenen ve manevi bir anlamı olan bir isim her zaman tercih edilme sebebi olur. Derin ve kültürel anlamlar içeren değer yargıları taşıyan bir isim bulmaya çalışılır. Geleneklerinizi ve kültürünüzü yansıtan bir isim seçmek de bir tercihtir. Bebeklere, sizi felsefesiyle ve yaşamıyla etkileyen gelecek nesillere güzel miraslar bırakan birinin ismini verebilirsiniz. Bu tercihler doğrultusunda seçime konu olan Bektaş isminin anlamı nedir? Sorusu oldukça fazladır. Anlamıyla kendine hayran bırakan isimlerden biridir.

Bektaş ismi Fars’ça kökenli bir sözcüktür. Çok eskilerden beri isim olarak kullanılmaktadır. Eş, müsavi ve akran demektir. Günümüzde ise duyulduğunda Hacı Bektaş Veli’yi akla getirmektedir. Bu nedenle diğer anlamları pek bilinmez

Bektaş İsminin Anlamı
Bektaş İsminin Anlamı

Bektaş ismi Hacı Bektaş veli tarafından kurulduğu bilinilen Bektaşi Dergah-ı’nı ve Bektaşiliği çağrıştırdığı için kendini bu felsefeye yakın hissedenler bu ismi tercih etmeden Bektaş Kur’an da geçiyor mu? Sorusu sorulmaktadır. Hayır, Bektaş ismi Kur’an’da geçmemektedir.

Bir bebeğe isim vermek önemli ve değerli bir sorumluluktur. Özellikle ismin, toplum içinde taşıdığı bir misyon ve genel bir algısı var ise bu ismi kullanmadan önce iyice etraflıca düşünmek gerekir. Çünkü ismi veren kişi ile bu ismi alan kişinin aynı değerlere sahip olacağı bilinemez. O yüzden daha çok anlam ve analizleri incelenerek isimlerde karar verilmelidir. Bektaş isminin analizi verilerinde sağlam ve cesur karakterli oldukları görülmüştür. İşlerine, eşlerine ve diğer değerler sadık ve merhametli kişilerdir.

Olumlu yönlerinden başlanacak olursa özgüvenleri olan, aldıkları işi sahiplenen ve doğru yapmak için özel çaba harcayan insanlardır. Herkesin güven duyduğu karakter yapısına sahiptir.

Olumsuz yönleri duygusal olmaları mantıklı karar almalarının önüne geçebilir. Özlerinde çok dürüst oldukları için insanlara çok çabuk güvenirler.

Fiziksel özellikleri genellikle orta boylu iri yapılı kimselerdir. Yüz yapıları belirgindir. Ciltleri pürüzsüz temiz ve parlaktır. Gözleri oval ve koyu renklidir. Saçlar dalgalı ve gür, ses tonları ise kalın ve gürdür.

İsimlerin kelime anlamları, kökeni veya toplumun değer yargıları, kültürel durumu kullanılma yoğunluğunu etkiler. Bazı isimler bazı yörelerde daha sık görülmektedir. Bu isimlerden bir olan Bektaş isminin ülkemizde tüm isimler arasında görülme sıklığı 544 erkek isimler arasındaki sıralaması ise 177.dir.

Anne babalar henüz doğacak bebekleri için isim bulmaya çalışırken çok kapsamlı düşünmek zorundadır. İsmin anlamları, söylenişi, duyulduğunda karşısındakinde bıraktığı etki gibi sonuçlar tüm yönleriyle değerlendirilmelidir. Bu isimlerden biri olan Bektaş isminin kişilik analizi karar vermede yön verebilir. Ailelerine son derece bağlıdırlar. Sosyal çevreleri oldukça geniş ve onlar için her biri ayrı değer taşır. Oldukça fedakar ve yardım severdirler.

Bazı aileler isim bulma çabası içerisindeyken, daha çok söylenişine önem verebilirler. Kimi isimleri ses olarak çok güzel bulurlar ancak bu isimler anlam olarak tatmin etmeye bilir. Bu nedenle benzer söylenişte olan isimler aramaya başlayabilirler. Sevilen isim şayet Bektaş ise Bektaş ismine benzer isimler içerisinde olan erkek isimleri Sertaç, Bekir, Berkay, Beşar, Beşir, Baki, kız isimleri ise Büşra, Beril, Berfin, Beste, Buse, Berrin, Berfin gibi isimler olabilir.

İsim seçiminde bulunurken ailelerin önemli kıstaslardan biri de ismin caiz olup olmadığı ve sakıncalı isimler arasında yer alıp almadığıdır. Bektaş ismi caiz mi sorusuna cevap verecek olursak caiz olmayan isimler arasında olmadığı görülmüştür.

Ülkemizde Bektaş ismi isim olarak olmasa da soy isim olarak en çok kullanılan isimler arasında yer alır. Bektaş ismini taşıyan ünlüler hep merak edilir. Erkan Bektaş, Nasuh Bektaş akla gelen ünlülerdir.

Bektaş isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Dağ Gülü.
  • 2 – Selçuklu Devleti’Nin Kurucularından
  • 3 – Eş, Müsavi. – Bektaşi: Hacı Bektaş Veli Tarikatına Mensubolan Kişi, Horasanda Gelip Anadoluya Yerleşen Hacı Bektaş Veli Tarafından Kurulduğu İleri Sürülen Tarikata Mensup İlk Zamanlan Bilinmeyen Bu Tarikat, Sonradan Batıni Bir Hüviyet Kazanmıştır.
  • 4 – Akran, yaşıt, eş
  • 5 – Eşit, denk

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Bektaş ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Bektaş ismini kullanan 8.665 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Bektaş ismini kullanan 1.765 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Bektaş ismini kullanan 1.351 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Bektaş ismini kullanan 445 kişi bulunmaktadır.

Bektaş isminin Türkiye sıralaması

Bektaş en çok kullanılan 1174. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 544. isimdir.

Bektaş isminin Harf Analizi

Kişiye Bektaş ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

Bektaş İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Bektaş ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Bektaş isminin anlamını gözden geçirin!

Bektaş İsminin Numerolojisi

Bektaş isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
K: on dört
T: yirmi dört
A: bir
Ş: yirmi üç
TOPLAM: 70

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap