Bekârlar için Evlenme Duası Nasıl Edilir? Hayırlı Kısmet için Okunacak Dua

Her bekar erkek ve kadın evlenmek için kendisine hayırlı bir eş arar. Evlendikleri zaman karşılıklı olarak birbirlerine iyi davranmalı, saygıda kusur etmemeli ve sevgi bağı olması elzemdir. Evlenme duası ile ALLAH’tan kendinize hayırlı eş nasip etmesini isteyebilirsiniz. Uzun süredir evlenemedim, acaba benim kısmetim mi açık değil? Diye düşünüyorsanız, kısmet açma duası ile evliliğe adım atabilirsiniz. Evlilik için edilecek hayırlı duaları sizler için derledik. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v) evliliğin önemini hadislerinde belirtmiştir ve O’nun tavsiye ettiği, yaptığı her şey de sünnettir. Evlenerek aslında sevap da kazanıyoruz. Tabii, eşimize gösterdiğimiz sevgi ve saygı olursa… Bazı hadislerde evliliğin ne denli kutsal olduğunu görebiliriz. Birinci hadiste: Hangi mümin evlilik yolunda adım atarsa imanın yarısı biter, kalan kısmı için de Yaradan Rabbinden korkmayı ihmal etmemelidir diye geçmektedir. 

İkinci hadiste: Maddi olanağı bulunan gençlerin en hızlı şekilde evlenmesini tavsiye etmiştir. Aslında buradaki amaç gençlerdeki enerji nedeniyle zinadan kurtulmak içindir. Hadisin devamında evlenecek durumu olmayanların da oruç tutmasını tavsiye etmiştir. Zinanın şehvetinden bizleri oruç kurtaracaktır. 

Evlilik şekilleri çağlar boyunca değişiklik göstermiştir. Eskiden, karşı cinsle akraba olmadıkça yan yana durmak hoş karşılanmazdı, bu yüzden de genelde evlilikler görücü usulü, aile veya arkadaş tavsiyesiyle olmuştur. Günümüzde de bu ritüel hala devam etmektedir ama biraz daha revize edilmiştir. Görücü usulü tanışılsa bile bir süre evlenecek kişiler sohbet eder, zaman geçirir ve evliliğe karar verir. 

Tabii, kendiliğinden tanışanlar, sosyal medya aracılığı ile birbirini bulup evlenenler de mevcuttur. Hangi şekilde evlenilirse evlenilsin, hayırlı mı değil mi bunu hissetmeye çalışmalıyız. İstihareye yatarak yapılacağı gibi kendinizi yanında nasıl hissettiğinize göre, aile yapınıza uygun olup olmadığına göre de anlayabilirsiniz. Eğer hayırlı bir eş arıyorsanız en etkili ve denenmiş evlilik, kısmet açma dualarını okuyun. 

Bir hadisi şerifte şöyle geçmektedir: Kadın 4 farklı nedenden dolayı evlenir: eşinin zenginliği, yakışıklılığı, dini inancı ve nesebidir. İnancı olan tercih ederseniz hem bolluk hem de hayır görün. 

Evlilik Duası Nasıl ve Ne Zaman Edilir? 

Bekârlık zamanlarının yettiğini düşünenler ve evlenme yoluna baş koyanlar için birçok mümin kişinin etmiş olduğu duaları genel olarak gecenin ilerleyen vakitlerinde, Teheccüd namazı ardından okuma en faziletlisi olarak bilinmektedir. ALLAH’u Teâla’yı sürekli överek ve O’nun Resulü Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i salatu selam etmenin ardından namaz kılmak daha uygundur. Her duada olduğu gibi, evlilik için, kısmet açmak için edilen duada da inancın tam, güvenin tam ve candan olmak gerekiyor. Kalpten yapılan her şey gerçekleşir.

ALLAH’ım! Eğer bu kişi benim için senin nazarında iyiyse, alnıma yazılmışsa onu benim eşim yap, tam tersi durumunda ise benden uzak tut. Bu hayırlı veya hayırsız olan için vekil ediyorum ALLAH’ım. Bunu sürekli olarak söylerseniz kısmetiniz açılacaktır. Tabii, bunu söylerken Yaradan ALLAH her şeyi görür, işitir ve bilir. Düşüncesi ile her şeyi O’na teslim edin. Bazı dualarda ise kıbleye yönelmek önemlidir, hatta hepsi için yaparsanız daha uygun olacaktır. 

Bekârlar için Evlenme Duası Nasıl Edilir? Hayırlı Kısmet için Okunacak Dua
Bekârlar için Evlenme Duası Nasıl Edilir? Hayırlı Kısmet için Okunacak Dua

Birçok Müslüman Tarafından Denenmiş Evlilik Duaları

Her işin hayırlısı önemlidir, buna şüphe yok. Lakin evliliğin, eşin hayırlı olması ayrı bir önemlidir. Hayatınızı geçireceğiniz, sizi belki de doğru yola yönlendirecek, cennete gitmenizi sağlayacak olan eşiniz olabilir. Bunun için dua öncesinde iki rekât namazınızı ihmal etmeyin. Namaz sonrası Yedişer kere Fatiha, İhlas, Felak, Nas ve son olarak Ayet-el Kürsi’yi 1 kere okuyun. 

Dualarından ardından: Ya Rab! Ya Rab! Gönlümün içindekileri şüphesiz ki en iyi bilen gören sensin. Ben senin yarattığın bu kalbimi ve iki elimi de yalnız senin için açarım. Yalvarırım ALLAH’ım, hem gönlüme hem yüreğime merhametini eksik etme ve huzur, neşe rüzgârları nasip et.

 Ya Rabbim! Sen ki, bu zavallı kullarına nimetlerinden bolca verdiğin o yüce bağışlayıcılığına sığınarak, bizler için göndermiş bulunduğun Fatih-İhlas Surelerinin bahsettiği o ebedi feyzinden ve anlamından çıkan o değerlerden yardım bekler ve yalnız sana sığınır, ettiğimiz duaların, okuduğum surelerin kabul olmasını dilerim. Artık kısmetim kapanmasın, benim için en hayırlı olanı verip evlenmen için bana yön göstermeni niyaz ederim. 

Cuma Günü Kısmet Açmak için Hangi Dua Okunur?

ALLAH’ın her günü mübarek olsa da Cuma’nın bizim için faziletleri bir başkadır. İşte bu gün de edilen dualar, diğer günlere nazaran daha kolay kabul olabilir. Duaların kolaylıkla reddedilmediği bu günde evlilik için dua etmek uygun olacaktır. Cuma namazı öncesi veya sonrasında, abdestinizi alın ve tevbe namazını kılın. Namaz sonrasında da tam 18 defa Cuma günü Cuma suresini tekrar edin. Size en hayırlı olacak kişi için bu tavsiye edilmektedir. Kısmet açılması için başka bir dua daha yer almaktadır. 

‘’Rabbi inni lime enzelte ileyyi min hayrin fakiru.” Manası: ALLAH’ım! Senin bana göndereceğin her türlü hayra ihtiyacım var.

Kısmet Açmak için En Etkili Dualar Hangileridir?

Kapanan Kısmeti Açmak için Furkan Suresi 74. Ayet Arapça Latince Okunuşu

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrete a’yunin vec’alnâ lil muttekîne imâmâ(imâmen).

Kapanan Kısmeti Açmak için Furkan Suresi 74. Ayet Türkçe Meali

Onlar, Rabbimiz! Bize gönlümüzün nuru olacak Salih eşler ve nesiller nasip eyle ve bizi takva sahiplerine örnek eyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap