Behlül İsminin Anlamı

behlul-isminin-anlami-82045

Behlül İsminin Anlamı Nedir?

Ülkemizde bir dönem yayınlanan bir dizi ile beraber son derece popülerliği artan Behlül ismi; bu popülerliğini devam ettirmekte ve anne baba adaylarının dikkatini çekmektedir. Anne ve baba adayları Behlül isminin anlamı, analizi, kişilik özellikleri ve caiz olup olmadığı ile ilgili birçok araştırma gerçekleştirmektedir.

Anne ve baba adayları için en heyecan verici işlerin başında evlatlarına verecekleri ismi belirlemek gelmektedir. İsmin kendisinin ve anlamının güzel ve özel olması için ebeveynler birçok araştırma yapmaktadır. Behlül ismi de araştırılan isimler arasında yer almaktadır. Behlül isminin anlamı oldukça geniştir. İsmin anlamları arasında çağ açan, çağ başlatan, lider, yenilikçi, hayır sahibi, oldukça iyi birisi, çok gülen, gülümseyen, güler yüzlü ve hayırsever yer almaktadır.

Behlül ismi erkek çocuklarına verilen Arapça kökenli bir isimdir. İsmin rengi mavidir. Behlül ismi 6 harften oluşmaktadır. İsmin özellikleri arasında tez canlı, sevimli, çekici, gösterişli ve çalışkan ifadeleri yer almaktadır. Behlül isminin TDK’deki anlamı ise şakacı, çok güldüren ve hayırsever olarak geçmektedir.  

Anne ve baba adayları Behlül ismi caiz mi? Sorusuna da cevap aramaktadırlar. İsmin Kur-an’da geçmiyor olması onları bu yönde bir arayışa itmektedir. İslam dini isimlerin anlamlarının güzel olmasını buyurmuştur. Behlül ismi oldukça geniş ve birbirinden güzel anlamları içerisinde barındırmaktadır.

Behlül isminin analizi harf ve sayı analizi olarak gerçekleştirilmektedir. İsmim harf analizini yaparak kişinin karakteristik özellikleri hakkında bilgi edinilmeye çalışılmaktadır. Behlül isminin harf analizi şu şekildedir.

 • B harfi; Hiçbir zaman umudunu kaybetmez ve öz sezileri oldukça kuvvetlidir.
 • E harfi; Oldukça karışık bir iç dünyası vardır. Tüm duyguları aynı anda yaşayabilir.
 • H harfi; Sakinliği sevmektedir. Aksiyon dolu maceraları pek sevmezler.
 • L harfi; Birçok farklı alanda yeteneğe sahiptir. Sanatsal yönleri gelişmiştir. Yeteneklerini de en doğru şekilde kullanır.
 • Ü harfi; Aceleci değildir. Sağlam adımlar atmayı sever ve hiçbir işini aceleye getirmez.
 • L harfi; Birçok farklı alanda yeteneğe sahiptir. Sanatsal yönleri gelişmiştir. Yeteneklerini de en doğru şekilde kullanır.

Yapılan analizlerde Behlül isminin anlamı da göz önünde bulundurulmalı ve değerlendirmeler o şekilde yapılmalıdır.

İsmin sayısal analizi gerçekleştirildiğinde ismin numerolojik değeri 74 olarak çıkmaktadır. Bu değer ile kişisel ve profesyonel gelişimi hakkında bilgi sahibi olunmaya çalışılır. Numerolojik değer belirlenirken soy isimde kullanılmalıdır.

Anne ve baba adayları Behlül isminin kişilik analizi hakkında araştırma yaptıklarında gerçekçi, dikkatli adımlar atan ve olayların gidişatına göre karar veren bir kişilik ile karşılaşmaktadırlar.

Behlül isminin anlamı ile paralel olarak, bu isme sahip olan kişiler yenilikleri seven, lider ruhlu ve cesaret sahibidir.

Amaçları vardır sorumluluk almaktan kaçınmaz ve maddi olarak güçlü bir konumda olmayı ister. Üretkendirler. Duygularını çok fazla belli etmezler. Ailelerine ve sevdiklerine karşı sorumluluk duyar ve oldukça bağlıdırlar.

Behlül ismini araştıran aileler Behlül ismine benzer isimler ile de karşılaşmaktadırlar. Bu isimler eylül, Betül, Birgül, Gül, Behzat, Behçet ve Behiç şeklindedir.

Behlül isminin anlamı araştırması yapan ebeveynler ismin avantajları arasında sıcakkanlı, duygusal, yetenekli, sakin ve net bir yapı ile karşılaşmaktadırlar. İsmin dezavantajları ise aşırı şekilde duygusal olunması, gereksiz yere inatçı bir davranış sergilenmesi ve panik olmak olarak gösterilebilir.

Behlül ismine sahip ünlüler hakkında yapılan değerlendirmede bu isme sahip herhangi bir ünlü kişi ile karşılaşılmamıştır.

Behlül isminin anlamı oldukça güzel ifadeler içermekle beraber ismin kulağa hoş gelen tınısı ve söylenişinin kolay olması aileler tarafından oldukça fazla tercih edilmesine neden olmaktadır.

Formun Üstü

Formun Altı

Behlül isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Onun İçin ,Ondan Dolayı, Onun Sayesinde.
 • 2 – Yeni Bir Çağ Başlatan Kimse, Çağ Açan
 • 3 – Çok Gülen, Çok Gülücü.
 • 4 – Hayır Sahibi, Çok İyi Adam.
 • 5 – Bir İslam Sofisi, Behlül-İ Dana. Harun Er-Reşidin Kardeşinin Adı Olup, Delice Hareketleriyle Meşhur Olmuştur.
 • 6 – Çok güldüren, şakacı.
 • 7 – Hayırsever, iyi adam.
 • 8 – Behlül-i Dana. Allah aşığı evliyalardan birisidir ve Harun er-Reşid’in kardeşidir..

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Behlül ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Behlül ismini kullanan 2.316 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Behlül ismini kullanan 417 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Behlül ismini kullanan 124 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Behlül ismini kullanan 131 kişi bulunmaktadır.

Behlül isminin Türkiye sıralaması

Behlül en çok kullanılan 2045. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 983. isimdir.

Behlül ismini kullananların sayısı, son bir yılda 51 kişi artmıştır.

Behlül isminin Harf Analizi

Kişiye Behlül ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Behlül İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Behlül ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Behlül isminin anlamını gözden geçirin!

Behlül İsminin Numerolojisi

Behlül isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
H: on
L: on beş
Ü: yirmi altı
L: on beş
TOPLAM: 74

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap