Bediüzzaman İsminin Anlamı

Bediüzzaman İsminin Anlamı

Ebeveynlerin ve ebeveyn olacakların karşılaştıkları sorulardan biri de çocuğa koyulacak isimlerdir. Bu açıdan birçok araştırma yapan ailelerin sorduğu sorulardan biri de Bediüzzaman isminin anlamı nedir? Bediüzzaman, zamanın harikası anlamına gelmektedir. Aynı zamanda asrın mükemmel insanı olarak da geçen bu isim daha çok lakap olarak kullanılmaktadır. Kökeni Farsça ve Arapçaya dayanır.

Çocuklarına Bediüzzaman ismini vermek isteyen aileler bu ismin Kuran’da geçip geçmediğini merak etmektedirler. Bediüzzaman ismi Kuran’da geçiyor mu? sorusunu bu makalede açıklamaktayız. Bediüzzaman ismi Kuran’da geçmemektedir.  Ancak İslam alimlerinden olan Bediüzzaman Said Nursi’ye verilmiş bir isimdir. Risale-i Nur Külliyatını telif ettirmiştir. Türk ve Arap toplumlarında önemli bir isim ve lakaptır.

Günümüzde isme göre karakter analizi yaygındır. Birçok araştırma sonucunda isminizle karakteriniz arasındaki bağlantıları inceleyebilirsiniz .Bediüzzaman isminin anlamı nedir diye bakacak olursak; yapılan karakter analizlerinde çekici, bakımlı ,ılımlı alımlı oldukları söylenmektedir. Onlarda şeytan tüyü olduğu ve herkesin gönlünü rahatça kazanabilecekleri ifade edilmiştir. Fikirleri sabit değildir ve çoğu zaman değişkenlik gösterir. Kimi zaman çok hoş sohbetli kimi zaman da çok suskun olabilen yapıda oldukları ifade edilir.

Şimdi de Bediüzzaman isminin popülerlik oranını hep birlikte inceleyelim. Ülkemizde yaygın olmayan bu isme sahip 24 kişi vardır. İstanbul ilinde 4, Ankara ilinde 1 ve İzmir’de 1 kişi Bediüzzaman ismine sahiptir. Sık kullanılmayan bu isim çok nadir karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’deki isimler listesinde 8411. sırada olup erkek isimleri arasında ise 4280. sıradadır. Bediüzzaman ismini kullananların sayısı son bir yılda 2022 yılında yalnızca bir kişi artmıştır.

İnternetin de yaygın kullanımıyla beraber isimlerin hayatımızdaki etkileri daha fazla merak edilir olmuş ve bu sebeple daha çok inceleme yapılmaya başlanmıştır. Bunlardan biri de adımızda bulunan harflerin analizidir.

Bediüzzaman isminin harf analizine bakacak olursak B harfi önsezileri kuvvetli anlamına gelmektedir. E harfi sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştırır, D üstün güçlere sahip olmayı, hırsı uyandırır. I hassas anlamını çağrıştırır. Ü engellerle mücadele eden, Z bilimsel açıdan, okumayı seven, A atılgan-enerjik anlamı uyandırır. M ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, N harfi ise sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırmaktadır.

Tabi ki isim koyacak aileler çocuklarının isminin herhangi bir ünlüde olup olmadığını bilmek istemektedir. Akıllarında olan Bediüzzaman ismine sahip ünlüler sorusunun cevabı ise bu isimde bilinen bir ünlü olmamasıdır. Makalemizin başında bahsettiğimiz yazar Bediüzzaman Said Nursi’den başka bir ünlü bulunmamaktadır ve zaten sıkça kullanılmamaktadır.

Uzman görüşlerine bakıldığında Bediüzzaman isminin analizi yapıldığında öncü, lider, girişimci, kendini direkt olarak ortaya koyma özelliklerini taşıyan kişiler oldukları görülmektedir. En büyük hedefleri, itibar sahibi ve güçlü olmaktır. Benmerkezcidirler ve kendilerini önemserler. Rekabet etmekten keyif almaktadırlar. Dikkat çekmeyi, başkalarının hayranlığını kazanmayı çok önemserler. Başına buyruk ve üslupları yüzünden tartışma ortamlarında sık sık görülebilirler. İlişkilerinde tutku ve heyecana önem vermektedirler. Bu sebeple ilişki süresince partnerleri mutlu olmaktadırlar. Sevdiğine çok bağlıdırlar ancak partnerini kısıtlama eğilimi gösterebilmektedirler.

Bediüzzaman ismiyle benzerlik gösteren isimlere gelecek olursak ilk dört harfi ses uyumu olan isimler şunlardır: Bedir, Bedi, Bedih, Bedii, Bedihi, Bedireddin ve Bedirhan’dır.
İlk üç harfi ses uyumu olan isimler ise : Bedel, Bedayi, Bedirbey vb’dir. Son üç harfi ses uyumu olan isimler Osman, Süleyman, Abdurrahman, Asuman, Selman, Lokman ve Numan’dır. Bediüzzaman ismi ile uyumlu olan kız isimleri Bedia, Bediha, Bedihe, Bediz, Bedriye vb’dir.

bediuzzaman-isminin-anlami-42582
Bediüzzaman İsminin Anlamı

Bediüzzaman isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Zamanın Harikası.
  • 2 – Asrın Mükemmel İnsanı. – Daha Çok Lakab Olarak Kullanılır. – Bediüzzaman Said Nursi: Son Devrin Meşhur Müslüman Alimlerindendir. Hayatının Önemli Bir Kısmı İslami Düşüncelerinden Ötürü Hapislere Girip Çıkmakla Geçti. Risale-İ Nur Külliyatını Telif Etmiştir.
  • 3 – Zamanın güzelliği.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Bediüzzaman ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Bediüzzaman ismini kullanan 27 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Bediüzzaman ismini kullanan 4 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Bediüzzaman ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Bediüzzaman ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Bediüzzaman isminin Türkiye sıralaması

Bediüzzaman en çok kullanılan 8411. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 4280. isimdir.

Bediüzzaman ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1 kişi artmıştır.

Bediüzzaman isminin Harf Analizi

Kişiye Bediüzzaman ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Bediüzzaman İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Bediüzzaman ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Bediüzzaman isminin anlamını gözden geçirin!

Bediüzzaman İsminin Numerolojisi

Bediüzzaman isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
D: beş
İ: on iki
Ü: yirmi altı
Z: yirmi dokuz
Z: yirmi dokuz
A: bir
M: on altı
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 144

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap