Bebeklerde Boğaz Ağrısı ve Kızarıklığını Gideren Bitkisel Tedavi Yolları

Boğaz ağrısı, bebeklerde olduğu zaman daha dikkatli olmalı, kimyasal tedavi yerine, mümkünse ve doktor da onaylarsa bitkisel yollara yönelmek gerekir. Yutak borusu ve etrafındaki şişme, kızarma ve ağrı boğaz ağrısı olarak nitelendirilir.

Bebeklerdeki boğaz ağrısı, kızarıklığın nedenleri

 • Soğuk algınlığı
 • Öpücük hastalığı
 • Kuş palazı
 • Bademcikler etrafında apse
 • Yutak borusu arka duvarında apse
 • Solunum yolu başlangıcındaki kıkırdağın enfeksiyonu
 • Viral farenjit
 • Streptokok farenjiti
 • Enfeksiyoz mononükleoz
 • Difteri
 • Gonore
 • Farenksteki yabancı cisim (kılçık batması, takılması)
 • Herpetik stomatit
 • İrritatif farenjit

Amerikalı bir çocuk doktorunun bebeklerdeki bu sağlık sorunu hakkında bizlere aktardıkları şu şekilde: Boğaz ağrısı, her yaşta kişinin başına her sene gelebilen, sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bu ağrı, küçüklerde bir şeyler yerken ya da tükürüğünü yutarken zorlanmaya neden olur. Çok küçük bebeklerde bu bulguyu anlamak zordur. Bir şey yememe isteği, sürekli ağlama, hiçbir neden yokken huzursuzluk yaşamasından anlaşılabilir. Doktor muayenesi sonrası kesin tanı konabilir.

Bebeklerde boğaz ağrısı neden olur?

Bebeklerde de bizlerde olduğu gibi, boğazdaki acının, ağrının ve kızarmanın nedeni soğuk almaktır. Üst solunum yolu enfeksiyonu ateşlenmeye de neden olur. 24 ay öncesinde çok ender rastlanır, ileri yaşlarda bakterilerin de etkisiyle görülme sıklığı artar. Ateş dışında; mide bulantısı, istifra, baş bölgesinde ağrıma, deride pullanma, dökülmeler görülebilir.

Boğaz Ağrısı Yaşayan Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebekler, 6 aydan sonra yavaş yavaş ek gıdaya, katı beslenmeye geçmeye başlar. Bu süreçte boğaz ağrısı varsa katı gıdalara ara vermek gerekir. O yüzden; sevdiği çorbalardan, ılık yoğurttan, meyve pürelerinden faydalanabilirsiniz. Bu yiyeceklerin sindirimi kolaydır, bağışıklığı da destekler. Bazı ağrı kesiciler destekleyici olsa da çocuk doktorunuz en uygun olanını reçete edecektir.

Bebeklerde Boğaz Kızarıklığı, Ağrısı Bitkisel Şekilde Nasıl Geçer? Doğal Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde boğaz ağrısı için önceliğiniz çocuk doktoruna gitmek olacaktır. Bebeklerde antibiyotik tavsiye edilmese de zorunlu durumlarda küçüklere uygun ilaçlar yazılabilir.

Bebeğinizin boğazını tülbentle sarmalayın

Boğaz ağrısının hızlı iyileşmesi için o bölgenin sıcak durması gerekir. Bu yüzden ince bir tülbent yardımıyla boğazı sardığınız zaman ağrı iyileşebilir.

Buhar makinesi ile tedavi

Kuru bir ortamda boğazlar da kurur, öksürük başlar ve ağrı artabilir. Yutkunmada güçlük çekebilirler. Buhar makinesi nem dengesini sağlayarak bu sorunu çözmeye yardımcıdır. Sadece su ile değil, bitkisel yağlardan da yardım alabilirsiniz. Okaliptüs – adaçayı – kekik yağlarından ikişer damla ilave edebilirsiniz. Boğazdaki kızarıklık azalmaya, iyileşmeye başlayacaktır.

Sıvılar vermeyi ihmal etmeyin

Eğer bebeğiniz emmeye devam ediyorsa boğaz ağrısı zamanında daha çok emzirmeye çalışın. Anne sütü, bütün gıdalardan daha besleyicidir, ilaç görevi görerek iyileşmesini hızlandıracaktır. Ayrıca boğazın kurumasını da engelleyecektir. Emzirme dönemi değilse katı gıdalara ara verin. Mevsim meyvelerinden sıkarak sularını içirin, C vitaminini bol miktarda alabilsin.

Limonlu su ile tedavi

Limon çok mucizevi bir meyvedir. Yükse C vitamini içerir, antioksidan barındırır. Balgam sorunu olanların da düzenli tüketmesi gerekir. Asidik olduğu için her kişiye uygun olmayabilir, önce bir uzman hekime sorunuz. Ardından ılık su içine çeyrek limon sıkın. Şeker de ekleyebilirsiniz.

Nane yağı ile bitkisel tedavi

Nane limon, soğuk algınlığının en etkili yöntemlerinden biridir. Bebekler için nane yağı daha iyidir. Nane yağını bebeğinizin ön ve arka kısımlarına masajla sürün. Hem nefes alması kolaylaşacak hem de boğaz ağrıları hafifleyecektir.

Okaliptüs yağı ile doğal tedavi

Okaliptüs yağını oda sıcaklığında bekletin, soğukluğu gitsin. Pamuk ya da pamuk içerikli bezle bebeğinizin boğazına hafif hafif sürün.

Reflü varsa dikkat edin

Bebeklerde de reflü sık görülen rahatsızlıktır. Bu da boğaz bölgesinin tahriş olmasına neden olur. Acilen tedavi edilmesi gerekir.

İstirahat etsin

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, grip… Birçok hastalık için dinlenmek çok önemlidir. Bebeğinizin yemeklerden sonra düzenli uyumasını, yatakta kalmasını sağlayın.

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbirini bir çocuk hekimine danışmadan sakın uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap