Bayramın Vazgeçilmez Yemekleri

Bayramların en güzel yanlarından biri gelecek olan masarifler için hazırlıklara günler öncesinden başlanmasıdır. Klasik bayram temizliklerinin ardından zahmetl..

Bayramların en güzel yanlarından biri gelecek olan masarifler için hazırlıklara günler öncesinden başlanmasıdır. Klasik bayram temizliklerinin ardından zahmetli yemek işlerine girişilir. Özellikle kalabalık ailelerde bayram ziyaretleri yoğun olarak geçtiğinden büyük tencerelerde yemekler hazırlanır. Sarmalar, börekler, tatlılar bayramların vazgeçilmez yemekleri arasındadır. Elbette her yörenin kendine özgü olmazsa olmaz bayram yemekleri de vardır.

Erzurum Bayramları

Erzurumluların vazgeçilmez tatlılarından biri olan kadayıf olması bayramların vazgeçilmez tatları arasında yer almaktadır. Kadayıfı sarmak elbette ustalık gerektiren bir iştir. Erzurumlu hanımlar işin püf noktasını elbette iyi bilmektedir. Avuç içine koyularak sarılan kadayıf dolmaları içerisine ceviz koyuluyor. Erzurumlular ayrıca lor dolaması gibi bayramların vazgeçilmez yemeklerini de sofralarından bayram günleri eksik etmiyor.

Erzincan Bayram Yemekleri

Erzincanlılar özellikle bayramlarında kuru kabak dolması yapıyor. Bunun yanı sıra Erzurum sofralarında su böreği ve yöresel çorbaları gendirme çorbası bulunuyor.

Muş Bayram Yemekleri

Muş’un bayram yemeklerinden olmazsa olması keşkek. Keşkek Buğday tavuk tereyağı ile hazırlanan bu yemek Muşlular için bayramların vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini alıyor.

Hatay Bayram Yemekleri

Hatay mutfağı Türk kültürüne büyük emek vermiştir. Bayramların olmazsa olmaz yemekleri Hataylılar için oldukça önemlidir. Bayramlara ayrı önem veren Hataylıların bayram yemekleri de oldukça önemli oluyor.

Bayram yemekleri arasında Orun yer alıyor. İçli köfte şeklinde hazırlanan oruklar hem görüntüsü itibari ile hem de tadı itibari ile içli köfteden farklılık gösteriyor. Oruk kızartılarak yapılmaktadır. Ayrıca Hataylıların vazgeçilmez tatlılarından olan künefe ve kömbe de her bayram bulunuyor. Hatay sokaklarında bayram öncesi kömbe kokuları yayılmaktadır.

Aydın Bayram Yemekleri

Aydının bayramlarında tatlılar özel bir yere sahiptir. Özellikle çok eski tarihlerden beri yapılan boyun tatlısı Aydınlıların bayramların sofralarda yerini ilk sıralarda almaktadır.

Karadeniz Bayram Yemekleri

Karadeniz’in her yöresinde meşhur olan lezzetlerden biri elbette laz böreğidir. Laz böreği bayramların vazgeçilmez lezzetleri arasında Karadeniz sofralarında yerini alıyor. Bunun yanı sıra ev yapımı açılan çıtır çıtır baklavalar ile bayramlar da Karadeniz’de çok daha tatlı bir hal alabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap