Batman İçin Detaylı Hava Durumu

Batman Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Batman Hava Durumu Tahmini

Batman için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

BATMAN

Batman için 5 Günlük Hava Tahmini

BATMAN

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Batman

Batman özellikle petrol yataklarına sahip bir şehrimiz olarak enerji konusunda iddialı bir yapıya sahiptir. Bu altyapısıyla beraber de Güneydoğu Anadolu’da konumlanış olan şehrin popülasyonu yükseliş göstermiştir. Türkiye ortalamasında pek çok şehirden daha yüksek bir nüfusa sahiptir. 

Nüfus verilerinde şehrin 620.278 kişilik bir nüfusunun olduğu görülebiliyor. Ki 2022 yılına göre edinilmiş bu bilgilere göre şehir nüfusunun 308.141’i kadınlardan oluşuyorken, 312.137’si ise erkek olarak sayılmış. Batman’ın plaka kodu 72, telefon alan kodu ise 0488’dir. Aynı zamanda Türkiye’de 1990 tarihinde şehir olmuş ve Mardin’den ve Siirt’ten bazı ilçeler ayrılmış ve Batman’a bağlanmıştır. 

Batman Coğrafi Konum

Batman’ın coğrafi konumu tam olarak Güneydoğu Anadolu bölgesinin orta noktasıdır. 1990 yılında şehrin il olma süreci Siirt’e bağlı Kozluk, Sason ve Beşiri ilçelerinin ayrılması, Mardin’e bağlı Gercüş, Hasankeyf ilçelerinin de ayrılarak Batman’a bağlanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Toplamda merkez ilçe dahil 6 ilçesi yer alan ve 4.477 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan şehrimizdir. 

Batman konum açısından doğudan Bitlis ve Siirt ile sınır komşusudur. Ki üç ilçesi yıllar evvel zaten Siirt bünyesindeydi. Aynı zamanda yine iki ilçesinin eskiden bağlı olduğu il olan Mardin şehrin güney cephesine komşudur. Batı kesimlerinde Diyarbakır, kuzeyinde ise Muş sınırı bulunmaktadır. İlin kilometrekareye düşen nüfus oranı 139 kişi olarak ölçümlenmiştir. 

Batman’da Hava Koşulları

Batman’ın hava şartları için belirleyici etken tabii ki iklimdir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan bazı illerde yaygın bir biçimde gözlemlenen uzak Akdeniz iklimi burada da hakimdir. Yağış miktarı dönemsel olarak artabilir ve bu durumda da kış ayları çok soğuk geçmeyebilir. Dolayısıyla bazen çok sert, bazen ise soğuk ya da serin bir kış süreci yaşandığından söz etmek mümkündür.

Öyle ki daha önceden -24 dereceye kadar düşen hava sıcaklıklarıyla karşılaşılmıştır. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken bazen çok şiddetli yağışlar neticesinde yaz döneminin kurak geçmesi imkânsız bir hal alır. Yani uzak Akdeniz ikliminin getirisi olarak Batman’da nemli bir hava koşulu kısmi olarak sağlanabilir. 

Batman Tarihi ve Kültürü 

Batman tarihi açıdan incelenirken Batman ve civarı olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaten yerleşim yeri olarak şehir statüsünü kazanalı çok uzun bir zaman olmamasından ötürü böyle bir analiz daha doğru sonuçlar doğuracaktır. Aynı zamanda Batman’ın şu sıralar bulunduğu konumda ilk insan yerleşimleri için Sümerlere kadar inmek gerektiğini hatırlatmalıyız. 

Günümüzde İluh tepesi olarak anılan bölge aslında geçmişte Sümer kenti olarak yerleşime açıktı. Bulgular gösteriyor ki İluh tepesi doğal yollarla oluşmamıştır. Muhtemelen Sümerler bu alanı yapay olarak inşa etmiş ve doğal bir tepe görünümü yıllar boyunca oluşmuştur. Bu yüzden de Batman batık kökünden türeyen bir isim olarak kullanılmış olabilir. Hasankeyf başlı başına görülmesi gereken bir lokasyon olsa da büyük kısmı sular altında kalmıştır. El yapımı bebekler halen daha üretilerek satılan kültür mirasları arasındadır. 

Batman Mutfağı

Türkiye’de mutfağı en zengin noktalardan birisi olarak Batman değerlendirilebilir. Civar kültürlerle kıyaslandığında da bunu anlamak mümkün oluyor. Ki Güneydoğu Anadolu’da yer alan birçok ille benzer bir listeye sahip. İşkembe dolması muhtemelen hayatınız boyunca yediğiniz en lezzetli dolmalar arasına girebilir. 

Yine Batmak yöresel yemekleri arasında bulunan kuru dolma kesinlikle tavsiye edilebilir. Geleneksel ismi yörede de Tırşik olan Batman Türlü yemeğini denedikten sonra damak tadınızın ne kadar geliştiğini hissedeceksiniz. Üstelik kaburga dolması da şehirde son derece lezzetli bir biçimde sunuluyor. Mehir ismi verilen ayran çorbası ana yemek öncesinde değerlendirilebilir. 

batman hava durumu, hava durumu batman, batman için hava durumu, batman 5 günlük hava durumu, batman hava durumu 5 günlük, batman hava durumu yarın, batman hava durumu saatlik, batman hava raporu, yarın için batman hava durumu, batman hava durumu son dakika, batman hava durumu 2022, bugün hava durumu batman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap