Batın İsminin Anlamı

batin-isminin-anlami-27080

Batın İsminin Anlamı

Yeni anne baba adaylarının en heyecanlandığı süreç, bebeklerine isim koyma sürecidir. Çoğu anne baba adayı bu konuya çok önem vererek isimler hakkında detaylı bir araştırma sürecine girerler. Bazı anne ve babalar geleneksel isimleri tercih etmek isterlerken, bazıları ise daha modern isimleri tercih ederler. Fakat her iki tercihte de ismin anlamlı olmasını isterler. Öğrenmek isteyenler için, Batın isminin anlamı nedir? Detaylı bir şekilde inceleyerek öğrenelim.

Batın isminin; her bakımdan tek olan, gözle algılanamayan, bütün gizliliklere hâkim olan, sır, karın, kuşak, iç, gizli ve görünmeyen anlamları vardır. Başka bir anlamı ise, gövdenin bir kısmıdır. Batın TDK’deki anlamı ise, gövdenin göğüs ve pelvis kısmı arasındaki bölgedir. Yani karın bölgesi anlamında kullanılır. Batın isminin kökeni Arapçadır.

Batın ismi caiz mi diye merak edenler için ifade edebiliriz ki, çocuklara Batın isminin konulmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yalnız, Batın isminin tek başına kullanılmaması gerekmektedir. Batın ismi Allah’ın isimlerinden biri olması sebebiyle başına “Abd” getirilerek kullanılması önerilmektedir.

Türkiye’de Batın ismini kullanan kişi sayısı 2209’dur. Türkiye genelinde Batın ismi en sık kullanılan 2082. İsim olarak geçmektedir. Son bir yılda Batın ismini kullanan kişi sayısında 75 artış görülmektedir.

Batın isminin olumlu yönleri şöyledir; Özgüveni yüksek, kendinden emin olan, eğlenceye düşkün, başladığı işi bitiren, hırslı, yaratıcı fikirleri olan, mert ve cömert kişilikleri vardır.

Batın isminin olumsuz yönleri ise şöyledir; sevdiklerini fazla sahiplenen, çabuk etkilenebilen ve tutucu kişilikleri vardır.

Batın isminin kişilik analizi ise şöyledir; Doğuştan lider olma özellikleri vardır. Baskın karakterleri vardır. Duygusal anlamda içine kapanık insanlardır. Merhametli, iyi kalpli, dostlarıyla iyi anlaşan, insanları seven ve barışçıl kişilik yapıları vardır. Sorumluluk almaktan korkmayan kişilik özellikleri vardır. Karar alma konusunda cesur davranırlar. Özgüvenleri tamdır. İnsanlara yardım etmeyi severler. Çevresi tarafından sevilen ve sempatik insanlardır.

Batın isminin harf analizi ise şöyledir;

  • B: Olaylara objektif yaklaşabilen, ön sezgileriyle hareket eden ve oldukça mantıklı kişileri temsil eder. A: Algılama gücü yüksek, mantıklı, akıllı, kararlarına saygı duyulan ve çözüm üretme konusunda pratik ve hızlı olan kişileri temsil eder. T: Ketum, işlerinde planlı ve programlı ilerlemeyi tercih eden, başarılı ve sevilen kişileri temsil eder. I: Duygusal anlamda kırılgan, planlı ilerleyen, durağan kişileri temsil eder N: Arkadaşlık ilişkilerini sağlam temellerde kuran, saf ve iyi niyetli, doğal ve çevresi tarafından güvenilir kişileri temsil eder.

Batın ismine sahip olan kişilerin genel fiziksel özellikleri: Düzgün fiziki görüntüsü bulunan açık kahverengi saçları olan, uzun yüz yapısı ve ince çene yapısı olan kişilerdir.

Batın isminin numeroloji analizini yapacak olursak; B:2 A:1 T:24 I:11 N:17’dir.

Batın isminin numerolojik sayı değeri 55’tir. Kader sayısı ise, 1’dir. Kader sayısı 1 olan kişilerin genel kişilik özellikleri ise şöyledir; çevresine ve doğaya karşı her zaman duyarlı olan, hayatındaki insanları memnun etmeyi seven, çevresindeki insanlara yardım eden, hoşgörülü, iyi huylu ve kötülük düşünmeden hareket eden insanlardır. Art niyetli hareket etmedikleri için çevresindeki herkes tarafından sevilen ve sayılan kişiler olmayı her zaman başarırlar. Aynı zaman iş ahlakları oldukça yüksek oldukları ve sorumluluk almaktan çekinmedikleri için iş hayatlarında başarılı olan insanlardır.

Batın ismine benzer isimler; Batıkan, Batıhan, Batıcan, Batuhan, Batu, Baturay, Baturhan, Barkın, Barın, Baran, Bircan, Bünyamin, Burhan, Berkan, Bedirhan, Bahattin isimleridir.

Batın ismine benzer kız isimleri; Altın, Salatın, Batıgül, Balkın ve Barçın isimleridir.

Batın ismine sahip olan ünlüler ise şunlardır; Türk dizi oyuncusu Batın Deniz Uçan Filinta adlı dizi de Sami karakterini canlandırmıştır. Türk dizi oyuncusu Özgür Emre Yıldırım Alef adlı dizi de Batın karakterini canlandırmıştır.

batin-isminin-anlami-27080
Batın İsminin Anlamı

Batın isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yiğit Ay, Hem Yiğit Hem Ay Gibi
  • 2 – Görünmeyen
  • 3 – “Gözle algılanamayan, za­man ve mekâna nisbet edilemeyip her bakımdan tek ve yegâne olan”, “bütün gizlilikleri bilen”, “ya­ratıklara her türlü nimeti lütfeden” gibi manaları vardır. Allah’ın 99 isminden biri. (El-Bâtın)
  • 4 – İç, iç yüzü.
  • 5 – Sır, gizli

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Batın ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Batın ismini kullanan 2.209 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Batın ismini kullanan 351 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Batın ismini kullanan 187 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Batın ismini kullanan 177 kişi bulunmaktadır.

Batın isminin Türkiye sıralaması

Batın en çok kullanılan 2082. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 999. isimdir.

Batın ismini kullananların sayısı, son bir yılda 75 kişi artmıştır.

Batın isminin Harf Analizi

Kişiye Batın ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Batın İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Batın ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Batın isminin anlamını gözden geçirin!

Batın İsminin Numerolojisi

Batın isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
A: bir
T: yirmi dört
I: on bir
N: on yedi
TOPLAM: 55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap