Batikon İzi Ve Lekesi Nasıl Temizlenir?

    Herhangi bir yaralanma anında ya da bir kas zedelenmesi yaşadığınızda verilen Batikon ağrılarınızı dindirebilir. Fakat asıl amacı mikrop kapmasın..

Herhangi bir yaralanma anında ya da bir kas zedelenmesi yaşadığınızda verilen Batikon ağrılarınızı dindirebilir. Fakat asıl amacı mikrop kapmasını önleyerek iyileşme sürecine katkı sağlamaktır.

Dolayısıyla Batikon en sık kullanılan ilaçlar arasındadır. Tıbbi malzemelere bakıldığı zaman iz bırakan ve lekelere yol açan ürünler çok fazladır. Fakat her zaman için Batikon kadar derine işleyen ve iz bırakan ilaçlara rastlamanız mümkün olmayabilir.

En azından bu kadar yaygın olması ve sık kullanılması lekeler arasında yer edinmesine sebep olmuştur. Ağır bir kokusu olduğu için genellikle temizlememek mümkün değildir. Çünkü rahatsız edici boyutlara ulaşan bir kokudan bahsediyoruz. Buna ek olarak rengi turuncu ve kırmızı arasındadır. Haliyle çok hoş ve göze hitap eden bir görüntüye sahip değil.

Tüm bunlara ek olarak ise müdahale edilmeden bırakılırsa hiç görmediğiniz kadar hızlı yayılan bir lekeye dönüşecektir. Günümüzde Batikon lekesi sandığınızdan daha fazla sorun olduğu için herkesin merak ettiği bir olgu haline gelmiştir. Oysa suyla temizlendiği bilinse de herkesin olumlu sonuçlar alamadığı bir forma sahiptir.

Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Genellikle yaralı olan bölgeye sürülürken Batikon kumaş olan elbisemize bulaşabilir. Eğer çok hareketli bir bölgedeyse yaraya sürerken koltuğa, sandalyeye ya da benzeri bir noktaya temas edebilir. Bu anında leke bırakmasına ve bu lekenin hızla yayılmasına sebep olacaktır. Lekenin yayılmasını önlemek neredeyse imkânsızdır. Haliyle biran evvel lekeyi temizlemeye koyulmak gerekir.

Batikon lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için su cevabını verenlerin sayısı bir hayli yüksek. Ancak suyla temizlemeye çalışan kişilere rağmen maalesef ki bu ilacın arınması mümkün olmamaktadır. Çünkü saf suyla temizlenmiyor.

Malzemeler

Ilık Su
Şeker

Hazırlanışı

Batikon lekesini sökmek için suyun kaynar vaziyette olmaması gerekir. Fakat soğuk suyun etkisi çok fazla olmayacağından ılık olana kadar kaynatmanız önerilir.
En yanlış uygulama ise bu noktada yaşanır ve ılık suyla ovalamaya başlanır.
Maalesef bu uygulama hiçbir işe yaramayacaktır. Ilık suyun içerisine biraz şeker atıldıktan sonra karıştırılabilir.
Karıştırdıktan sonra ise kullanacağımız temizlik sıvısı hemen karşımızda duruyor.
Şekerli ılık suyu bir bez yardımıyla lekeye uygulamak gerekiyor. Bu şekilde Batikon lekesi fazla yayılmadan biraz evvel toplanmaya başlayacaktır. Haliyle temizlenme ve arınma işlemi sorunsuz bir biçimde gözünüze çarpacaktır. Eğer evinizde bu malzemeler varsa alternatif bir yöntem aramadan uygulayabilirsiniz.

Alkol İle Batikon Lekesi Çıkar Mı?

Batikon lekesini alkol ile çıkarmak mümkündür. Fakat bu şekerli ılık su yönteminden biraz daha tehlikelidir. Aslında suyla yapılacak olan temizlikten daha etkin olacağına şüphe yok. Alkolün kimyasal oluşu ve uygulayacağınız kumaşa ya da yüzeye zarar verebilme ihtimali ise insanları diğer seçeneğe yönlendiriyor. Maalesef her kumaş türünün alkol ile temizlenmesi mümkün olmuyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir durum ortaya çıkıyor.

Öncelikle ufak bir bölümle deneme yapın ve denemenin ardından Batikon izi üzerine deformasyon olmadıysa sürün. Aksi halde renk kayıpları, doku bozulmaları ya da desenlerin kendisini atması gibi sonuçlar kaçınılmaz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap