Basur Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Basure Ne İyi Gelir?

Basur

Basur Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Basure Ne İyi Gelir? Basur, günlük yaşamı oldukça etkileyen, hatta sekteye uğratan bir hastalıktır. Hareket kabiliyetini kısıtlar. Verdiği ağrı hissiyle kişiyi çokça rahatsız eder. Bu sorundan kurtulmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konu basur neden olur olmaktadır.

Tıptahemoroidolaraktabir edilen hastalık, sürekliliği olan kabız halinde ortaya çıkar. Ayrıca tuvalette gereğinden fazla oturma ve dışkı yapma esnasında aşırı zorlanma da görülme sebeplerindendir.

Bütün bu sebepler, bölgeye gelen kan akışını etkiler. Böylece akışı sağlayan damarlar havuzlaşarak büyür. Bu tanım, gebelik sırasında oluşan bu rahatsızlığın sebebini de açıklamaktadır.

Bu hastalığı taşıyan kişilerin bölgede bulunan düz kasları, kullanım olmasa bile daha sıkı durumdadır. Kabızlık sorunu, dışkılama sırasında gerilmelere sebep olduğundan, bunu tetikler. Oluşan basurlar, yaşın ilerlemesiyle birlikte hassaslaşır. Bu nedenle de şişmesine ya da sarkmasına neden olur.

Basur Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Basure Ne İyi Gelir?
Basur Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Basure Ne İyi Gelir?

Basur Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Basur, makat etrafında veya daha yukarısında bulunan, varise benzeyen şişkin damarlardan meydana gelen bir hastalıktır. Bunun için birçok şey bahane olabilir. Ancak hiçbir zaman net bir sebebi yoktur. Bu nedenle sorun yaşayan kişiler basur nedir sorusunun cevabını merak etmektedir.

Bu hastalık kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Eğer gözle görülür şekilde, makat dışında oluşum gösteriyorsa eksternal, kalın bağırsağın son kısmında ise internal olarak adlandırılır.

Toplumun büyük çoğunluğu aralıklarla bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Ancak bazen yaşanılan sıkıntının tam olarak ne olduğu bilinmez. Bu nedenle basur belirtileri nelerdir sorusu büyük bir merak uyandırmaktadır.

Basur neden olur, belirti verir mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu hastalık, her zaman belirti veren bir hastalık değildir. Ancak kaşıntı, ağrı ve kanama bunun işaretlerindendir. Ağrı durumu, rahatsızlığın kanlı pıhtı şeklinde oluşmasıyla ortaya çıkar. Bu durumda da pıhtının içindeki kanın boşaltılması gerekir.

Dış hemoroid ve iç hemoroidin belirtileri farklıdır. Dış hemoroidde, anüs etrafında aşırı rahatsızlık veren kaşıntı hissi görülür. Yine aynı bölgede, kaşıntı ve ağrı oluşumlu şişlikler zuhur eder. Oturma eylemi gerçekleştirildiğinde, bölgedeki ağrı seviyesi yükselir. Ayrıca dışkılama sırasında kan görülür.

İç hemoroidde ise, dışkıda veya temizleme esnasında tuvalet kağıdında paralı kırmızı kan görülür. İçeride oluşan basur, sarkarak dışarı çıkar ve hissedilir bir şekilde dokunarak anlaşılabilir. İç hemoroid ağrı yapmaz. Ancak dışarı sarkmış hemoroid ağrıya sebebiyet verebilir.

Önemli bir konu, bu hastalığın belirtilerini diğer hastalıkların belirtilerinden ayırt edebilmektir. Benzerlik gösteren bu semptomlar, her zaman bu sıkıntının habercisi olmayabilir. Bazen görülen belirtiler ülseratif kolit, kolon veya rektum kanseri gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Basuru Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Basuru Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Basur neden olur derseniz, genellikle aşırı acı ve baharat tüketiminden kaynaklı ortaya çıktığını söyleyebiliriz.. Acı ve baharat basuru tetikleyen yiyecekler sınıfına girer. Bu nedenle acı ve baharat tüketimini dengeli tutmak gerekir. Fazla tüketim söz konusu ise, azaltmak basur oluşumunu engelleyecektir.

Basuru tetikleyen yiyecekler nelerdir sorusunun bir diğer cevabı da kırmızı ettir. Beslenme kırmızı et ağırlıklı olduğu takdirde, oluşumu tetiklenir. Kırmızı eti azaltarak sebze ağırlıklı beslenmek, ortaya çıkmasını engeller.

Çok masum görünse de, çikolata da basur neden olur sorunuzun masum cevaplarındandır. Bu nedenle bu problemi yaşanıyorsa çikolata yemeye biraz ara vermek mantıklı olacaktır.

Beyaz pirinç tüketimi, bu rahatsızlığın şikayetlerini ve belirtilerini arttıracaktır. Bunun yerine alternatif tahıllar tüketilebilir.

Konserve gıdalar, içeriği sebebiyle basur neden olur dediğinizde karşınıza çıkacak sebeplerden biridir. Bu nedenle bunların yerine besinleri taze olarak tüketmek şikayetleri azaltacaktır.

Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroid Nasıl Geçer?

İgrus.com’dan edinilen bilgiler ışığında, yazımızda hemoroidin iç ve dış olarak ikiye ayrıldığını belirtmiştik. Dış hemoroid, hastanın günlük aktivitelerini engelleyecek rahatsızlıklar vermediği sürece bir tedavi ihtiyacı duyulmaz.

İç hemoroidde ise, eğer oluşum seviyesi düşükse ilaç tedavisi ve ameliyatsız yöntemler tercih edilebilir. Şayet bu tedavilerden yanıt alınamazsa, o aşamada cerrahi yöntemler ele alınabilir.

Hemoroid nasıl geçer sorusuna verilecek cevap, basurun iç veya dış oluşuna, iç ise derecesine göre değişiklik gösterir.

Basur İçin En Etkili İlaç Nedir?

Bu rahatsızlığın tedavisi, basit olsa da yine de uzman müdahalesi gerektirir. Ameliyatsız, ilaçlı tedavilerle sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Basur için en etkili ilaç,  parasetamol ve nonsteroid antienflamatuar içeren ilaçlar olacaktır.

Bu içeriklere sahip ilaçlar arasında, Parol, Tylol, Tamol, Calpol gibi genellikle ağrı kesici olarak kullanılan ilaçlar yer alır.

Bunların dışında, Aprol ve Apranax kullanmak da çözüm olacaktır. Ağrı kesiciler dışında, yumuşatıcı ilaçlar, fitil ve kremler de hemoroid tedavisinde kullanılan yardımcılardır.

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Bu sorun gebelik, kabızlık, aşırı kilo gibi durumlarda ortaya çıkan bir durumdur. İlk oluştuğu aşamada, bol sıvı tüketmek, zeytinyağlı ve lif ağırlıklı beslenmek, yukarıda belirtmiş olduğumuz ağrı kesicilerden ve kremlerden faydalanmak sorununuzu hafifletecektir.

Toplumda en çok bilinen tedavisi, oturma banyosu olarak adlandırılan yöntemdir. Sıcak suda bir süre oturmak suretiyle gerçekleştirilen bu yöntem, basuru yumuşatmada etkili olacaktır.

Basura ne iyi gelir sorusunun birçok cevabı vardır. Bunların büyük çoğunluğu ise bitkisel yöntemlerdir.

Uygulamalara gelmeden önce belirtmek gerekir ki, en başta yapılması gereken sebze, meyve, yoğurt, kefir ve su tüketimini arttırmaktır. Bu besinlere ağırlık vermek, tedaviyi kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

Çobançantası bitkisi, basura iyi gelen bitkiler arasında en yaygın ve en etkili olanıdır. Bu bitkiyi uygulamak için, 4 tatlı kaşığı çobançantasını 4 bardak suyla karıştırarak sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu şekilde haftada 3 defa uyguladığınız takdirde, hemoroid sorunu kısa sürede çözülecektir.

Bir diğer yöntem ise aloe veradır. Bitkinin içindeki jeli basurlu bölgeye uygulayarak, oluşumların yumuşamasını ve zamanla yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Mango çekirdeği, bilinen en eski yöntemlerden biridir. Mango çekirdeklerini ayıklayıp kurutun. Kurumuş çekirdekleri toz haline getirdikten sonra sorunlu bölgeye uygulayın. Bu yöntemle kısa sürede hastalığınızı tedavi edebilirsiniz.

Muz içeriğindeki potasyum sayesinde tedavisinde oldukça etkilidir. Sütle karıştırarak püre haline getirdiğiniz muzu, basur oluşumu bulunan bölgeye sürmek suretiyle uygulayın. Oluşan yaraların zamanla iyileşmesini sağladığı gibi, yaraların sebep olduğu yanma hissini de azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap