Bartın İçin Detaylı Hava Durumu

Bartın Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Bartın Hava Durumu Tahmini

Bartın için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

BARTIN

Bartın için 5 Günlük Hava Tahmini

BARTIN

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Bartın

Bartın, Karadeniz bölgesinde yer alan ve batı kesiminde bulunan bir şehirdir. Sonradan il statüsü kazanmış olan Bartın yüzölçümü olarak da bir hayli küçüktür. Telefon alan kodu 0378 olan şehrin nüfusu yüzölçümüne göre yüksek dahi sayılabilir. Tabii ki genel ortalamanın altında olan bir popülasyona sahiptir.

Bartın nüfusu son olarak 2022’de paylaşılmış veriler ışığında 198.979 olarak görünüyor. Buna ek olarak verilerde şehirde 100.528 kadın, 98.451 erkek yaşadığı bilgisine de ulaşmak mümkün. 74 plaka kodunu kullanan şehir 1991 yılında il statüsüne geçmiştir. Öncesinde ise Zonguldak iline bağlı bir ilçeydi. 

Bartın Coğrafi Konum

Bartın’ın konum olarak Batı Karadeniz’de yer alıyor olması ve daha önceden Zonguldak’a bağlı olması sebebiyle batısında Zonguldak ile komşudur. Doğusunda Kastamonu bulunan şehrin aynı zamanda güneyinde de Karabük bulunur. Kuzey kesimi direkt olarak Karadeniz’e bakan kıyı şerididir. İl olarak ayrıldıktan sonra kıyı şeridinin de olması Batı Karadeniz’de önemli bir nokta olmasını sağlamıştır. 

Aynı zamanda coğrafi açıdan önemli bir detay olarak sahip olduğu Bartın Çayı ile ilgili detayı paylaşmak gerekiyor. Türkiye’de bir nehir üzerinde taşımacılık yapılan tek akarsunun Bartın’da olduğunu vurgulayalım. Toplam yüzölçümü 2.330 kilometrekare olan şehirde kilometrekarede yaşayan kişi sayısı 85 dolaylarındadır. İl merkezindeki rakım yalnızca 25 metre civarında olup Karadeniz’e bakan kuzey kesimi dışında güney, doğu ve batıda 2.000 metre yükseltiye sahip olan dağlarla çevrili bir yerleşim yeri yapılanmasına sahiptir.  

Bartın’da Hava Koşulları

Kıyıya paralel olarak uzanan dağlarla çevrili bir yapısı olması ve şehrin 2.000 metreyi aşan bu dağlık çerçevenin iç kısmına kurulmuş olması büyük bir iklim avantajı yaratıyor. Ki küçük yüzölçümünden dolayı da Karadeniz’in kıyı şeridinden uzak bir noktası yok. Dolayısıyla Karadeniz iklimini salt bir biçimde hissedebilmek mümkün hale geliyor. Yani bir bakıma Bartın’da hava koşulları son derece ılımandır. 

Karadeniz ikliminin özellikleri arasında yer alan temel kıstaslardan birisi yaz aylarının sıcak geçmesidir. Tabii bununla birlikte kış ayları da serin geçer. Ancak Bartın’da çok soğuk bir hava akımı gözlemlenmez. Kıyı şeridinde nemin artmasıyla birlikte doğal olarak sıcaklık farkları minimal bir noktaya düşer. 

Bartın Tarihi ve Kültürü 

Bartın’da tarihin derinliklerine inildiğinde M.Ö 14.yüzyıla kadar gitmek mümkün oluyor. Çünkü ilk yerleşim yeri olarak kullanıldığı süreç bu zaman dilimini kapsıyor. Gaskalar bu dönemde Bartın civarına yerleşmiş ve M.Ö 13.yüzyıla kadar da yerleşik hayatlarını sürdürmüşlerdir. Sonrasında Hititler egemenliğiyle karşılaşılan topraklarda sayısız medeniyet yüzyıllar boyunca yaşamış ve pek çok eser bırakmıştır. 

Amasra kalesi, Fatih camii, Demirci Hasan Dede Camii ve geleneksel Bartın evleri halen daha kültürün bir parçası olarak korunmaya devam ediliyor. Kültürel açıdan değerli olan ve şehirle özdeşleşmiş kıstaslar arasında ise taş sac yapımı, şimşir kaşık ve tel kırma yer almaktadır. Yine ahşap tekne yapımı konusunda da çok ön planda olduğu söylenebilir. 

Bartın Mutfağı

Lezzetlere doyamadığımız Karadeniz bölgesinin en yeni şehirlerinden birisi olarak karşımıza çıkan Bartın mutfağı ile de fark yaratabiliyor. Geleneksel lezzetler arasında Araka, pumpum çorbası, döşemeli mancar, unlu ispit dolması, Amasra salatası, pirinçli Bartın mantısı, kabak böreği ve kaha tatlısı yer alıyor. 

Yöresel Bartın mutfağı denildiğinde tabii ki bazı yemekleri çok daha ayrı bir kefede tutmak mümkün olabiliyor. Gelin teli, mancar dolması, halışka ve incir dondurması ile diğer yörelerde karşılaşamayacağınız bir lezzet tufanıyla karşılaşabilirsiniz. Bartın küçük bir il olmasına rağmen kültürel zenginliklerinin tümüne sahip çıkmayı başarıyor. 

bartın hava durumu, bartin hava durumu, hava durumu bartın, bartın hava, bartin icin hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap