Baran İsminin Anlamı

baran-isminin-anlami-87897

Baran İsminin Anlamı Nedir?

Baran ismi son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılan isimlerden biri olmuştur. Kullanım kolaylığı ve anlamındaki hoşluk insanların bu ismi tercih etmesine sebep olmuştur. Ayrıca Baran isminin anlamı yağmurdur. Genel olarak biline anlamı bu olsa da farklı bazı anlamlar da yüklenmiş bir isimdir. Baran isminin diğer anlamlarını şu şekilde sınıflandırabiliriz:

  • Baran isminin halk arasında yaygın olarak bilinen anlamı yağmurdur. Yağmur mevsimi olarak bilinir.
  • Diğer anlamı yüce uludur. Baran ululuğu temsil eder. Gücün ve yönetimin simgesidir.
  • Ayrıca Baran isminin TDK’ deki anlamı ise ulaşan, istediği hedeflediği yere varan kişidir.
  • Aynı zamanda Baran ismi yağmur ile bağlantılı olarak sert su anlamına da gelmektedir. Hızlı akan sert yapısı olan bir suyu çağrıştırır.
  • Baran iri koç ve yaş olarak üç sene ve üzerinde yaşamış olan koçlara verilen isimdir.
  • Halk arasında pek bilinmeyen fakat bazı bölgelerde kullanılan Baran isminin anlamı ekilen fidan sıraları arasındaki mesafedir.

Baran İsminin karşılığı olan Yağmur ismi kız çocuklarına verilen bir isim olmasına karşın Baran ismi erkek çocuklara uygun görülen bir isim olmuştur. Ayrıca Baran isminin anlamı çok sevilen ve sağlığı bereketi simgeleyen bir isim olduğundan dolayı hem kız hem erkek çocuklarına kullanılmak istenmiştir. Baran ismi Türkçe kökeni olan bir isimdir. Arapça dil geçmişi olmayıp Kur’an-ı Kerim’de de geçmemektedir. Özellikle son yıllarda çok kullanılan Baran ismi Türkiye’de 58 bin kişi tarafından taşınıyor. Bunlardan 15 bin Baran ismi İstanbul, İzmir ve Ankara’da yer alırken geri kalan Baran isimleri ülke geneline yayılmış durumdadır.

Ayrıca Baran isminin anlamı huzur ve bereketi hissettirdiğinden iyi çağrışımlar uyandırır. Peki, Baran ismi caiz mi, herhangi bir kötü niyet ve çağrışım uyandırmadığı için ve Türk-İslam kültürü ile çatışan bir anlamı olmadığı için Baran ismi caizdir. Aileler isim arayışına girerken isimlerin harf analizlerinden karakter analizlerine kadar hepsini araştırır ve bilmek isterler. Ayrıca Baran isminin analizi şu şekildedir. Beş gereli bir kelime olup kullanımı kolaydır. Harf analizine bakacak olursak B: Önsezileri yüksek, A: Enerji ve atılgan, R: tereddütlü, A: Atılgan enerji, N: Sağduyulu olarak tanımlayabiliriz.

Baran isminin anlamı incelendiğinde her isimde olduğu gibi bu ismi taşıyan k8sinin üzerinde de ismin etkisi görülmektedir. İsimlerin karakter üzerindeki etkisi bilinmektedir.

Aynı zamanda; Baran isminin kişilik analizi şu şekildedir; dil ve sosyal zekâları kuvvetlidir. Oyu taklit yaparlar ve girdikleri ortamı neşelendirirler. Sabırlı ve azim sahibi insanlar olurlar. Akıcı ve güzel konuşurlar ve insanlar tarafından sevilirler. Kariyer ve iş hayatını çok ciddiye alıp titiz davranırlar. Aşk hayatlarında çok seçici olurlar. Ayrıca Baran ismine benzer isimler; Barış, Turan, Batuhan, Başaran gibi isimlerdir. Baran ismine alternatif olarak kullanılabilirler. İki kardeşe beraber düşünülen isimler genelde uyumlu olsun istenir. Bu gibi durumlarda Baran ismine birçok alternatif bulabilirsiniz.

Baran İsminin sirayet ettiği olumsuz özellikler ise zor affeden bir yapıya sahip olmalarıdır. Takıntılı ve titiz bir yapıya sahiptirler. Ayrıca Baran isminin anlamı keşfedilip kullanıldıktan sonra ülke geneline hızla yayıldı. Kullanım sırasına göre Baran ismi 285. Sıradadır. Baran ismini kullananların isimlerinin ebced hesabı 42 dir. Uğurlu sayıları da 7 olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Baran ismine sahip ünlüler vardır. Bilinen pop kültürü ve tanınan sanatçılar olmasalar da bazı kitap yazarları ve resim sanatı ile ilgilenen sanatçılar Baran adını taşımaktadır.

Aynı zamanda; Baran isminin anlamı karakterlerine sirayet etmiş olacak ki bu ismi taşıyan kişiler atladık yapılı ve düzgün vücutludurlar. Kısa çeneli ve pürüzsüzü cilt sahibi olurlar. Bu sebeple sanat ve spor ile ilgilenmeleri gelişim açısından olumlu olacaktır.

baran-isminin-anlami-87897
Baran İsminin Anlamı

Baran isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yağmur Mevsimi, Büyük Ulu.
  • 2 – Sert Su
  • 3 – Ulaşan, varan
  • 4 – Ulu, yüce

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Baran ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Baran ismini kullanan 58.855 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Baran ismini kullanan 11.439 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Baran ismini kullanan 3.109 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Baran ismini kullanan 3.532 kişi bulunmaktadır.

Baran isminin Türkiye sıralaması

Baran en çok kullanılan 285. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 136. isimdir.

Baran ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.242 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Baran isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Baran isminin Harf Analizi

Kişiye Baran ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Baran İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Baran ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Baran isminin anlamını gözden geçirin!

Baran İsminin Numerolojisi

Baran isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
A: bir
R: yirmi bir
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 42

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap