Bankalarda FAST Nedir? FAST Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bankalarda FAST Nedir? FAST Para Transferi Nasıl Yapılır? TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) tarafından faaliyete geçirilen fast sistemi bankalar arası para transferinin 7/24 gerçekleşmesini sağlar. FAST nedir? Ticari hayat için büyük bir kolaylaştırıcı sistemdir. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi şeklinde açıklanan bu sistem mesai saatleri dışında da hizmet vermeye devam eder. Böylelikle hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin işlem olanağına imkan tanır. Bu FAST sistemini çok cazip hale getiren etmenlerden biri.

Hangi Bankalar Bu Sürece Dâhildir?

Bu paragrafta hangi bankaların FAST sistemine olanak tanıdığından bahsedilecek. Bu bankalar için kısaca FAST 20 banka ifadesi kullanılıyor. Adından anlaşılacağı üzere bu sistemi kullanan 20 banka yer alıyor. Bunlar; Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Burgan Bank, Denizbank, Fibabank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TEB (Türk Ekonomi Bankası), Halkbank, Türkiye İş Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’dır. İlk olarak 1000 TL’ye kadar limit sunan bu bankalar zamanla limit arttırma işlemini gerçekleştirecektir.  

Bankalarda FAST Hangi Zamanlarda İşlem Yapılabilir?

FAST zamansal açıdan kısıtlaması olmayan bir sistemdir. FAST 7/24 EFT gönderebilmek ve alabilmek amacıyla oluşturulmuş bir çözümdür. Bankalar arası para transferi bu sayede daha hızlı, kolay ve kesintisiz şekilde gerçekleşir.

Önceleri hafta sonu para transferinin sağlanamaması büyük bir sorundu. Zaman kısıtlaması olmaması neticesinde FAST hafta sonu para gönderme kurtarıcı bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Böylelikle teknolojinin en güzel meyvelerinden biri olan FAST her an ulaşabileceğiniz konumdadır.

Kolay Adres Tanımlama Nedir?

IBAN adresleri oldukça uzun olduğundan hatırlanması ve akılda tutulması kolay olmaz. Her defasında bu adresi aramakla uğraşmak yerine  FAST kolay adres tanımlama ile işler basite indirgenmiştir. TC kimlik numarası, yabancı kimlik numarası, vergi numarası, cep telefonu numarası veya mail adresi ile IBAN eşleştirilmesi yapıldıktan sonra artık bunlardan biri IBAN yerine geçer ve para transferi bu şekilde gerçekleştirilir. Bankaların internet/mobil şube uygulamalarından kolaylıkta tanımlama yapılabilir.

FAST Nasıl İşler?

FAST Nasıl İşler?

FAST işlem süresi 3-5 saniye kadar sürer. Sadece aynı banka çatısı altındaki para transferini değil farklı bankalar arasındaki para transferini de sağlar. FAST para transferi farklı bankalar arasında yine aynı süreyi vaat eder. En büyük avantajı bekleme süresini bu şekilde minimum düzeye indirmesi olarak görülebilir. 7/24 buna imkân tanıması ise onu daha kullanışlı hale getirir.

FAST parasını bankada bulundurup ticari faaliyetlerinde bankaların transfer sistemi aracılığıyla işlem yapanlar için muazzam bir kolaylık sunar. İlk adımlarını atan FAST ödeme sistemi büyük bir yaygınlık kazanacağa benziyor.

Bankalarda FAST ile Para Nasıl Gönderilir?

Ticari hayat için kolaylaştırıcı bir sistem olan FAST nasıl kullanılır? Bankaların mobil uygulamaları üzerinden para transferi sağlayanlar için öğrenmek hiç zor olmayacak. Yine benzer bir mekanizma ile çalışan sistemde FAST para transferi seçeneği seçilerek işlem gerçekleştirilir.

Hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin para transferi ihtiyacında  FAST yardıma koşar. Peki, FAST para gönderme nasıl yapılır?  Bankanın mobil ya da internet şubesine giriş yaptıktan sonra para transferi menüsünden başka hesaba para gönderme seçeneği seçilir. Bu seçimin ardından seçenekler arasında bulunan FAST kolay adres tercihi yapılabilir. Paranın gönderileceği kişiden alınan kolay adres tanımlama bilgisine göre işlem yapılır (mail adresi, TC kimlik numarası, yabancı kimlik numarası, cep telefonu numarası veya vergi numarasından biri seçilebilir).

Kolay adres kısmı doldurulduktan sonra tutar ve açıklama bilgileri girilerek gönderme işlemi onaylanır. İsteğe bağlı olarak karşı tarafa FAST para transferi yapıldığı bilgisi verilebilir ve dekont gönderilebilir. FAST transfer sistemi çok hızlı sürede para gönderimini gerçekleştirdiğinden bu işlemler bitene kadar çoktan para hesap değiştirmiş olacaktır.

FAST Para Transferi Ne Zaman Başlayacak?

FAST Para Transferi Ne Zaman Başlayacak?

Bankalar arası para gönderiminde kolaylığın yeni adresi FAST ticari faaliyetlerde aksamaların önünü alıyor. FAST para transferi nasıl yapılır sorusunu yukarıda cevapladık. Oldukça kullanışlı olmasında en büyük etmenler kolay bir işlem sunması, karmaşık bir yapısının olmaması, anında para gönderimini gerçekleştirmesi ve mesai saatlerine sınırlandırmadan hafta sonu da dâhil olmak üzere olanakları genişletmiş olması. Bu sayede çok çabuk talep görecek bir sistem. Yukarıda anlatıldığı şekilde bu sistemden faydalanılabilir.

En çok merak edilenlerden bir diğeri ise FAST ne zaman başlayacak sorusunun cevabı. FAST ile ödeme işlemi yukarıda bahsi geçen 20 bankada başladı. Bu sistemi kullanan ve FAST para transferinin sunduğu kolaylıktan birçok banka müşterisi faydalanmaya devam ediyor. 50 TL ile başlayan limit birçok bankada 1000 TL’ye çıkmış durumda. 2022 yılının sonuna doğru limitlerin güncellenmesi hedefler arasında yer alıyor. Sistem oturttukça yaygınlaşacak ve yaygınlaştıkça ticari faaliyetlere hız kazandıracak gibi görünüyor. Zamanla eksiklikler tamamen giderilebilecek ve bu süreçte raporlar gözden geçirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap