Bamya Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Bamya Dondurucuda Nasıl Saklanır? Türk mutfağında Birçok yiyeceğin içerisinde yer alan besleyici sebzelerden olan bamya pazarlardan ve manavlarda rahatlıkla te..

Bamya Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Türk mutfağında Birçok yiyeceğin içerisinde yer alan besleyici sebzelerden olan bamya pazarlardan ve manavlarda rahatlıkla temin edilebiliyor. Haziran ayında almış olduğunuz bamyalar en taze şekilde elde ettiğiniz bamyalar olmaktadır.

Bamyayı haziran ayında taze bir biçimde tüketebileceğiniz gibi isterseniz dondurucularda saklayarak daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Bamyayı dondurucuda saklamak için bilinen belli başlı temel teknikleri uygulamanız bu alanda önemlidir.

Bu çalışmalarınızı doğru uyguladığınız zaman ortalama olarak altı ay kadar rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Bamya dondurucuda nasıl saklanır?

Öncelikle aldığınız banyoların taze olmasına önem gösterin.

Çürük yada ezilmiş olan banyoların saklanması uygun değildir beraber saklarken taze olan banyolarında bakteri üretmesine sebep verir.

Taze ve sağlam kalan banyoları ayırdıktan sonra güzelce yıkama işleminizi tamamlayın.

Bam yollarımızı temizledikten sonra saplarını kesip ince şekilde doğrayın.

Ardından büyük bir tencerenin içerisine yerleştirin ve yaklaşık bamya miktarının iki katı kadar su ile doldurun.

Yarım çay bardağı kadar sirke, bir çorba kaşığı kadar tuz ve limon ilave ettikten sonra kaynaması için bekleyin.

Kaynama işlemi gerçekleştirildikten sonra babam yıllarınızı bir süzgece alarak suyunu bırakmasını bekleyin.

Bu işlemi tamamladıktan sonra bamyalarınızı bir kabın içerisine güzel bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

Kabın içine buzlu su koymayı ihmal etmeyin çünkü kaynama esnasında rengi değişen banyolarının soğuk suyla tekrardan normal haline geri dönerler. Bu işlemi şoklama metodu da denilmektedir.

Şoklama uygulanan bamyalar soğuduktan sonra, buzdolabının içerisine saklama kabı ya da buzdolabı poşetleri ile yerleştirilebilir.

Yerleştirme işlemine geçmeden evvel banyoların kurulduğundan emin olun.

Her bir seferinde porsiyonları ayırarak buzdolabı poşetlerine doldurun ve mutlaka ağızlarının hava almadığından emin olun.

Banyoları koymuş olduğunuz buzdolabı poşetlerinin hava alması mumyaların yapısını bozacaktır ve hızlı bir şekilde bakteri üretimini arttıracaktır.

Tek bir poşetin içerisine banyoları kesinlikle yerleştirmeyi bu şekilde yaptığınız zaman bamyalar çıkarıldığında hepsini kullanmak zorunda kalırsınız.

Dondurucuya koyduğumuz günün tarihini üzerine silinmeyecek bir kalem ile yazarak banyoları en son ne zaman tüketmeniz gerektiğine dair bir uyarı bırakmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap