Balık Yağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Balık tüketemeyenler yağı satın alarak, yemeklerde kullanımı ile faydalarından yararlanabilirler. Vücudun ihtiyacından fazlası zararlı olabilir.

Balık yağı

Balık yağı omega-3 bakımından zengin bir yağ türüdür. Hayvansal bir yağ olduğu için özellikle çocuklar ve yaşlılar için kullanılması önerilir.

Balık sevmeyen ve tüketemeyen kişiler tarafından da bu yağın kullanılması tavsiye  edilir. Balık yağı, balık dokusundan meydana getirilen bir yağ türüdür. Balık yağını elde ederken genelde uskumru, hamsi, ton balığı ve ringa balığı tercih edilir.

Omega-3 insan vücudu için çok önemli bir vitamindir. İnsanın vücudu vitamini asla kendi üretemez ve mutlaka dışarıdan besinler ile alınması gerekir.

En çok Omega 3 balık ve balık yağında mevcuttur. Bu sebeple balık yağını yemeklerinizin içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz. Ya da yemeklerin üzerine sos yapmak için balık yağını tercih edebilirsiniz

Balık yağı nasıl saklanır?

Balık yağı
Balık yağı

Balık yağı nasıl saklanır konusu vatandaşlar tarafından merak edilen ve sürekli araştırılan bir konudur. Balık yağı mutlaka buzdolabında saklanması gereken bir yağ türüdür. Işık  almayan, serin  ve kuru ortam balık yağını saklamak için idealdir.

Balık yağı kapağı  açılmadan altı ay kadar buzdolabında bekleyebilir. Fakat kapağı açıldıktan sonra mutlaka 2 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Bozulduğunu anlamak için koklamanız yeterlidir. Bozulduğunda kötü kokuya sebep olur ve üzerinde tortular meydana gelebilir.

 Balık yağı yemeklerde nasıl kullanılır?

Balık yağı herkes tarafından tercih edilmez fakat genelde balık tüketemeyen kişiler tarafından ya da yemeklerin içerisine katılarak lezzet vermek için tercih edilebilir. Peki, balık yağı yemeklerde nasıl kullanılır?  Balık yağının kokusu olduğu için her yemeğe katılmaz.  Bunun için balık yemeklerinde balık yağını kullanabilirsiniz. 

Balık yağının keskin bir kokusu vardır ve balık yemeklerine eklenen inildiğinde lezzetli bir yemek ortaya çıkabilir.  Ya da balık yağını sos yapımında da kullanabilirsiniz. Ülkemizde yapılan birçok sos vardır ve bu soslar yemeklerin içerisine eklenebilir.

Sos yapımında kullanılır ise diğer malzemeler ile karışacağı için balık yağının kokusu keskin olmaz ve tam ideal olur. Bu sebeple hem yemeklerde hem de balık yağı sos yapımında kullanılır.

Balık yağının faydaları

Balık yağının faydaları
Balık yağının faydaları

Balık yağı vitamin ve mineral bakımından zengin bir yağ türüdür. Bunun için mutlaka düzenli bir şekilde tüketiminin yapılması ve vücuda alınması önemlidir. Çünkü balık  yağının içerisinde Omega 3 ve D vitamini bulunur.

Bu vitaminler vücut için olmazsa olmaz dediğimiz vitaminler arasındadır ve bu vitaminleri vücut kendisi üretemez ve dışarıdan besinler yardımı ile alır. Bu sebeple bu vitaminleri almak için balık yağını düzenli bir şekilde kullanabilirsiniz. İşte balık yağının faydaları aşağıdaki gibidir 

·       İçerisinde bulunan omega-3 yağ asidi ve D vitamini sebebiyle vücutta bulunan vitamin eksiklikleri ne giderir

·       Kalp sağlığına  çok iyi gelir ve kalp sağlığını koruyarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalini düşürür

·       Kolesterolü normal olmayan kişiler tarafından kullanıldığında kolesterol kısa zaman içerisinde normal seviyeye gelir

·       Depresyona iyi gelir ve kişinin sakin kalmasını ve sakinleşmesini sağlar

·       Anksiyete bozukluklarında tedavi eder

·       Dikkat eksikliği bulunuyor ise dikkat eksikliği tedavisi için kullanılır

·       Hiperaktivite bozukluğu rahatsızlığına iyi geldiği bilinir

·       Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve buna bağlı olarak da hastalıklara karşı vücudu korur

·       Kansere yakalanma ihtimalini düşürür

·       Diyabet rahatsızlığına çok iyi geldiği bilinir

·       Vücutta bulunan enfeksiyon ve iltihabı kısa zaman içerisinde vücuttan atar

·       Eklem yerlerinde bulunan eklem iltihabını giderir

·       Sürekli unutkanlık yaşayan kişiler tarafından kullanıldığında haftanın kuvvetlenmesini sağlar ve ileride alzaymır rahatsızlığına yakalanma ihtimalini düşürür

·       Göz sağlığına çok iyi gelir ve özellikle göz kuruluğuna tedavi eder

·       Mide rahatsızlığına çok iyi gelir midede meydana gelen ülser ve reflü gibi rahatsızlıkları  giderir

·       Hamilelik döneminde inanılmaz etkileri vardır ve düşük riskini ortadan kaldırır

·       Doğurganlığı artırdığı ispat edilmiştir

·       Ciltte meydana gelen sivilce ve akne gibi rahatsızlıkları giderir

·       Sedef ve egzamaya iyi geldiği söylenir

·       Düzenli bir şekilde kullanıldığında kilo verdirir. Halk arasında yağ olduğu için   sürekli kullanımda kilo aldırdığı söylenmektedir. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgidir ve düzenli bir şekilde kullanıldığında metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermeye sebep olur

·       Vücutta bulunan ağrı ve sızı iyi yok etmek için kullanılabilir. Ağrı’nın olduğu bölgeye masaj yapar gibi sürülmelidir ve bu günlük olarak tekrarlanmalıdır.

·       Böcek ve sinek ısırıklarına ne iyi gelir.

·       Damar sağlığını korur ve damar tıkanmasına engel olur

Balık yağı nelere iyi gelir?

Balık yağı nelere iyi gelir
Balık yağı nelere iyi gelir

Balık yağının içerisinde bulunan omega-3 ve D vitamini bulunmaz bir nimettir. Bu sebeple mutlaka düzenli bir şekilde balık yağı tüketimi yapılmalıdır. Özellikle  balık sevmeyen veya tüketemeyen kişiler balık yağını tüketmelidir.

Balık yağı nelere iyi gelir diye soracak olursanız Öncelikle bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve hastalıklara karşı vücudu korur. Kalp sağlığına çok iyi gelir ve damar tıkanıklığını önler. Vücutta bulunan ağrıları giderir

 Balık yağı doğurganlığın artmasına sebep olur ve hamilelik döneminde kullanılır ise düşük yapmayı önler. Unutkan olan kişiler tarafından kullanıldığında hafızanın kuvvetlenmesine sebep olur ve ileride alzaymıra yakalanma ihtimalini çok fazla düşürür.

Depresyona çok iyi gelerek kişinin rahatlamasına sebep olur. Bunun için bir bardak suyun içerisine bir kaç damla koyarak tüketebilirsiniz. Kötü kolesterolü düşürerek İyi kolesterolün normal seviyeye çıkmasına sebep olur

Balık yağının içindeki vitaminler

Balık yağının içindeki vitaminler
Balık yağının içindeki vitaminler

Balık yağı, 3-4 çeşit balığın yağlarından elde edilmektedir. İçerisinde  vitamini, A vitamini, b 1  vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, c vitamini, D vitamini ve Omega 3 bulunur. 

Balık yağının kalorisi

Balık yağı çok şifalı bir yağ türüdür ve 902 kcal kalori barındırır. 100 gram Balık yağının besin değeri ise aşağıdaki gibidir

 Kalori 902 kcal

 Toplam yağ 100 gram

 Doymuş yağ 21 gram

 Çoklu doymamış yağ 16 gram

 Tekli Doymamış yağ 57 gram

 Kolesterol 766 mg

Balık yağının zararları

Balık yağının sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Fakat zararı yok diye vücuda fazla depolamak da iyi değildir. Bu sebeple ölçüsü kaçırılmadan düzenli aralıklarda tüketimi yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap