Balık Nasıl Daha Az Yağ Çeker?

Içerdiği Omega 3 bakımından zengin olan balıklar tüketilebilir şansının bulunduğu bölgelerde mutlaka haftada en az 2 defa tüketilmesi gereken özel bir gıdadır…

Içerdiği Omega 3 bakımından zengin olan balıklar tüketilebilir şansının bulunduğu bölgelerde mutlaka haftada en az 2 defa tüketilmesi gereken özel bir gıdadır. Kırmızı ete göre kıyaslandığı zaman çok daha sağlıklı olduğu herkes tarafından bilinen balıklarda çeşitli şekillerde pişirme işlemi uygulayarak sofralarınızda afiyetle tüketebilirsiniz. Nasıl tüketmeyi seviyorsanız pişirme türünün içeriğine göre teknikler bulunmaktadır Bu teknikler işin püf noktasıdır.

Balıkları ızgara ya da buğulama biçiminde tüketmek genellikle en çok tavsiye edilen şeklidir fakat bilinen ve uygulanan en yaygın balık pişirme yöntemi kızartma yöntemi olmaktadır. Balık kızartılırken çok fazla yağ içerisine çekmiş olduğundan dolayı sindirim esnasında bünyeleri zorlamakta ve hazımsızlık problemleri ortaya çıkartabilmektedir. Balık pişirilirken yani kızartması yapılırken belli noktalara dikkat ederseniz daha az yağ çekmesini sağlayabilirsiniz.

Küçük kılçıklı Balıklar Balıklar yada kemikli kılçıklı balıklar çoğunlukla kızartma yöntemi ile pişirilmelidir ve balık kızartılırken işleminin balığın yağ oranına göre daha farklı bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Özellikle kızartma yaparken balığı tavaya koymadan hemen öncesinde yoğun tam anlamıyla kızarmasını yani ısınmasını beklemeniz gerekiyor. Kızartmak için hazırlamış olduğunuz balıklar yıkandıktan sonra suyunun almasını beklemelisiniz suyu süzülmek de olan balıkları kızartmadan önce unlayıp tuza batırıp daha sonra kızartmanın balığın yağı tam anlamıyla içine çekmesi ne engeller. Balığın yağı tamamen çekmemesi için diğer bir Püf nokta balığı yavaş ateşte değil kızgın yağda hızlı ateşte çabuk bir şekilde pişirmek tir.

Kızgın yağ atılmamış olan balık içerisinde yağı tam anlamıyla çeker renginin daha soluk etinin daha gevşek olduğunu sizlere de kolayca göreceksiniz.

Tavaya bol miktarda yağ ekledikten sonra ya yakın mama ya da dikkat edilerek pişirilmelidir. Pişirme işleminin hemen ardından kızarmış balıklar bir kağıt peçete üzerine yerleştirilerek üzerindeki bulunan fazla yağları sağ olmasını beklersiniz. Bu sayede fazla yağlar üzerinden arındırılarak daha az yağ çekmiş olan kızartma biçiminde pişirilmiş olan balıklarımızı afiyetle tüketebilirsiniz.

Kızartmaları pişirme işleminin hemen ardından yaklaşık bir 10 dakika ile 5 dakika arasında bekletme uygularsanız Eğer dinlendikten sonra daha lezzetlidir tüketme gerçekleştirebilirsiniz. Baharatlar kaya tuzu ekleyerek balığın etini Daha lezzetli hale gelmesini sağlaybilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap