Balığın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Balık çabuk bozulan bir besin olduğundan buzlukta saklamalı ve bozulduğu anlaşıldığında tüketilmemelidir. Bayat balıkları anlama yolları gözlerine bakmaktır.

Balık yapısı itibariyle çabuk bozulan bir gıda olduğundan dolayı doğru bir şekilde saklanması gerekiyor. Fazla miktarda avlanma yapıldıysa balıkçılar tarafından gün içerisinde satılıkları zaman şok depolarında saklambaç çadırlar. Sağlık koşullarına uygun şekilde farklı olmadığımız takdirde balıklar çabuk bir şekilde bozulur ve balıklı severler taze balıkla Bayat balık arasındaki farkı bilmezlerse gıda zehirlenmesi olur.

Balığın bozuk olduğunu anlamak için öncelikle balığın göz kısmına dikkat kesiminiz gerekiyor. Bayat Balıklar da gözler düz bir biçim alırken parlaklığını kaybetmiş şekilde duracaktır taze balıklarda ise gözler yarım daire şeklinde bulunmaktadır. Taze balıkların gözleri daha parlak olur bayatlayan balıklarda da vücutlarındaki su kaybetmeleri nedeniyle gözleri yarım daireden Daha düz bir görüntüye kavuşur.

Göz yapısının yanı sıra balığı bozulduğunu anlamak için Toplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bayat balık çok çirkin bir kokuya sahiptir Keskin ve rahatsız edicidir. Taze balıklar ise yoksun kokusuna benzer Deniz Kokusu gibi olduğundan dolayı zaten hoşa giden bir kokusu bulunur.

Bozulmuş balıklarda ağız yapıları da farklı bir şekildedir. Fizyolojik özellikleri kaybolduğu için ağızları açık bir şekilde dururlar ve balığın içerisinde oluşan gaz Bu durumun temel sebebidir. Sadece bu duruma bakarak bile balığını özelliğini arayabilirsiniz.

Balığın Bayat olduğunu gösteren diğer önemli ipucu da solungaç ve dış yüzeylerindeki pullarının yapısı olmaktadır. Taze balıklarda solungaç 15 yüzeydeki pullar parlak gözükürken Bayat balıklarda solungaç ve dış yüzeyler daha mat bir renge sahip olmaktadır bunu da zaten basitçe ayırt edebilirsiniz.

Balıkların kuyruğundan tutup yukarı doğru kaldırdığınızda dik bir şekilde durması gerekiyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken diğer unsur Eğer şoklanmış bir balık varsa, o da soğuktan dolayı dik durabilir fakat hayat olmadığı anlamına gelmez.

Taze balıklar daha dik durabilirler bu nedenden dolayı ısısına ve dik durmasına bakarak rahatlıkla balığın kalitesini anlama şansınız bulunuyor.

Taze balıklar içerisinde su bulunduğundan dolayı suyun dibine çöker. Balık bozuk olduğu zaman da yukarıda kalacaktır Bu da hızlı bir şekilde ayırt etmemizi sağlayan bir diğer önemli unsur olarak göze çarpıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap