Bali Lekesi ve İzi Çıkar Mı?

  Yapıştırıcılar arasında güçlü olması ve kolay bulunması sebebiyle bali herkesin ilk tercihi arasındadır. Üstelik fiyat performans yönünden değerlendiril..

Yapıştırıcılar arasında güçlü olması ve kolay bulunması sebebiyle bali herkesin ilk tercihi arasındadır. Üstelik fiyat performans yönünden değerlendirildiğinde çok kolay bir biçimde kullanılarak sonuç alınabildiği görülmektedir.

Diğer lekelerle bir araya getirildiğinde bali izi çok daha kalıcı bir yer edinebilmektedir. Dikkatli kullanılmadığı zaman başta elleriniz olmak üzere her yere bulaşabilir. Ciltten bali lekesi nasıl çıkar sorsun çok sık sorulsa da ardı ardına yıkanarak bunu başarabileceğinizi biliyorsunuz.

Peki ya bali kumaştan nasıl çıkar? Ya da herkesin merak ettiği konuların başında yer alan bali izi nasıl yok edilir sorusunun cevabı nedir? Aslında çok zor bir leke olmamakla beraber doğru yöntemi bulduğunuzda kolaylıkla çıkarabileceğinizi söylemeliyiz.

Bali Lekesi Nasıl Çıkar?

Bali lekesini temizlemek için uygulanabilecek yöntemler olsa da önceliği bu izlerin oluşmasını önlemeye vermeliyiz. Keza bali lekesinin oluşumunu önlemek en basitinden dikkatli kullanmak kadar basittir. Çoğunlukla yapıştıracağınız yüzey tahta, kağıt ya da farklı bir formda olabilir. Ancak ne olursa olsun dikkatli sürmediğimizde başta elimize yapışır. Ardından ise farkına varmadan kumaşa, zemine ya da döşemeye damlayarak yapış yapış yapabilir.

Ütüyle Bali Lekesi Çıkar Mı?

Bali lekesini temizlemek için en sık kullanılan yöntem ısı yöntemidir. Isıyı ise ütüyle çok kolay bir biçimde lekenin olduğu yüzeye iletebilirsiniz. Öncelikle lekeye daha fazla yayılmaması için üzerine bir peçete ya da havlu yerleştiriyoruz. Ardından ise ütüyü çok sıcak olmamak şartıyla çalıştırarak ılık ve ısıyı iletecek seviyeye geldiğinde uygulamaya başlıyoruz.

Yapıştırıcı kısa sürede donarak yapıştığından dolayı bunu ütü yardımıyla yumuşatmamız mümkün olmaktadır. Isıyı aldıkça daha da yumuşayan ve çözülen bali izi temizlenmeye müsait bir hal alacaktır. Lekenin arındırılması için kazımak gerekebilir. Kazıma işlemini bir bıçak, törpü ya da benzeri bir sivri aletler yapabilirsiniz. Sonrasında ise üzerini bezle silip makineye atarak tamamıyla arınmasını yıkanarak sağlamalısınız.

Sıcakla Bali Lekesi Çıkar Mı?

Sıcak uygulamalarla bali izinin çıktığını ütü yönteminden anlamak mümkün. Ancak bunu daha fazla kolaylaştırmak için yapmanız gereken şey bir metal bulmaktır. Metali ocak yardımıyla ısıtarak elimizi yakmayacak şekilde tutmamız gerekiyor. Eldiven ya da benzeri bir aparatla bunu sağlayabiliriz. Metalin sıcak bir hal alması sonucunda balinin leke oluşturduğu bölgeye değdirmemiz gerekecek.

Yapıştırıcının donuk kısmına dokunarak tamamıyla erimesini sağladıktan sonra kolayca kazıyıp ardından ise hemen temizleme işlemlerine başlıyoruz. Silme işleminin ardından elde ya da makinede yıkayarak izlerin doğrudan silinmesini sağlamanız mümkün.

Soğukta Tutarak Bali Lekesi Çıkar Mı?

Sıcak kadar soğukta yapıştırıcı izlerinden kurtulmanın yolları arasında yer alıyor. Bu uygulamayı yaparken buzdolabının buzluk bölümüne bali yapışmaması için bir poşetin içerisine koymayı unutmayın. Soğuğa alacağınız yapıştırıcı izini bir süre tuttuktan sonra yapıştırıcı fonksiyonu ortadan kalkacak ve fazlalık olan bölüm kopma noktasına gelecektir.

Kazıyarak çıkarabileceğiniz gibi elinizle ufak bir kuvvet uygulayarak bu kısımdan kurtulabilirsiniz. Haliyle soğukta bali izinin temizlenmesi en kolay ve en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Benzin İle Bali Lekesi Çıkar Mı?

Yapıştırıcıyı sürdüğünüz bölgede daha etkin sonuçlar görmek istiyorsanız temizliğe benzin ile devam edebilirsiniz. Benzin sürdükten sonra balinin üst kısmının yumuşamasını sağlayabilmeniz için beklemeniz gerekiyor. Beklemenin ardından benzin lekesi oluşmaması için güzelce silmeniz gereklidir. Silme işlemini uygularken ıslak bez kullanabilirsiniz.

Benzinin kısa sürede güçlü yapıştırıcıyı etkisiz hale getirmesi ne kadar güçlü bir çözücü olduğunu gösteriyor. Fakat benzinin bazı yüzeylerde iz bırakabileceğini unutmamalısınız. Üstelik yanıcı bir madde olduğundan dolayı hem bali hem de benzin anında alev alabilecek potansiyeldedir. Buna dikkat ederek uygulamanız çok daha önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap