Baldo Pirinç Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Baldo pirinç, özellikle pilavda çok kullanılır. Kapalı kaplarda muhafaza edilir. Cilt sağlığına faydaları ile bilinir. Aşırısı kilo aldırır.

Baldo Pirinç

Mutfaklarımızın vaz geçilmez bir besini pirinçtir. Birçok farklı çeşitleri pilav yapımında, sarmalarda dolmalarda, yemeklerde ve tatlılarda kullanılmaktadır. Baldo pirinç en çok tercih edilen bir çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır.

Baldo pirinç taneleri diğer türlere göre daha iridir. Kendine has bir kokusu yoktur. Mat rengindedir. Genellikle pilav yapımında kullanılır.  Pirinç genel olarak nişasta oranı yüksek bir tahıldır. O yüzden ıslatırken nişastasını akıtmak gerekir. Fazla kullanılması da bazı kişiler için sakıncalıdır.

Baldo pirinç kullanarak pilav yapacaksanız suyunu biraz daha fazla ilave etmeniz gerekir. İri taneli olduğu için fazla su çekecektir. Piştiğinde pirinç taneleri şişecek ve daha da irileşecektir. Az su ilave etmeniz pilavınızın diri kalmasına neden olabilir.

Baldo pirinç sulak ve ılık iklime sahip olan yerleri sever. Marmara ve Eğe Bölgesi pirinç yetiştirmek için uygun iklime sahiptir. Ayrıca yağmur miktarı fazla olan Karadeniz Bölgesinde de baldo pirinç üretimi yapılmaktadır.

Baldo Pirinç Nasıl Saklanır?

Baldo pirinç buğdaygiller familyasındandır. Bütün dünya ülkeleri tarafından da tanınmakta ve sıkça kullanılmaktadır. Raf ömrü oldukça uzundur. Onu marketten aldığınızda bozulmaması için bazı küçük ayrıntılar bulunmaktadır.

Nemsiz, rutubetsiz ve kuru ortamlar pirinciniz için uygun yerlerdir. Baldo pirinci nasıl saklamalısınız? Öncelikle açıkta satılan ürünleri tercih etmemelisiniz. Pakette satılanlar tüm kontrollerden geçtiği için daha sağlıklıdır.

Poşetten çıkardıktan sonra cam kavanoza koymak doğru bir hareket olacaktır. Ama kavanozun nemli ya da ıslak olmaması gerekmektedir. Bez torbalarda saklamanız pirincin hava alabilmesi bakımından oldukça sağlıklıdır.

Mutfağınızın güneş görmeyen ve serin bölümünde baldo pirincinizi muhafaza edebilirsiniz. Erzak dolapları ve serin kilerler bunun için oldukça uygundur. Kavanozda bulunan pirincin içine biraz tuz eklerseniz böceklenmesini de önleyebilirsiniz.

Pirincinizin bulunduğu dolapta koku veren baharatlar ya da deterjan gibi kokulu kimyasallar bulunmamalıdır. Pirinç kokuyu emen ve üzerinde hapseden bir gıdadır.

Normal şartlarda baldo pirinç raf ömrü 1 yıldır. Bir yılı geçen ürünlerde renk farklılıkları oluşabilir, zamanla daha da kuruyacağı için zor pişme sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Baldo Pirinç Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Baldo pirinç kullanarak farklı yemekler yapabilirsiniz. Bunların içinde ilk sırada yer alan, yemeklerin ve etlerin vaz geçilmezi olan pilavdır. Baldo pirinç pilavı, iri taneli ve tel tel olması ile bütün evlerde herkes tarafından oldukça fazla sevilmektedir.

Pilavınızı pişirirken 1 bardak pirince 2 bardak su ilave etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bembeyaz bir pilav elde etmek isterseniz birkaç damla limon suyu ile bunu sağlayabilirsiniz.

Özbek pilavı baldo pirinç kullanılarak yapılan bir pilav çeşididir. Ayrıca iç pilavda da baldo pirinç kullanılmaktadır. Aslında hangi pirinç türünü nerede kullanmanız gerektiği oldukça önemli bir konundur. Çünkü pirinçler baldo, Osmancık, jasmine, kırık ve kokulu gibi türlere sahiptir.

Baldo pirinç ile dolma yapabilirsiniz. Biber, patlıcan ya da kabak gibi sebzelerin doldurulmasında kullanabilirsiniz. İri taneli olmasıyla tercih sebebidir. Ama isteyenler kırık pirinçle de dolma yapabilirler.

Baldo pirinç ile sarma yapmanız da mümkündür. Asma yaprağı, lahana gibi sarma çeşitlerinde baldo pirinç kullanabilirsiniz. Ama diğer pirinç çeşitlerini kullanmak da yine sizin tercihinizle ilgili bir durumdur.

Baldo pirinç çorbalarda da kullanılmaktadır. Pirinç çorbası, yayla çorbası ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca baldo pirinç ile tatlı da yapabilirsiniz. Sütlaç en bilinen tatlı çeşidi olarak dikkat çekmektedir.

Baldo Pirinç Faydaları

Yüksek besin değeri ile dikkat çeken pirincin insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. İçinde bulunan vitaminlerin çokluğunu göz önünde bulundurarak pirincin faydalarını maddeler halinde sıralayalım:

·       B vitamini zengini olan baldo pirinç kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

·       Beyin sağlığını koruyarak bizleri Alzheimer’e karşı korur.

·       Bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi hastalıklardan korur.

·       İçeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfor kemik gelişimine yardımcı olmaktadır.

·       Cilt sağlığında olumlu etkilere sahiptir.

·       Hazımsızlığı önler.

·       Kan şekerimizi düzenler.

·       Sindirim ve bağırsak sistemimizi düzene sokar.

Baldo Pirinç Nelere İyi Gelir?

Yeryüzünde olan birçok gıdanın insan üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de baldo pirinçtir. Suda yetişen tek bitki pirinç olduğu için sudaki ve topraktaki bütün mineralleri de içirişine hapsetmektedir. Baldo pirinç nelere iyi geliyor hemen inceleyelim.

Kolon, rahim ve meme kanseri gibi birçok kanser türüne baldo pirinç iyi gelmektedir. Çocuklardaki kemik gelişimlerine iyi gelir. Kemiklerin gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Beyin kanaması ve Alzheimer hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

İshal olan kişiler pirinç haşlayarak ishale engel olabilirler. Baldo pirinç bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır. Cilt sağlığına iyi geldiği de bilinmektedir.

Baldo Pirinç İçindeki Vitaminler

Pirinç içerdiği vitamin ve minerallerle oldukça değerli bir tahıldır. Baldo pirinçte karbonhidrat ve protein bulunmaktadır. B vitamini zenginidir. A, B1, B2, B3, C, D vitaminlerini içinde barındırır. Ayrıca kalsiyum, demir, fosfor, potasyum mineralleri de bulunmaktadır.

Baldo pirinç içindeki vitaminler ve minerallerle insan vücuduna oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kolesterol içermez.

Baldo Pirinç Kalorisi

Pirinç kalorisi bakımından diyet yapan kişilere ve kronik rahatsızlığı olanlara tavsiye edilmez. 100 gram baldo pirinç 350 kalori içermektedir. Yemeklerde kullanılacağı için onlara ilave edilen diğer gıdalarla da kalori miktarı artmaktadır.

Baldo Pirinç Zararları

Oldukça zengin besin kaynaklarına sahip olan pirinç doyurucu etkisiyle de bilinmektedir. Birçok vitamini içerisinde barındırsa da fazla tüketimde bazı yan etkilere yol açabilir.

Baldo pirinç zararları arasında kilo aldırıyor olması ile bilinmektedir. Kalori miktarı fazla olduğu için kişilerde kilo alımına neden olduğu gözlenmiştir. Ayrıca kan şekerini yükselterek şeker hastalığına yakalanma riskini de artırmaktadır.

Şeker hastalarının yemesi önerilmez. Ayrıca kilo alma sorunu olanların da uzak durması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap