Bal Kabağı Nasıl Soyulur? Pratik Yolu Nedir? Vitaminleri?

Bal Kabağı bir çoğu büyük olduğu için pek çok insan nasıl kesileceği konusunda bilgi sahibi değil. Daha doğrusu gözü korkutan bir kesim aşaması olduğu düşünülüyor.

Oysa sağlığa yararlı olduğu kadar mutfakta geçireceğiniz süreci de ciddi anlamda kısaltabilir. Endişelenmeyin bu Pratik yollarını keşfettikten sonra kolayca ve hızlı bir biçimde kesim işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bağ Kabağında Bulunan Mineral ve Vitaminler Nelerdir? Neye iyi Gelir

Besin lifi açısından çok değerli olması tavsiye edilen yiyecekler arasında olmasını sağlamaktadır. Ayrıca minerallere bakıldığında da doymamış yağ asitleri, tokoferol, karoteneid, çinko, potasyum, fitosterol ve kalsiyum barındırmaktadır.

Sağlıklı olduğu gibi lezzeti de tercih sebebi olması açısından oldukça önemlidir. Kesim aşamasında ise bazı teknikleri bilmek işinizi ciddi anlamda kolaylaştırmaktadır. Çünkü porsiyonlar halinde kesmek kullanım ve saklama aşamalarında da sizin için avantaj sağlar.

Bal Kabağı

Bal Kabağı Seçerken neye dikkat etmelisiniz?

İlk bakışta büyük olduğu için nereden başlayacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Ancak bal kabağını soymaya başlarken doğru sırayla hareket ederseniz hiç bir zorluğu olmadığını anlayacaksınız. İlk olarak bal kabaklarının seçimi noktasında bir tüyo vermek gerekiyor.

Pek çok farklı türü olmasına rağmen dışının sert olması tazeliği için önemlidir. Ayrıca görüntüsü parlak olanlar değil mat olanlar daha iyi çıkacaktır. Büzüşme aşamasına başlayan bir dış kabuk yavaş yavaş bozulma eğilimine girdiğini gösterebilir.

Bu yüzden daha mat görünen, olabildiğince gergin ve sert bir kabuğa sahip bal kabağını seçip almalısınız.

Ayrıca bazı çevrelerce bal kabağının çatlaması tazelik belirtisi gibi yansıtılsa da aslında çatlamayan bal kabaklarını almanız daha doğrudur.

Bal kabağı kabuğu nasıl soyulur

Bal kabağını kesmenin en kolay yolu fırında bir süre ısıtmaktır.

Direkt olarak fırınlamadan evvel elinize bir çatal alarak kabuğuna delikler açmanız gerek. Bu işlemi yaparken kabuğun sert olmasından ötürü dikkatli olmanızda fayda var. Ayrıca sert kabuğu yumuşatmak için yapılan bir işlem olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Delikleri açtıktan sonra bal kabağını fırın tepsisine yerleştirerek mikrodalga fırına atabilirsiniz. Mikrodalga fırında yaklaşık 1 dakika döndürdüğünüz zaman açmış olduğunuz delikler sayesinde kabuğun yumuşadığını göreceksiniz.

Delikler hava sirkülasyonunu kabuğun içerisine aktarır. Mikrodalga içerisinde ise hava oldukça sıcak olduğundan kabuğun sertlik formu kaybolur. Fırından çıkardıktan sonra o sert ve kesilmesi zor olan bal kabağı yerini kolayca kesilebilen haline bırakmış olacak.

Tıpkı karpuz gibi ortadan ikiye ayırdıktan sonra içindeki pisliği temizleyerek kenar kısımlarını ayırınız. Ardından dilimleme işlemine başlayabilirsiniz. Dilimlerken kabuk kısımlarına çok derin girmeniz besin değerlerini kabukta bırakmanız anlamına gelir. Bu yüzden oldukça dikkatli bir dilimleme yapın.

Kabuklardan ayırdıktan hemen sonra ise belli eşit parçalara bölmenizde fayda var. Böylece buzdolabına ağzı kapalı poşetlerle koyduğunuzda porsiyonlara ayırarak saklayabilirsiniz. İhtiyacınız kadarını çıkararak diğerlerini bir daha hiç havayla temas ettirmenize gerek kalmaz. Doğal olarak çok uzun süre saklamanız mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap