Baharatların Tazeliğini Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Baharatlar yemeklerin tamamlayıcı lezzetleri olduklarından ötürü Türk mutfağında son derece önemli bir yere sahiptir. Çoğunlukla bitki tohumlarından ve yaprak ..

Baharatlar yemeklerin tamamlayıcı lezzetleri olduklarından ötürü Türk mutfağında son derece önemli bir yere sahiptir. Çoğunlukla bitki tohumlarından ve yaprak kısımlarından elde edilen baharatlar Ortalama bir sene taze kalabilir. Eğer yanlış saklama seçeneklerini kullanıyorsanız bu haklarınız daha hızlı olacaktır.

Yiyeceklerinizi içerdikleri Uçucu yağlardan dolayı farklı bir lezzet sunan baharatlar yapıların gereği zaman içerisinde kaybolabilir ve etkilerini getirebilirler. Aramalarını gelince alırım mümkün olduğu kadar uzun zaman saklamak için baharatı doğru bir şekilde muhafaza etmek gerekir.

Eğer alabiliyorsanız baharatların toz halini değil tohum yaprak gibi öğütülmemiş ilk saf hallerini almaya çalışır. Sadece kullanacağımız kadar olan miktar ve ardından yemeklerini zekâtın. El değirmenleri sayesinde son derece hızlı bir şekilde bunu gerçekleştirebilir.

Baharatların içmek sizler için mümkün değilse temini ettiğiniz baharat miktarı az oranda olmalıdır ki kalıp bayatlamasın.
Baharatların uzun iyi temizlenmiş ve herhangi başka bir koku taşımayan cam kavanozlar içerisinde muhafaza edilmesine Özen gösterin.

Kavanozda içerisindeki baharatları karanlık ve nemden uzak bir alanda saklayın. Baharatların bozulmasını sağlayacaktır. Soba klima ve ısıyayar olanlardan Uzak tutun.

Saklama kavanozları Nazım ağzını mümkün olduğunca sık kapatın çünkü hava ile temas aldıklarında kullanım süreleri ciddi anlamda düşer.

Belirli zaman dilimlerinde baharatlar nasıl havalandırın ve temiz bir yüzeye baharatlarınızı, dökerek bunu daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Buzdolabında saklamak tariflerini muhafaza edebilmek için son derece geçerli bir yol olacaktır. Ev ortamındaki sıcaklık yükseleceği için başarılı bir metottur.

Doğru dürüst saklama işlemi gerçekleştirebilirsiniz bir sene kadar taze tutabilirsiniz Ama bir seneden sonra taze kalması saklama koşuluna bağlı olmaksızın mümkün değildir. Tazeliğini koklayarak hızlı bir şekilde aldırabilirsiniz özellikle taze baharatlar çok yoğun bir kokuya sahip olmaktadır.

Tazeliğini kaybetmiş olan baharatlardan herhangi bir koku alamazsınız yola bozuk bir koku gelir ki son derece rahatsız edici birçok olacaktır. 12 aydan daha uzun süre beklemiş olan baharatlarınızı, koşulları ne olursa olsun tüketmeyiniz. Bir yıldan uzun süre boyunca tüketim demiş olan bu kâğıtta insan sağlığına doğrudan zarar verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap