Bahar İsminin Anlamı

Bahar İsmi

Bahar İsminin Anlamı İsimlerin anlamları ve kökenleri kişilerin karakterine yön verir ve kendilerine has enerjilere sahip oldukları söylenmektedir. Genellikle çocuk sahibi olmak isteye ebeveynlerin zorlandığı konulardan biri isim seçimidir. İşte bu aşamada Bahar isminin anlamı nedir diye bir göz atalım.

Bahar bir kız ismidir ve dinin Güzelliği, tabiatın Canlandığı, kıştan yaza geçiş mevsimi, güzellik ve güzel gibi genel anlamları vardır. Bunların yanı sıra Kaşe veya Hare gibi dalgalı kumaşa da bahar denilir. Başka anlamları sığır gözü, papatya, sanem, put, çelipa, karanfil, tarçın ve karabiber gibi kokulu şeyler olmaktadır. Bu kelimenin anlamları bunlarla bitmez; atılmış pamuk, ölçek, gençlik çağı, bu mevsimde açan çiçekler ve yapraklar bu kelimenin başka anlamlarıdır.

Bu kişiler ince fikirli, romantizme düşkün ve zarif olmaktalar. Onlar arkadaş edinmekte sorun yaşamaz ve dost canlısıdırlar ve ayrıca güzel konuşurlar. Onlar maneviyata önem verirler ama eleştirmekten ve eleştirilmekten hoşlanmazlar. Onlar aşkı insanıdırlar ve ayrıca keyiflerine düşkünlerdir ve bu yüzden gezmeyi ve eğlenmeyi severler.

Bahar İsminin Anlamı
Bahar İsminin Anlamı

Bahar ismi Kur’an da geçmemektedir ama eğer Bahar ismi caiz mi diye soracak olursanız, bu isminin kullanılması İslami açıdan caizdir ve kullanılması bir sorun içermez.

Bu kelime Farsça kökenlidir ve Bahar’ın TDK’deki anlamı ilkbahar, gençlik dönemi, baharat, bu mevsimde ağaçlarda açan çiçekler ve yapraklar olmaktadır. Türkiye geneline Bahar ismini kullanan 106.271 kişinin bulunduğu saplanmıştır.

Şimdi Bahar ismini daha detaylı bir şekilde inceleyelim. Bahar isminin kişilik analizi; Bahar adındaki kişiler çok enerjik ve hareketlidirler. Ayrıca güçlü iradeleri vardır. Bu kişiler yaratıcılardır ve yüksek bir hayal güçleri vardır ve bu yüzden sanat, müzik ve doğaya önem verirler. Hedefleri için çabalarlar ve risk alıp diğer insanların yapmaktan korktukları şeyleri tereddütsüz yapabilirler. Onların girişimcilik yeteneği güçlü olmaktadır. Bu kişiler romantik ve hayalperest olmaktadırlar. İlişki söz konusu olunca da karşı tarafı oldukça mutlu ederler ve değer verdikleri insanlara karşı hisleri içten ve derin olmaktadır. Bu isimdeki kişiler sakin, sessiz, merhametli ve yumuşak başlıdırlar. Ayrıca gizemli, yaratıcı, uyumlu ve şefkatli olmaktadırlar. Onlar hassas olmakla birlikte yalnızlığı da severler. Bu kişilerin güçlü empatileri vardır ve fedakârdırlar. Onların inancı yüksek olmaktadır. Onların bazı olumsuz özellikleri vardır mesela sabit fikirlidirler. Onların öngörülemeyen karakterleri vardır ve beklenmedik kararlar verirler. Fiziksel açıdan kalın dudaklı ve orantılı yüz hatları vardır. Bu kişilerin saçları kalın telli ve dalgalıdır ve gamzelidirler ve bu sayede tatlı bir gülümseye sahiplerdir. Onların gözleri yuvarlak ve koyu renklidir ve kemerli burun yapısına sahiptirler. Ayrıca belirgin elmacık kemikleri de olmaktadır.

Harf analizi ve enerjisi konusunda da isimler önemlidirler. Bahar isminin harf analizi hakkında da bilgi verelim. B, önsezileri kuvvetli anlamına gelir. A, atılgan ve enerjik olma göstergesidir. H, sakin ve durağan anlamını taşır. A yine atılgan ve enerjik olma göstergesidir. R, tereddütlü biri olduğunu göstermektedir.

İsimlerin benzerleri de araştırılan konular içinde bulunmaktadır. Bahar ismine benzer isimler Gülbahar, Nevbahar, Bahanur, Bahriye, Bahtiyar, Nehar, Mutahhar ve Gülhar olmaktayken, onunla uyumlu erkek isimleri Bahattin, Bahadır, Bahaddin, Baha olmaktadırlar.

Bahar ismi popüler bir isimdir ve Bahar ismine sahip olan ünlüler hakkında bilgi almak isterseniz ülkemizde bu isme sahip ünlüler çok olmaktadır. Onların birkaçı; sinema oyuncusu Bahar Öztan, Türk oyuncu Bahar Yanılmaz ve Almanya’da doğup büyüyen şarkıcı ve besteci Bahar Kızıl olmaktadırlar.

Bahar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 13 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Dinin Güzelliği.
 • 2 – Kaşe / Hare Gibi Dalgalı Kumaş
 • 3 – Tabiatın Canlandığı, Kıştan Yaza Geçiş Mevsimi.
 • 4 – Kışla Yaz Arasındaki Mevsim. 22 Martla Haziran Arası, İlkyaz.
 • 5 – Güzellik, güzel
 • 6 – Sığır Gözü, Papatya, Sığır Papatyası, Sarı Papatya.
 • 7 – Sanem, put, çelipa
 • 8 – Atılmış Pamuk.
 • 9 – Ölçek.
 • 10 – Karanfil, Tarçın, Karabiber Gibi Kokulu Şey.
 • 11 – Kuzey yarım kürede 21 Martta gündüz gece eşitliğiyle başlayarak 22 Haziranda gün dönümü ile biten, kış ve yaz arasındaki mevsim.
 • 12 – Bu mevsimde açan çiçekler ve yapraklar.
 • 13 – Gençlik çağı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Bahar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Bahar ismini kullanan 106.271 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Bahar ismini kullanan 19.982 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Bahar ismini kullanan 5.531 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Bahar ismini kullanan 6.190 kişi bulunmaktadır.

Bahar isminin Türkiye sıralaması

Bahar en çok kullanılan 122. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 58. isimdir.

Bahar ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.229 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Bahar isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Bahar isminin Harf Analizi

Kişiye Bahar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Bahar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Bahar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Bahar isminin anlamını gözden geçirin!

Bahar İsminin Numerolojisi

Bahar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
A: bir
H: on
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap