Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Listesi

Bazı besinleri düzenli tüketerek bağışıklık sistemi güçlenir. Su en temelidir. Yoğurt, süt ve yumurta kalsiyum, lignan içeren keten tohumu besinler içindedir.

Bağışıklık sistemi vücudumuzun en önemli bölgelerinden birisidir.

Vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan sistem, kanserli hücreleri bulup etkisiz hale getiren sistemin tümüne bağışıklık sistemi denmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek veya desteklemek hastalıklara karşı direnci artırmak gerekmektedir. Vücut hastalıklara bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda yakalanır.

Sağlıklı beslenme sayesinde hastalıklara ve kansere önlem almak mümkündür.

Su

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ana maddedir. Su bütün besinleri sıvı yoluyla vücuda taşıyan, zararlı atıkların vücuttan atılmasını sağlayan en önemli besindir.

Günde 2 litre su tüketen ve tüketmeyen insanın bağışıklık sistemi arasındaki fark büyüktür. Su tüketiminin vücuda yararı büyüktür.

Yoğurt

Yüksek oranda probiyotik içermektedir. Probiyotik zararlı maddelerin bağırsaklarda etkisiz hale getirilmesini sağlar. Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirme de kullanılan besinler arasında en önemlileri arasındadır.

Kefir

Yoğurt gibi probiyotik içermektedir. Yoğurtla aynı etkileri taşımaktadır. Hatta yoğurttan daha yararlı bir besindir. Bağırsak kanserlerine önerilen en önemli üründür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsakları çalıştırır. Mikroorganizmaların çoğalmasını engeller ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Yumurta

Yüksek miktarda protein ve çinko içermektedir. Vücuda protein ve çinko alımı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu maddeleri barındıran besin ise yumurtadadır.

Domates,

Kalp damar hastalıkları ve kanserle savaşan bir besindir. İçerdiği likoben sayesinde prostat kanseri, meme kanseri, deri kanseri ve sindirim sistemi riskini azaltmaktadır.

Domatesin yararlarından faydalanabilmenin en önemli yolu ise domatesi mevsiminde tüketmektir. Mevsiminde tüketilmeyen bir besin doğru faydayı sağlayamaz.

Sarımsak ve soğan

Kolesterol oranını düşürmektedir. İçerdiği alilik sülfitler bağışıklık sistemini güçlendirip, korumaktadır. Soğan ve sarımsak tüketimi mide kanseri riskini azaltmaktadır.

Yeşil çay

Bilindiği üzere son zamanlarda zayıflamak için kullanılan bir besindir. İçerdiği maddeler sayesinde yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendirici bir içecektir.

Turunçgiller

İçerdiği karaten sayesinde kanseri önlemektedir. C vitamini kaynağı olan turunçgiller kansere karşı savaşıp, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Keten tohumu içerdiği lignan sayesinde vücudu meme kanseri ve akciğer kanserine karşı korumaktadır. Böbreküstü bezlerinin salgıladığı steroid üretimini arttırır ve inflamasyonu önler. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alır.

Nar

Tüketen çoğu insan çekirdeğini çıkarmaktadır. Ancak narın kansere karşı vücudu koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren kısmı çekirdekleridir. Nar tüketirken çekirdekleriyle tüketme önerisi buradan kaynaklanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap