Bademin Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Badem, lezzeti ile tek başına veya bazı tariflerde kullanılır. Çiğ ve kavrulmuş olarak tüketimi mümkündür. Düzenli tüketimi hastalıklara iyi gelir.

Şeftali familyasından olan, yağlı bir meyvedir. Dış kabuğu sert olup bu kabuk kırılıp iç kısmındaki etli kısım yenilmektedir. Nereye özgüdür diyorsanız Asya’ya özgü olduğunu söylememiz doğru olacaktır. İster çiğ ister kavrularak tüketilen bir kuruyemiştir. Geçmiş dönemlerde ilk tüketilen meyvelerden biri olmaktadır. Bunu yapılan arkeolojik araştırmalar desteklemektedir. Meyvesi çağla olarak adlandırılmıştır.

Bademin faydaları saymakla bitmemektedir ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Pek çok alanda farklı tarzlarda kullanılan badem nerdeyse her derde deva niteliğindedir. Bilim adamları tarafından en çok araştırılan besinlerden biridir.

Badem Hakkında Genel Bilgi

Badem görünüş itibari ile yanlardan çekik elips şeklindedir. Prunus dulcis bilimsel adıdır. Ilıman iklim seven bademin Asya toprakları en çok görülen yerdir. Ülkemizde de sık görülen meyvelerdendir. Ilıman iklim sevdiği için en fazla Ege Bölgesi’nde görülmektedir. Bademin faydaları ise pek çoktur. Ülkemizde çeşitleri mevcuttur. Şu çeşitler sıralanabilir:

Taş Bademi: Hasat zamanı Ekim ayıdır. Adından da anlaşılabileceği gibi  kabuğu sert olan bu bademin orta boyutta meyvesi bulunmaktadır. Tat olarak tatlıdır.

Acıpayam: Adının hakkını veren bu badem çeşiti acı bir türdür. Küçük boyutlarda meyveye sahiptir. Hasat zamanı ağustos ayıdır.

Diş Bademi: Büyük boyutta meyveye sahiptir. Diğerlerine göre kabuğu çok sert değildir. Eylülde hasat edilmektedir.

Nurlu Bademi: En büyük boyutta meyveye sahiptir. Tadı tatlıdır ve kabuğu da serttir. Hasat zamanı ise ağustos ayıdır.

Şeytanpayamı: En küçük boyuttaki bademdir. Kabuğu çok serttir. Çıkarırken zorlayan bu badem bu nedenle bu adı almıştır. Hasat zamanı ise ağustos ayıdır.

Badem hangi hastalıklara iyi gelir merak ediyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Bademin Faydaları Nelerdir?

Bademin faydaları nelerdir? Bademin vücut için faydaları saymakla bitmemektedir. Pembe ve beyaz çiçekleri baharı müjdeleyen bu ağacın tatlı ve acı olmak üzere iki tür meyvesi bulunmaktadır. Bademin faydaları denildiği zaman ilk akla gelenlerden biri içinde bol miktarda E vitamini barındırdığı için cilde iyi gelmesidir.

Bu nedenle çoğu kozmetik ürününde badem bulunmaktadır. Cildi güzelleştirir, yaşlanma ve kırışıklıkların da önüne geçmektedir. Yine bademin vücut için faydaları denilince akla  saç derisini beslemesi, saç dökülmesini önlemesi gelmektedir.

Hücreleri yenileyen bademin bir diğer faydası ise kötü kolesterolü düşürmesidir. Günümüzde pek çok insanda kolesterol görülmektedir. Kötü kolesterol ise tedavisi biraz daha zor olan bir türdür. Badem hangi hastalıklara iyi gelir diye merak ediyorsanız bir diğeri de kalp ve damar hastalıklardır. Damardaki toksinleri de temizlemektedir.

Günlük bir avuç çiğ badem tüketerek o gün için vücudun ihtiyacı olan magnezyum ihtiyacının yarısını karşılanmaktadır. Sağlıklı kilo vermede oldukça önemli olan badem, açlık hissini bastırarak tokluk hissi vermektedir. Aynı zamanda enerji de vererek vücudun direncini arttırır.

Bademin faydaları hamilelikte tüketildiği zaman bebeği doğrudan olumlu etkileyecek  şekilde ortaya çıkar. Bademin faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da açıklanmıştır.

İçerisinde bulunan fosfor sayesinde kemik gelişimde etkilidir. Yine kemiği iyileştirdiği de bilinmektedir. Bu nedenle kırıklarda tüketilebilir. Bademin faydaları denince beyni güçlendirmeye ve unutkanlığı önlemesi de akla gelmektedir. Öksürük ve göğüs hastalıkları için de etkilidir. Hastalığın iyileşme süresini kısaltacaktır.

Bunların dışında pasta işlerinde vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Nikahlarda ikram edilen badem şekerleri de bu bademlerin dışının kaplanması ile yapılmaktadır.

Çiğ Badem Nasıl Tüketilmeli?

Bademin faydaları maddeler halinde de sıralanabilir. Tüm bu faydalarının kat ve kat artacağı bir diğer besin kaynağı da çiğ badem olmaktadır. Peki çiğ badem neye yarar? Bunlardan ilki kolesterolü düzenlemesidir.

Kalp krizi geçirme ihtimalini düşürmektedir. Kanser riskini önlediği söylenmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hasta olma ihtimalini de böylece düşürmektedir. İçerisinde bulunan bol E vitamini sayesinde cilt sorunları ile savaşır. Cildin parlak ve kusursuz olmasını sağlar.

Peki çiğ badem nasıl tüketilmeli sorusuna gelecek olursak kavrulmuş olana oranla daha çok besin kaynağı barındırmaktadır. Daha fazla E vitamini ve demir içermektedir. Kandaki şeker seviyesini düzenler.

Çiğ badem nasıl tüketilmeli diyorsanız günlük 4-5 çiğ bademi yiyerek besin ihtiyacınızın bir kısmını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında ballı süt ile karıştırarak içerisindeki değerlerden daha çok faydalanabilirsiniz.

Çiğ Badem ve Süt Karışımı Faydaları

Üç bardak süt ile 7-8 adet bademin küçük parçalara ayrılarak karıştırılması ve kaynatılması ile elde edilir.

Çiğ badem ve süt karışımı içerisine bir kaşık da vanilya eklenerek on dakika daha kaynatılır. Her gece uyumadan önce çiğ badem ve süt karışımı tüketerek faydasından yararlanabilirsiniz. Günlük bir bardak içmelisiniz. Bu yapılan karışım üç günde bitirilmelidir. Bu karışımın faydası ise gece rahat bir şekilde uyumasınızı sağlaması, vücudun kendini yenilenmesini kolaylaştırması sayılmaktadır. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde vücudun besin ihtiyacı karşılanmaktadır.

Badem Yağı Faydaları

Bademin faydaları neler sorusunun cevaplarından biri badem yağında saklıdır. Badem yağı çiğ bademin içerisinde bulunan yağın çıkarılması ile elde edilmektedir. Badem yağının faydaları saymakla bitmemektedir.

İçinizde hiçbir kuşku bulunmadan kullanabileceğiniz badem yağının yaraları hızlı bir şekilde iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Cilt üstünde bulunan yaraya sürerek bunu sağlayabilirsiniz. Kabızlığa da faydalı olan bu yağ anne sütünü de artırmaktadır.

Sindirim sisteminde oluşan düzensizliği giderir, bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. Sinirleri yatıştırıcı özelliği ile stresti önleyici özelliği bulunmaktadır.

Kadınlar, en önemli aksesuar olan saçlarının bakımlarında da bu yağı kullanmaktadırlar. Saça canlılık sağlar, dökülmesini önler. Cilt kuruması ve egzama gibi cilt sorunlarında rahatlık ile kullanılabilir. Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır. Göz altında bulunan morlukların giderilmesinde kullanılır.

Bademin Zararı Var mı?

Bademin faydaları ve zararları konusunu ele aldığımız yazımızda şunu ayrıca belirtmeliyiz ki kuruyemişlerin fazlası mideyi ağrıtabilir. Yine badem de fazla tüketildiği zaman mide ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Kabızlık ise bir diğer olası sonuçtur. Manganez ağırlıklı ilaç kullanıyorsanız bademi az yemenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap