Badem Yağı Neye İyi Gelir? Nerelerde Kullanılır?

Badem yağı kullanım durumuna göre cilde ve saça iyi gelir. Özel kür tariflerini deneyebilirsiniz. Ayrıca; sindirimi rahatlatır, birçok hastalığı iyileştirir.

Kozmetik ürünlerin içeriğinde en sık kullanılan doğal yağlar arasında badem yağıda vardır. Hatta geçmişten günümüze deri ve cilt bakımı için ne denli iyi bir ürün olduğu konuşulur.

Badem yağı ne için kullanılır diye sorulduğunda alınabilecek cevaplar arasında cilt ve saç bakımı ilk sırada geliyor. Fakat bunlar haricinde çok sayıda yarardan bahsetmek yine mümkündür.

Mucizevi yönleriyle doğal yağların sağlığımıza ve bakımımıza ne gibi katkılar sunacağını hep birlikte incelemeye devam edelim.

Sakalların, saçların hatta kaş ve kirpiklerin daha doğal görünmesi, daha parlak ve daha kuvvetli olması için oldukça olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Badem yağı mucizesi ile çok daha sağlıklı bir saç ve kıl yapısına sahip olunabilir.

Bunun dışında cilt bakım ürünlerinin vazgeçilmez hammaddelerinden birisi olduğunu asla unutmamak gerekiyor. Kimyasal ürünlerden ziyade doğal yöntemlerle cilt bakımı yapmanın en büyük avantajı ise alınan sonuçlar olacaktır.

Badem Yağıyla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Badem yağıyla hazırlanan kür tüm dünyada kabul görmüş, bilhassa ünlüler tarafından daha parlak bir cilt için kullanılmakta olan bir mucizedir. Ülkemizde doğal yöntemlere ağırlık verilirken bu tip kürlerin yapılışı, kullanılışı oldukça merak ediliyor. Doğal olarak badem yağı kürü nasıl hazırlanır ve cilt bakımı nasıl yapılır sorularının cevaplarını yine bir araya topluyoruz.

Öncelikle kür için ihtiyaç duyacağımız malzemelere göz atalım.

1 Yemek kaşığı badem yağı
1 Yemek kaşığı bal
1 Avokadonun yarısı
Malzemeleri evde bir araya getirdikten sonra hazırlanış aşamalarına geçebiliriz.

Badem Yağı Kürü Hazırlanışı

Alıştığınız doğal yağ kürlerinden farklı olarak burada avokado olduğunu belirtmek gerekiyor. Keza önceliği meyveye vererek bir püre formuna sokmamız gerekiyor. Avokadoyu ezdikten sonra ise pürenin içerisine hem balı hem de badem yağını ilave etmeliyiz.

Karışımın tamamıyla birbirine karışmış olduğuna emin olduktan sonra cildinize sürebilirsiniz. Unutulmaması gereken detayın cildinizde bu kürün 20 dakika boyunca beklemesi gerektiği olduğunu hatırlatalım.

3-4 gün arayla uygulayacağınız badem yağı kürü haftada iki kez olmak üzere kullanılabilir. Fakat birçok kişi bunu haftalık bir seans halinde uygulamaktadır.

Kürü 20 dakika beklettikten sonra ise ılık suyla yıkamak kesinlikle olumlu yönlerini çok daha çabuk görmenizi sağlayacaktır.

Badem Yağıyla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Badem yağı saç bakımı için birçok kuaförün ve saç uzmanının önerisidir. Daha çabuk uzayan saçlar için şampuan ve bakım kremlerinden ziyade çok daha etkili olduğunu söylemek mümkün. Özellikle günümüzde kadınların daha kısa sürede saç uzatmayı istediklerini biliyoruz. Ayrıca bunu isterken saçlarındaki kırıkların ve zayıf tellerin sorun olacağının farkındalar.

Badem yağı ile saç bakımı yaparken saçınızın orta kısmından ziyade kırıkların olduğu uçlara ve saç diplerine masaj yaparak yağı yedirmeniz gerekiyor. Yapılan en büyük hata ise uyguladıktan hemen sonra duş almak ya da duştayken uygulamak.

Oysa badem yağını saçın tamamıyla emmesi ve beslenme işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Uygulamanın ardından saçınıza bandana ya da bulaşmayacak bir biçimde bağlayabileceğiniz bir örtü ile yarım saat bekletmeniz gerekir. Ardından ise yağın arınana kadar yıkanması önemli bir husustur.

Badem Yağının Faydaları

Badem yağının yararları saç ve cilt bakımı için saymakla bitmez. Fakat içeriğinde bulunan A, B, K vitaminleri vücudunuzun ihtiyaç duyacağı en önemli enzimler arasındadır.

Tahriş ve Yıpranma

Cildinize bakım yapmanın yanı sıra vitamin ve aroma terapi içeriğinden ötürü çatlaklara karşı bir savaş ilan eder. El ve yüz için oldukça kullanışlı bir kür olarak tercih edilebilir. Nemlendirici etkisi ise birçok kremden çok daha üst seviyededir.

Cilt Kararması

Ciltte yaşa bağlı olmak üzere birçok kararma şekline rastlanabilir. Örneğin cilt kararmaları en sık göz altı morluklarıyla ortaya çıkabilir. Bunları kapatabilmek için badem yağının besleyici özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Renk pigmentlerinin istediği tüm enzimleri aşılayabilirsiniz.

Cilt Hastalıklarına Karşı

Birçok kişi saç diplerinde sedef, cilt üzerinde ise egzama gibi dermatolojik sorunlarla boğuşmaktadır. Cildinize bir terapi uygular gibi badem yağını kullanırsanız kesinlikle çok daha parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşursunuz. Rahatsızlıkların önlenmesi ve geçmesinde önemli rollerden birisini üstlenir.

Kuru Ciltler İçin Badem Yağı Kürü

Eğer cilt kuruluğu sıkıntısını çekiyorsanız limon ve süt tozu karışımını kullanıp cilt nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Cildinizin yağ dengesini koruyan bu uygulama ara ara yapılabilir.

Makyaj Temizleme

Makyaj temizlemenin en pratik yolu olan ıslak mendiller büyük oranda kimyasal içeriğiyle zararlı olarak görülür. Pamuk ve krem bunun biraz daha doğalıdır. Ancak badem yağıyla makyajınızı çıkarıp aynı zamanda bakımınızı yapmak en doğrusu olacaktır.

Yaşlanmayı Geciktirici Etki

Badem yağıyla yüz kırışıklıkları, alın ve çene bölgesindeki çizgiler, çatlaklar tamamıyla engellenebilir. Düzenli kullanımda çok daha sağlıklı bir cilde sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sindirimi Kolaylaştırır

Vücudunuzda gerektiği şekilde çalışmayan her bölgeye fayda sağlayan badem yağı sindiriminizi daha ideal seviyede çalıştırır. Üstelik bağışıklık sisteminizin hızlanmasını ve daha koruyucu olmasını sağlar.

Daha Güçlü Tırnak ve Kirpikler

Hem kirpiklerin dökülmesi hem de tırnakların kırılması çok büyük bir sorun olarak görülür. Oysa badem yağının düzenli kullanımı tırnak sağlığı için çok önemlidir. Kırılmayan dayanıklı tırnakların haricinde kirpik dökülmelerini engeller ve çok daha çabuk uzamalarını sağlar.

Kalp Hastalıklarını Önlemek

Kalp hastalıklarını ve damar yollarını korumak için yemeklerin içerisine birkaç damla badem yağı katılması sağlığınız için önemli bir olumlu detay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap