Badem nasıl saklanır?

Orta doğu ve güney Asya’ya özgü bir meyve olan badem oldukça lezzetli ve insan sağlığı için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Badem tohumu etrafı kalıp i..

Orta doğu ve güney Asya’ya özgü bir meyve olan badem oldukça lezzetli ve insan sağlığı için son derece önemli bir besin kaynağıdır.

Badem tohumu etrafı kalıp ile çevrili olduğu için tüketirken kabuğunu kırmadan son derece önemlidir. İçerisinde bulunduğumuz olduğu a b c ve e vitamini insan sağlığı için oldukça önemlidir.

Ayriyeten içeriğinde bulunan demir potasyum doymamış yağ ve karışım birçok mineral insanların vücut direncini artırmada oldukça etkilidir. İlkbahar mevsiminde çiçekleri açan badem ağacının hasat zamanı da üretildiği bölgeye göre değişiklik gösterebilir fakat birçok bölgede yaz mevsimi içerisinde hasat işlemi yapılmaktadır.

Doymamış yağ içerdiğinden dolayı badem muhafaza etmek büyük bir problem olabilir fakat eğer doğru yöntemdir uygularsanız bademleri oldukça uzun bir dönem muhafaza edebilir ve taze şekilde tüketebilirsiniz. İnsan sağlığı için oldukça önemli bir besin kaynağı olan badem saklanırken dikkat edilmesi gereken nokta şunlardır;

Badem nasıl saklanır?

İki farklı şekilde bademler muhafaza edilir. Bademi hem kavurarak hem de iyi biçimde muhafaza edebilirsiniz. Kavurma yapılmasının temel sebebi bayatlama süresi daha uzun sürer.

Çiğ badem selin karanlık ve nem bulunmayan bir ortamda muhafaza edilmelidir. Bu sebeplerden ötürü buzdolabındaki dondurucu bölümlerinde muhafaza edebilirsiniz.

Bademler hava almayacak beden geçirmeyecek bir buzdolabı poşeti içerisinde ağırdır sıkı bir şekilde kapatılarak uzun bir süre taze tutulabilir. Eğer içerisinde nem yada havası varsa bademler küflenecektir.

Ardından filizlenme ortaya çıkar ve filizlenme ortaya çıktıktan sonra hızlı bir şekilde ekşir ve tüketilmez hale gelir.

Kavrulmuş olan madenleri saklanmak bademi saklamaktan farklı değildir fakat kavrulmuş olduğu için daha uzun süre saklanır.

Vakumlanmış poşet içerisine yerleştirilen badenler ağızları hava almayacak poşetler içerisinde saklandığı zaman ekşime yada bayatlama gibi bir ortam olmaz.

Çiğ badem üzerine nem çekmeyi sevdiği için dışarıdaki yiyeceklerin dondurucuda kokusunu üstüne alabilir fakat kavrulmuş badem de bu yaşanmaz.

Poşetleri karanlık ve serin ortamlarda muhafaza ederseniz uzun bir süre bademlerin izin muhafaza edebilirsiniz.

Doğru saklama koşullarında 2 yıla kadar bozulmadan saklanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap