Azat İsminin Anlamı

Azat İsmi

Azat İsminin Anlamı Bebek bekleyen ebeveynler birçok konuda araştırma yaparken özellikle çocuklarının bir ömür boyu taşıyacakları isim konusunda telaşlıdır. İsmin harf ahengi, söylenişi gibi detayların yanı sıra ismin anlamı ve analizi de dikkat edilen konular arasında yer alır. Bu anlamda Azat ismi ile ilgili olarak “Azat isminin anlamı nedir?” sorusu da sıklıkla sorulmaktadır.

Azat ismi Türkçe kökene sahiptir. Kurtulmuş olan özgür olan anlamına sahiptir. Azat ismi ile ilgili olarak Farsça kökene sahip olduğu da farklı kaynaklarda ifade edilir. Erkek bebeklere konulan ismin anlamı olarak kusursuz, günahsız, nazik, zarif, aklanmış ve bağımlı olmayan olarak da ifade edilmektedir.

Azat isminin anlamı ile ilgili araştırma yapan ebeveynler sonrasında ise isim ile ilgili olarak “Azat ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunu sormaktadır. Azat isminin kökeni olarak Farsça ve Türkçe yanıtları alınmaktadır. Buna istinaden de kutsal kitap içinde Azat ismi geçmemektedir. Fakat dinimizce bebeklere konulması sakıncalı olan, caiz isim listesi içinde Azat ismi yer almıyor. Yani bebeğinize bu ismi koymanızda bir sakınca yoktur.

Azat İsminin Anlamı
Azat İsminin Anlamı

Azat isminin anlamı ve köken bilgileri ile ilgili sorulara yanıt bulmanın sonrasında ismin analizi ile ilgili de merak uyanmaktadır. İsmin harf analizi ve ismin anlam analizleri yapılarak isme sahip olan kişilerin nasıl bir karakter sergileyeceği ile ilgili bilgi edinme çalışması içinde Azat ismi de sakin ve uyumlu kişilik olarak yer almaktadır.

Azat isminin analizi içinde harf analizine bakılabilmektedir. Azat isminin ilk harfi olan A isme sakin bir kişilik sunar. Sorunlar durumunda çözüm üretmeye oldukça yatkın bir kişilik olmasının yanı sıra sakinliği ise çevresindeki insanların güven duymasına etki eder. Bu sebep ile kararlarına saygı duyulan bir karakter çizer. Z harfi uyumlu olmaya etki ederken sosyal ve iş çevresinde de sevilen bir insan olmaya işaret eder. Hayranlık uyandıran bir kişilik sunmaktadır. Üçüncü harf olan A ile ilk harf aynı etkileri vermektedir. T harfi ise A harfinin enerjisini tamamlayan özelliğe sahiptir. Kişinin problemleri çözme yeteneğine vurgu yapar.

Azat ismine sahip olanlar her ne kadar sakin bir kişiliğe sahip olup problemlerin çözümünde bu sakinliğinden yararlansa da aynı zamanda atılgan insanlardır. İyi bir iş kaynağı ya da problemin çözümü ile ilgili olarak ön görüyü elde etmesi durumunda mutlaka atılımını yaparak başarılı olmak için de elinden geleni yapar. Azat karakter özellikleri arasında aynı zamanda iş hayatında ya da gerekli olan çalışma sırasında enerjik olması da yer alır. Enerjisini de doğru kullanmayı bilen Azat ismine sahip olanlar ayrıca hayatı hızlı yaşarlar.

Azat ismi ile ilgili olarak merak edilen bir başka konu ise ülkemizde bu isme sahip olan kaç kişi olduğu ile ilgilidir. Azat ismine sahip olan ülkemizde 12.988 kişi bulunmaktadır. Ortalama bir rakam olmak ile beraber her geçen sene bu isim ile ilgili de artış yaşanmış olabilir. Tüm isimler içinde tercih edilmesi ile ilgili olarak 1523 numaralı sırada yer almaktadır. İstanbul ilimizde Azat ismine sahip olan 1638 kişi bulunmaktadır. Diyarbakır 2105 kişi, Van 1253 kişi ve Mardin ilimizde ise 996 kişide Azat ismi yer alıyor.

Azat ismi ile ilgili olarak araştırma yapan ebeveynler çocuklarına koyacakları isim için ayrıca “Azat ismine sahip ünlüler var mı? “ sorusunu da yöneltmektedir. Azat ismine sahip olan bilinen ünlü bir isim bulunamamıştır. Fakat ilerleyen dönem içerisinde Azat ismine sahip ünlü isimler yer alabilir.

Azat isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kesin Kararlılık, Sebat.
  • 2 – Serbest, kurtulmuş, özgür

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Söylenişi: a:zat
Kuran ‘da geçmiyor.

Azat ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Azat ismini kullanan 14.312 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Azat ismini kullanan 2.775 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Azat ismini kullanan 294 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Azat ismini kullanan 599 kişi bulunmaktadır.

Azat isminin Türkiye sıralaması

Azat en çok kullanılan 887. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 400. isimdir.

Azat ismini kullananların sayısı, son bir yılda 945 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Azat isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Azat isminin Harf Analizi

Kişiye Azat ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Azat İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Azat ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Azat isminin anlamını gözden geçirin!

Azat İsminin Numerolojisi

Azat isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
Z: yirmi dokuz
A: bir
T: yirmi dört
TOPLAM: 55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap