Ayvaz İsminin Anlamı

ayvaz-isminin-anlami-20226

Ayvaz İsminin Anlamı Nedir?

Her ismin kendine göre anlamı vardır. Özellikle anne babalar yeni doğan bebekleri için farklı ve anlamlı isimler bulmak isterler. Ayvaz isminin anlamı da araştırılan isimler içindedir. Ayvaz isminin kökeni Farsça ve Arapça kökenli olan Ayvaz ismi Türkiye‘de de oldukça fazla kullanılmaktadır. Ayvaz isminin anlamı sözünün eş koca, yakışıklı, güzel, savaş gemilerinde çalışan doktor yardımcısı, hoyrat, kaba, anlamına gelmektedir. Osmanlı zamanında mutfak işlerinde çalışan uşak anlamına da gelen bu isim birçok kez kullanılan isimler arasındadır.

Ayvaz isminin anlamı Arapça’da olan İvaz isminin  değişmiş şeklidir. Türk gölge oyununda olan eskilerde olan  isimler içerisindedir. Ayvaz ismi Kur’an’da geçmeyen isimler arasındadır. Fakat erkek çocuklara konulabilen bu ismin kullanılabilmesinde bir sakınca yoktur. Ayvaz ismi 5 harften oluşmaktadır. Ayvaz ismi caiz mi? Ayvaz ismi İslami açıdan kullanılmasında bir sakınca görülmemektedir. 

Ayvaz ismi TDK’deki anlamı sağır, saçsız, kel, karşılık ve bedel anlamına gelmektedir.

Mantığıyla hareket edemeyen karakterinin olması Ayvaz isminin kişilik analizi, içeriği ise şu şekildedir.  Pozitif düşünceleri olan motive eden güçlü bir iradeye sahiptir. Mantıklı düşünür ve olgun tavır alırlar. Ayvaz isminin anlamı içerisinde kendini kontrol edemeyen tavırları vardır. İnatçı ve bencillikleri hep kontrolcü olmalarını sağlar. Kendine güveni ve cesareti çok yüksektir. Kendini kontrol edemeyen bir yapıya sahip olması her zaman hayal kırıklığı yaşayabileceği olayların kapısını açar.

Ayvaz isminin anlamı karakteri olarak kendine güveni tam, kararlı, enerjik, açık sözlü, mert, girişimci, cesur, risk almayı seven, hızlı öğrenen, yönetici olmayı seven, yenilikçi, hakiki, samimi, lider, atılgan, cömert, güçlü, risk almaktan korkmayan kişilerdir. Sevecen, sempatik ve çok duygusaldır. Karamsal olarak da bilinen bu kişilerin başkalarının fikirlerine daha fazla önem vermeleri ve kırılgan ve çabuk kırılan kişi olarak bilinmektedir.

Ayvaz ismi kültürümüzde oldukça fazla kullanılan isimler arasındadır. Ayvaz isminin analizi harflerin titreşimi ile özgünleşmektedir. A harfi atılgan ve enerjik anlamını gelir. Y harfi eskilerden iyi ders anlamındadır. V harfi içine dönük umursamaz birini çağrıştırır. Z harfi okumayı seven bilimsel açıdan bilgeliği çağrıştırır.

Liderlik vasfı olan Ayvaz isminin sahipleri kendi düşünceleri her daim daha önceliklidir. Ayvaz isminin anlamı özgürlüğüne düşkün olarak bilinmektedir. Hisleri oldukça güçlü olan bu kişiler tahmin ettiği olayların gerçekleştiğini görünce kendileri bile inanmazlar. Sistemli ve yoğun çalışmayı severler. Çok kazançları olur ama çok fazlada harcarlar.

Ayvaz isminin fiziksel özellikleri arasında zayıf ve ince, atletik yapıya sahip, kafa şekli uzun ve üçgen gibi, omuzları geniş, güçlü yüz hatlarına sahip, iri gözlü, geniş ve çukurlu bir çeneye sahip, ince dudaklı, geniş alınlı, saçları gür ve sıktır. Etkileyici ve kararlı bir ses tonuna sahiptir.

Ayvaz ismine benzer isimler kız ve erkek olarak bulunmaktadır. Özellikle anne ve babalar isim koyarken çocuklarının adına benzer isimleri de araştırmaktadırlar. Ayvaz isminin anlamı içerisinde benzeyen kız isimleri Ayver, Pervaz, Servenaz, Ruhnevaz, Hatırnevaz, Turkuaz, Akkız, Anakız, Aydeniz, Alaz, Aybeniz gibi isimler olabilmektedir. Ayvaz ismine benzer erkek isimleri Ayaz, Nevaz, Aziz, Ayverdi,  Abdülaziz, Araz, Almaz, Akdeniz, Eyvaz, Avaz gibi isimler benzerleridir. Ayvaz isminde Türkiye’de 2183 kişi de kullanılmıştır. Bir yılda en çok 6 kişiye Ayvaz ismi verilmiştir. 

Ayvaz ismine sahip ünlüler daha önceleri eski hükümdarlık zamanın da yaşamış olan Köroğlu Ayvaz olarak bilinen adına birçok hikâyeler düzenlenmiş dağlarda yaşayan güçlü bir karakter olduğu bilinmektedir. 

Ayvaz isminin anlamı bu güçlü kişinin namı ile daha fazla anlam kazanmıştır. Ayvaz isim olarak değilse de birçok yazar ve oyuncunun soyadı olarak bilinmektedir. Ünlü edebiyatçı Mehmet Ali Ayvaz usta şiirleri ile herkesin bildiği yazarlar içerisindedir.

Formun Üstü

Formun Altı

Ayvaz isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 10 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Arapça İvaz Kelimesinin Bozulmuş Şekli.
  • 2 – Eskiden Kibar Konaklarda Yemek Servisi Yapan Ve Sokak İşlerinde Kullanılan Vanlı Ermenilere Verilen Ad. Ermeni Uşak.
  • 3 – Karagöz Perdesinin Belli Başlı Tiplerinden Biri.
  • 4 – Köroğlu Destanında Bir Kahraman.
  • 5 – Eş, koca
  • 6 – Güzel, yakışıklı
  • 7 – Saçsız, kel
  • 8 – Sağır.
  • 9 – Kaba.
  • 10 – Osmanlılar zamanında büyük konaklarda mutfak işlerini gören uşak.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ayvaz ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ayvaz ismini kullanan 1.937 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ayvaz ismini kullanan 334 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ayvaz ismini kullanan 96 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ayvaz ismini kullanan 91 kişi bulunmaktadır.

Ayvaz isminin Türkiye sıralaması

Ayvaz en çok kullanılan 2183. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1053. isimdir.

Ayvaz ismini kullananların sayısı, son bir yılda 6 kişi artmıştır.

Ayvaz isminin Harf Analizi

Kişiye Ayvaz ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Ayvaz İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ayvaz ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ayvaz isminin anlamını gözden geçirin!

Ayvaz İsminin Numerolojisi

Ayvaz isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
Y: yirmi sekiz
V: yirmi yedi
A: bir
Z: yirmi dokuz
TOPLAM: 86

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap