Ayşe İsminin Anlamı

Ayşe İsminin Anlamı

İsimler ebeveynlerin çocuklarına verdiği ilk hediyelerdir. Bu sebeple aileler çocukları henüz doğmadan evvel en güzel ismi seçme telaşına girmektedir. Bu noktada ailelerin sıkça tercih ettiği isimlerden olan Ayşe isminin anlamı da oldukça merak edilmektedir. Ayşe; neşe ile yaşayan, zenginlik ve bolluk gören kişi anlamına gelmektedir. Oldukça güzel anlamları olan bu isim ailelere, çocukları için güzel umutlar kazandırmaktadır. 

Aileler isimleri seçerken çocuklarının toplum içerisinde sorun yaşamayacakları isimler seçmeye çalışmaktadır.  Ayşe isminin kültürümüzdeki yeri de oldukça kökleşmiştir. Ebu Bekir’in kızı ve Peygamberimiz (s.a.v)’in hanımlarından bir tanesinin ismi Ayşe’dir. 

Ülkemiz sınırları içerisinde 957.762 adet Ayşe isminde kişi bulunmaktadır. Bu kişilerden 125.897 tanesi İstanbul, 50.760 tanesi Ankara ve 47.415 tanesi ise İzmir’de bulunmaktadır. Ayşe ismi Türkiye’de en sık kullanılan isimler listesinde 4. sırada yer alırken, en sık kullanılan kız isimleri arasında 2. sırada bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında Ayşe isminin ülkemizde oldukça popüler olduğunu görmek mümkündür.

İsimlerin her birine benzer farklı isimler lûgatımızda bulunmaktadır. Ayşe ismine benzer isimler için örnek olarak Ayşin, Ayşan, Eyşe, Ayişe ve Ayşın gibi isimleri verebiliriz. Ayrıca Ayşe ile uyumlu isimler de bulunmaktadır. Bunlar Nur, Sena, Betül, İrem, Rana, Beyza ve Mine olarak sıralanabilir. İkinci çocuğuna kardeşiyle uyumlu veya çocuklarına ikinci bir isim koymak isteyen aileler bu isimlerden yararlanabilir.

Ailelerin diğer önem verdiği husus, bir ismin dini önemidir. Bu noktada Ayşe isminin Kur’an’daki yeri araştırılmaktadır.  Ayşe ismi Arapça kökenli olup, çocuklara konulması caiz olan isimlerden bir tanesidir.  Ancak dini önemi olsa da bu isim Kur’an’da geçmemektedir.

Uzmanlar Ayşe isminin analizini de yapmaktadır. Araştırmalara göre bu isme sahip olan kişiler sakin, sessiz, merhametli, yumuşak başlı, yoğun duygulara sahip, gizemli, fedakâr, çağdaş, sıradışı ve hayal gücü yüksek kişilerdir. Bunun yanında olumsuz özellikleri de bulunmaktadır. Örneğin; beklenmedik kararlar alan ve sabit fikirli kişilerdir.

Bu özelliklerin yanında harf analizine bakacak olursak; A harfinin atılgan ve enerjik kişileri temsil ettiğini görürüz ancak bu harften bir isimde ikiden fazla olmamalıdır. Y harfinin temsil ettiği özellik geçmişten iyi ders çıkarabilmektedir. Ş harfi, çok üretken ve güçlü olma anlamlarını taşımaktadır. Son harf olan E harfi ise kişilerin sıkıntılardan kurtulmak için mücadeleci ruha sahip olduğunu çağrıştırmaktadır.

İsimler karakterler üzerinde ilk etki eden unsurlardır. Bu sebeple aileler isim seçmeden evvel, bu isimde bulunan kişilerin kişilik analizlerini dikkatle incelemektedir. Ayşe isminin kişilik analizi  incelendiğinde, bu kişilerin sosyal yaşamlarında özgürlüğüne oldukça önem verdiğini görürüz. İnsanlarla bir arada olmayı başaran arkadaş canlısı ve hümanistlerdir.

Tüm bunların yanında ilgi odağı olacağı konuşmalar yapmayı ve iyi bir dinleyici olmayı başarır. Bu isme sahip olan kişiler insanlarda; sakin, kolay anlaşılır ve eğlenceli bir insan izlenimi bırakmaktadır. Ancak bu kişiler şartlara ve durumlara göre değişim gösterebilmektedir bu sebeple de hafife alınmaması gereken kişilerdir. 

Ayşe ismi ülkemizde sık bir şekilde karşılaştığımız isimlerin başında gelmektedir. Yine ülkemiz sınırları içerisinde Ayşe isminde çeşitli meslek gruplarından ünlü kişiler bulunmaktadır. Ayşe ismindeki ünlülere örnek verecek olursak; yazar Ayşe Kulin’i, şarkıcı Ayşe Hatun Önal’ı, oyuncu Ayşe Tolga’yı ayrıca Ayşe Arman, Ayşe Özyılmazel ve Ayşe Hür’ü sıralamak mümkündür. Buna ek olarak, Çağla Şimşek son zamanların ünlü dizilerinden olan Kardeşlerim’de, Yağmur Tanrısevsin Kalp Yarası ve Burcu Özberk Afilli Aşk dizinde Ayşe rolünü canlandırmaktadır. 

ayse-isminin-anlami-57405
Ayşe İsminin Anlamı

Ayşe isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Neşe İle Yaşayan
  • 2 – Göz (Arapça)
  • 3 – Bolluk Ve Ferahlık İçinde Yaşayan Demektir. Peygamber Efendimiz’İn Hanımlarındandır.
  • 4 – Rahat ve huzur içinde yaşayan.
  • 5 – Rahat yaşam süren, bolluk içinde yaşayan.
  • 6 – Yaşayan, zenginlik ve bolluk gören.
  • 7 – Yaşayış.
  • 8 – Aişe binti Ebu Bekir. Peygamberimiz (s.a.a)’in hanımlarından.
  • 9 – Yaşayan. Rahat yaşayan. (Geniş bilgi için bkz. Aişe)

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ayşe ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ayşe ismini kullanan 957.762 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ayşe ismini kullanan 125.897 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ayşe ismini kullanan 50.760 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ayşe ismini kullanan 47.415 kişi bulunmaktadır.

Ayşe isminin Türkiye sıralaması

Ayşe en çok kullanılan 4. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 2. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Ayşe isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ayşe isminin Harf Analizi

Kişiye Ayşe ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Ayşe İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ayşe ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ayşe isminin anlamını gözden geçirin!

Ayşe İsminin Numerolojisi

Ayşe isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
Y: yirmi sekiz
Ş: yirmi üç
E: altı
TOPLAM: 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap