Aynalı Sazan Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Aynalı sazan temizlendikten sonra buzlukta saklanır. Kızartma, fırın yemeklerinde kullanılır. Sindirim sistemine faydaları vardır. Aşırısı zararlıdır.

Aynalı Sazan

Aynalı sazan sazangiller familyasına adını veren tatlı su balığıdır. Göl ve yavaş akan derelerde bulunur. Uzun gövdeli, solucan, böcek larvaları ve bitkilerle beslenen bir dip balığıdır. Ömrü 40-50 yıla kadar olabilmektedir.

Pullu ve iri gövdeli olan aynalı sazan, dipleri karıştırır ve suyu bulandırır. Çevik ve hareketli balıklardır. Pulları aynaya benzediği için aynalı sazan ismini almıştır.

Sürüyle dolaşırlar, eti ise fazla kılçıklıdır. Nisan-Haziran arasında yumurtlarlar. Bir dişi bir defada yarım milyon yumurta bırakabilir. Yumurtaların çoğu diğer balıklar tarafından tüketilir. Balıkçılar bu hareketli balıkları harekete geçirip bol miktarda avlarlar.

Aynalı Sazan Nasıl Saklanır?

Aynalı sazan nasıl saklanır diye araştıranlara tavsiye olması açısından söylemek gerekirse buzlukta uzun süre muhafaza edilebilir. Buzluğa koymadan önce balığı iyice temizlemek gerekir. Çünkü iç organları olan balık çok çabuk bozulur. İç temizlenip iyice yıkanmalıdır. Sonra sazan balığı tuzlanır.

Daha sonra her seferinde kullanılabilecek kadar porsiyonlara ayırıp buzdolabı poşetine konulur. Bundan sonra 4 ile 6 aya kadar buzdolabında ve derin dondurucuda balık saklanabilir.

Aynalı Sazan Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Aynalı sazan yemeklerde nasıl kullanılır deyince farklı tariflerde lezzeti artırmak için kullanılır.  Balıkların birçok pişirme tekniğiyle olan yemekleri lezzetli tarifleriyle tüketilir. Balığın kızartması, fırınlaması, buğulaması yapılabilir.

Özelikle çocuklar için çok faydalı olan sazan balığı çorbası çok faydalı olarak tüketilmektedir. Fırında sazan hem hafif hem de besleyici bir gıdadır.

Aynalı Sazan Faydaları

Debisi düşük akarsularda ve göllerde yaşamını sürdüren aynalı sazan balığının vücudu sert pullarla kaplıdır. Eti bembeyazdır ve fazla yağlı da değildir.

İlkbaharda ve yaz başlangıcında oldukça lezzetli olan aynalı sazan, çok kılçıklı bir balıktır.  Aynalı sazan faydaları kalp ve damar sağlığını koruyup, beyin, iskelet sistemi ve dişlerin gelişiminde faydalıdır.

·       Aynalı sazan kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Damar sertliği sorununu ve inme riskini azaltıp kalbi korur.

·       Aynalı sazan balığı çocukların beyin, iskelet sistemi ve dişlerin gelişiminde faydalıdır.

·       Kolesterol yüksekliği bulunanların vücutlarını dengeleyici özellikleri nedeniyle tüketmesi gerekir.

·       Aynalı sazan balığı hücreleri korumada, cildin erken yaşlanmasını önler ve kırışıklıkları gidermede yardımcı olur.

·       Diğer balık türlerine göre yağ oranı daha düşüktür.

·       Aynalı sazan beyin kaynaklı rahatsızlıklara karşı koruyucu özellikleri vardır.

·       Sinir ve sindirim sistemini düzenlemede yardımcı olur.

·       Olası beyin rahatsızlıklarını giderir ve düzenli tüketildiğinde faydaları çok olmaktadır.

Aynalı Sazan Nelere İyi Gelir?

Şifa kaynağı olan omega 3 deposu sazan balığı sayılamayacak kadar faydası olan bir besindir. Aynalı sazan nelere iyi gelir diye araştıranlar birçok faydasından dolayı düzenli tüketmelidirler.

Beyin ve sinir sistemini geliştirmesinden, sindirim sistemini düzenleyip, kalp ve damar rahatsızlıklarını gidermeye kadar birçok hastalığa iyi gelir. Önemli olan taze olan balığı seçmektir. Taze balıkları düzenli olarak haftada iki defa tüketmek vücuda çok faydalıdır.

Aynalı Sazan İçindeki Vitaminler

Sağlık deposu olan aynalı sazan içindeki vitaminler A vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Aynalı sazan balığı içinde protein, fosfor, demir bulunmaktadır. Omega 3 yönünden zengindir. Haftada 2 defa balık tüketmek çocuklarda ve yetişkinlerde vücuda çok sağlıklıdır.

Aynalı Sazan Kalorisi

Diğer balıklara göre daha az yağ içeren sazan balıkları protein, fosfor, demir açısından zengin güçlü bir omega 3 kaynağıdır. Yaklaşık bir köfte büyüklüğünde aynalı sazan balığı 38 kaloriye sahiptir. Bu da 220 gramlık bir porsiyon aynalı sazan kalori olarak 280 gramdır.

Bir adet aynalı sazan balığı ortalama 39.23 protein, 12.32 yağ, 145.2 kolesterol, 107.8 sodyum, 732.6 potasyum, 90.2 kalsiyum vardır. A ve C vitaminleri açısından aynalı sazan balığı zengin bir balıktır.

Aynalı Sazan Zararları

Sazan balığı birçok faydasının yanında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır. Aynalı sazan zararları dikkat edilmesi gereken durumları bulunmaktadır. Her besinde olduğu gibi fazla tüketildiğinde ya da yanlış tüketildiğinde vücuda zararları olabilmektedir. Dengeli şekilde kullanıldığında çok faydalıdır.

Aynalı sazan balığı tüketileceği zaman önceden taze balıkların seçilmesi en doğru seçim olacaktır. En çok dikkat edilmesi gereken konu balığın taze olmasıdır. Yoksa vücuda zararları olabilmektedir. Ayrıca aynalı sazan balığı çok kılçıklı bir balıktır. Pişirirken doğru pişirme yaparak kılçıkların kolay çıkarılması daha iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap