Ayak Uyuşması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak uyuşması genelde anlık gerçekleşir ve kısa süre geçer. Ayak uyuşmasına kişinin farklı sağlık sorunlarına neden olur. Karıncalanma, uyuşma, ufak acılar baş..

Ayak uyuşması genelde anlık gerçekleşir ve kısa süre geçer. Ayak uyuşmasına kişinin farklı sağlık sorunlarına neden olur. Karıncalanma, uyuşma, ufak acılar baş gösterir. Tıbbi olarak nedeni ise sinirlerde oluşan tahribattır.

Ayak Uyuşmasının Temel Sebepleri

Ayak uyuşmasının genel nedenleri arasında kan dolaşımındaki düzensizlik yer alır. Ayağınızı bacağınızın altına attığınızda, dizlerinizle bacağınıza bastırdığınızda kan dolaşımı yavaşlar ve ayak uyuşmasına neden olur. Bunlar geçicidir, birkaç dakika içerisinde düzelirler.

Ayakkabı seçimine ne yazık ki özen göstermiyoruz. Ucuz olsun da nasıl olursa olsun diyerek satın alıyoruz. Lakin, ayakları sıkan, acıtan ürünler ayak uyuşmasından yaralanmasına kadar birçok soruna sebep olur.

Sık karşılaşılan ayak sorunlarından biri de sinirlere gelen darbelerdir. Bir yere vurmak, sürekli üstünde bir ağırlık olması sinirlerde tahribata yol açar. Hatta yanlış ayakkabı seçimi nedeni ile oluşan yaralar da zamanla ayak uyuşmasına neden olur.

Şeker hastalığı: diyabet kişilerde sinirlere ve birçok organa zarar verir. Şeker kontrol altına alınmayıp sürekli yükselirse sinirler yok olmaya başlar ve kalıcı hasarlara neden olur. Eğer çevrenizde şeker hastası olan varsa ayaklarında yaralar görebilirsiniz. Hatta ileri seviyelerde böbrek yetmezliği ve görme bozukluğu gibi sorunlar da ortaya çıkmaya başlar.

Alkol, hemen her yazımızda sağlık sorunları içerisinde bu konuya değiniyoruz. Her gün alkol tüketenlerin sinirleri zamanla harap olur el, ayak, kol, bacak vücudun hemen her bölgesinde uyuşma başlar.

Her hastalık bilinçsiz ilaç kullanmak doğru değildir. En ufak ağrılarda hap almak, Doktora danışmadan ufak bir sorunda ilaç kullanmak sinirleri harap eder ve ayak uyuşmasına neden olur.

Ayak Uyuşması Nasıl Geçer, Tedavisi Nelerdir?

Ayak uyuşması kan dolaşımının yavaşlaması nedeni ile oluşacağı için hafif masaj yaparak dolaşımı düzene sokup tedavisini kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca, sürekli oturuyorsanız, evin içinde biraz gezerek de uyuşma geçer.

Dar kıyafetlerin her geçen gün artması kan dolaşımını dengesizleştiriyor. Sürekli uyuşma sorunu yaşıyorsanız kıyafetlerinizi biraz daha bol seçmeye özen gösterin.

Gece uyurken ayak, bacak uyuşması yaşıyorsanız bacaklarınızın uyku esnasında üst üste binmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bacaklarınız arasına yumuşak bir yastık koyarsanız uyuşma geçer.

Stres ve çok çalışmadan dolayı kaslarınız sertleşmiş olabilir. Sıcak duş, masaj, imkan varsa sıcak bir alana uzanmak bu sorunu tedavi edecektir.

Ayak uyuşmasının bitkisel tedavisi için; tarçın, zerdeçal, B vitamini içeren besinler tüketilmelidir.
Eğer bu uyuşmalar sürekli devam ediyorsa, giderek kötü hal almaya başlıyorsa, uyuşma azalacağına artıyorsa uzman yardımı alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap