Avesta İsminin Anlamı

Avesta İsminin Anlamı

Anne baba adayları  çocuklarına isim seçimi gerçekleştirirken sık olarak internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Yeni anne baba olmaya hazırlık gerçekleştiren  kişilerin çocuklarına duyulmamış isim koymak istemesi nedeniyle pek çok isim arasında kararsız kaldığı görülmektedir.

Oldukça fazla anne baba adayı tarafından tercih edilen ve özellikle modern isim koymak isteyen kişilerin karşılaştığı isimler arasında Avesta ismi yer almaktadır. Pek çok kişinin ilk kez duyduğu ve modern isimler arasında yer aldığını bildiği isimlerden biri olan Avesta isminin anlamı oldukça fazla kişi tarafından merak edilmektedir. Bu aşamada pek çok kişi Avesta isminin anlamı nedir? Sorusunun cevabını merak etmektedir.

Avesta ismi pek çok anlama sahip olan isimler arasında yer almaktadır. Genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde Avesta isminin anlamları arasında ilk sırada eski Zerdüşt dininin kutsal kitabının adı, ikinci sırada dini içerikli kitap, üçüncü sırada bilgelik, dördüncü sırada bilgi, beşinci sırada eski İran inancı olan Zerdüştlüğün kutsal kitabı, altıncı sırada Zerdüşt dinine ait ilk kanun içerikli dini kitap anlamları yer almaktadır. Bu anlamların tamamı iyi olduğu için çocuklara Avesta isminin verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu anlamlar göz önünde bulundurulduğunda Avesta isminin sahip olduğu anlamların oldukça olumlu olduğundan bahsetmek mümkündür. Zerdüştçe kökenli bir kız ismi olan ve genellikle kız çocuklarda kullanılan Avesta ismi hakkında merak edilen ve sıklıkla araştırılan bir diğer soru ise Avesta ismi Kur’an-ı Kerim içerisine geçiyor mu?  sorusu olmaktadır.  Avesta ismi Kur’an-ı Kerim içerisine geçmeyen isimler arasında bulunmaktadır. Fakat isim konusunda uzmanlar tarafından gerçekleştirilmiş olan açıklamalara göre Avesta isminin çocuklara verilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Bu durumun nedeni ise Avesta isminin caiz olan isimler arasında yer alıyor olmasıdır.

 Avesta  ismi hakkında oldukça sık araştırılan bir diğer soru ise Türkiye’de Avesta isminde kaç kişi var? Sorusudur. Genel bir değerlendirme yapıldığında Türkiye’de toplam 611 kişinin Avesta ismine sahip olduğu görülmektedir. Bu kişilerden 50 tanesi İstanbul’da, 2 tanesi Ankara’da, 18 tanesi İzmir’de ikamet etmektedir. Geriye kalanların ise Türkiye genelinde 81 ilde yaşadığı düşünülmektedir.

Çocuklara verilmesinde sakınca olmayan isimler arasında bulunan Avesta ismi oldukça fazla anlama sahip olmasıyla bilinmektedir. Ancak çocuklar için isim seçimi gerçekleştirilirken yalnızca ismin anlamına göre tercih gerçekleştirilmemelidir.  Bu duruma göre Avesta isminin karakter analizi ve olumlu özellikleri de göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasında bulunmaktadır.

 Avesta isminin olumlu özellikleri arasında gizemlilik, şefkatlilik, yumuşak başlılık, duygusallık, sakinlik, hassasiyet, uyumluluk, merhamet, iyi niyet ve yardımseverlik özellikleri yer almaktadır. Tüm isimlerde görüldüğü gibi Avesta isminde de olumsuz özellikler bulunmaktadır. Bu bilgiye göre Avesta isminin olumsuz özellikleri arasında merhametten uzak olmak ve inatçılık özellikleri yer almaktadır. Avesta ismine sahip olan kişiler ise genellikle oldukça fazla dik başlı oldukları için çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır.

Avesta ismini çocuğuna vermek ebeveynlerin  merak ettiği ve oldukça sık  bir şekilde araştırdığı  bir diğer konu ise Avesta ismine benzer isimler olmaktadır. Bizler bu noktada sizlerin aradığınız isme kolay bir şekilde ulaşmaz adına Avesta ismi ile benzerlik gösteren isimler listesi paylaşıyoruz. Sizler de Avesta ismi ile benzer isim arayış içerisindeyseniz bu isim listesinden bir isim seçebilir ve çocuğunuza koyabilirsiniz. Aşağıdaki listede yer alan tüm isimler caiz ve anlamı güzel olan isimler arasından seçilmiştir. Bu nedenle isim seçimi gerçekleştirirken herhangi bir endişe içerisine girilmesine  gerek yoktur.

 Avestan, Aves, Ateş, Afil, Elif, Afvan, Afken, Aflem, Afran, Arfa, Arva, Arfin, Afan isimleri Avesta ismi ile benzer isimler arasında yer almaktadır.

avesta-isminin-anlami-45901
Avesta İsminin Anlamı

Avesta isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Eski Zerdüşt dininin kutsal kitabının adı.
  • 2 – Zerdüşt dinine ait ilk kanun içerikli dini kitap.
  • 3 – Bilgelik, bilgi
  • 4 – Eski İran inancı olan Zerdüştlüğün kutsal kitabının adı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Zerdüştçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Avesta ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Avesta ismini kullanan 611 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Avesta ismini kullanan 50 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Avesta ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Avesta ismini kullanan 18 kişi bulunmaktadır.

Avesta isminin Türkiye sıralaması

Avesta en çok kullanılan 3475. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1549. isimdir.

Avesta ismini kullananların sayısı, son bir yılda 87 kişi artmıştır.

Avesta isminin Harf Analizi

Kişiye Avesta ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Avesta İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Avesta ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Avesta isminin anlamını gözden geçirin!

Avesta İsminin Numerolojisi

Avesta isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
V: yirmi yedi
E: altı
S: yirmi iki
T: yirmi dört
A: bir
TOPLAM: 81

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap