Atıf İsminin Anlamı

atif-isminin-anlami-49975

Atıf İsminin Anlamı Nedir?

Ebeveynlerin yeni doğacak olan bebekleri için ya da yeni doğmuş bebeklerine hayatları boyunca taşıyacakları isim koyma telaşına kapılırlar. Anne ve babaların isim koyma telaşı cinsiyeti öğrendiği anda başlamaktadır. Kültürel değerlerimizi devam ettirecek anlamlı ve hoş bir isim koymak isterler. Çocuklarının iş hayatında, okul hayatında, sosyal hayatında etkileyici ve başarılı bir isim koymak için araştırma yaparlar.

Anne ve babalar isim koyarken İslam dinine aykırı ya da koyulması yasak olan isimlerden kaçınırlar. Günümüzde araştırmak daha kolay ve hızlı hale gelmiştir. Büyüklerin isim koymadan önce isim analizi, kişilik analizi ve karakterlerini inceleyerek isim koymada karar verebilirler.

Ebeveynler yeni doğacak bebekleri için Atıf ismini koymayı düşünebilirler. Peki, Atıf isminin anlamı nedir ve yaşamında nasıl bir karakter sergilemektedir sizlerle paylaşalım.

Atıf isminin erkek çocuklarda kullanılmaktadır. Şefkatli, sevecen ve merhamet duygusu yüksek olan, meyil verilen, acıma duygusu olan, yiğit bir kalbe sahip olmak gibi anlam içeriği taşımaktadır.

Nüfus idaresinde Türk Dik Kurumuna uymayan yanlış ve kötü çağırışım getiren bazı isimlerin bebeklere koyulması yasaklanmıştır. Erkek çocuklarına koyulan Atıf isminin TDK anlamı çevirme, yöneltme anlamlarına gelmektedir. Fakat koyulmasına herhangi bir engel yoktur.

Anne ve babalarının isim koymadan önce İslam dinine uygun olup olmadığı araştırılır. Atıf ismi caiz mi ve Kuran’ı kerimde geçiyor mu, İslam dininde anlam içeriği büyükler için merak edilmektedir.  Atıf ismi Kuran’ı kerimde geçememektedir. Koyulmasında sakınca olan isimler arasında da yer almamaktadır.

Büyüklerin gelecekte nasıl bir kişilik olacağı, taşıyacağı değerleri merak edebilirler. Bunun Atıf isminin kişilik analizi yaparak bir tahmin oluşturma şanslarına sahipler. Atıf ismi Arapça ve Farsça kökene dayanmaktadır. Mercan rengi Atıf isminin rengi anlamını taşır. Atıf isminin harfleri bir araya geldiğinde, insancıl bir yapıya sahip, sanatsal beceri ve kişiliğiyle göz önünde olan, duyarlı ve karatıcı bir kişiliktir. Aynı zamanda romantik ve duygusal yönleriyle de bilinmektedir.

Atıf isminin olumlu tarafı, sadakat sahibi, hırslarıyla ön planda olan, yakışıklı, sabırlı ve paylaşımcı, kuvvetli sezgileri sakin tavrıyla olumlu yönlerini oluşturmaktadır.

Olumsuz yönleri olarak da, keyif insanı olan, tartışma ortamından uzak duran, karasız ve tereddütlü hal ve tavırlarıyla bilinmektedir.

Fiziki yapısı, uzun boyu ve dik omuz yapısıyla dikkat çeken, belirgin ve çekici yüz hatlarına sahip, dalgalı saçlar, güven verici ses tonuna sahiptir. Girdiği ortamlarda fiziği ile dikkat çeken bir dış yapıya sahiptirler.

Atıf ismini koyacak anne- babalar ya da ismi daha önceden koyulan kişiler isim analizleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Tüm bilgilere edinmek isteyenler için Atıf isminin harf analizi sırasıyla sizler için detaylandıralım.

A-  meydana gelen olayları hızlı bir şekilde kavrayan ve hemen yön veren bir kişiliktir.

T- kendisi hakkında ketum bir karakter olan ve duygularını kimselere belli etmeyen bir kişiliktir.

I-  hassas yapısıyla, kırılgan, alıngan ve çabuk incinen bir kişiliğe sahiptir.

F-  sakin hal ve hareketleriyle karşı tarafa güven hissiyatı veren, büyüleyici özelliği ve tavrıyla bilinen bir kişiliğe sahiptir.

 Büyükler isim koyarken izledikleri veya dinledikleri, sevdikleri ünlü karakterlere benzemesi için isimlerini koymak isteyebilirler. Atıf ismine sahip olan ünlüler arasında Atıf Kaptan tiyatro oyuncusu, Atıf Yılmaz sinema yönetmeni, Atıf Ödül siyasetçi olarak ünlüler listeleri arasında yerini almaktadır.

Anne babalar ikinci isimleri koymak için ya da Atıf isimli babanın kendi çocuğuna benzer isim koymak isteyebilirler.  Atıf ismine benzer isimler ve ses uyumları olan isimler arasında, erkek çocuklar Atız ve kız çocukları için Azref ismi benzemektedir.

atif-isminin-anlami-49975
Atıf İsminin Anlamı

Atıf isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 12 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Eğilimli, Birine Şefkatle Eğilen, Sevgi Duyan / Bir Şeye Yönlendirilen
 • 2 – Bahadır, yiğit, yürekli, alp
 • 3 – Merhametli, şefkatli, acıyan
 • 4 – İmale, meylettirme, çevirme
 • 5 – Yükletme, Birinin İşi Veya Sözü Olduğunu İddia Etme, Hami, İsnad.
 • 6 – Yüzünü Çeviren, Meyleden, Mail, Müteveccih.
 • 7 – Merhamet Sahibi, Şefkatli, Acıyan.
 • 8 – Beğenen. Atıf Efendi (Mehmet Kuyucaklı. (-İst. 1847). Osmanlı Matematik Bilgini. Şam Ve İstanbul Kadılıklarında Bulundu.
 • 9 – Şefkatli, sevecen
 • 10 – Meyleden, eğilen, yönelen
 • 11 – Eğilen, meyleden (gönül veren).
 • 12 – Bağlayan (birleştiren, gönül kazanan).

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Söylenişi: a:tıf
Kuran ‘da geçmiyor.

Atıf ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Atıf ismini kullanan 2.292 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Atıf ismini kullanan 386 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Atıf ismini kullanan 208 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Atıf ismini kullanan 99 kişi bulunmaktadır.

Atıf isminin Türkiye sıralaması

Atıf en çok kullanılan 2059. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 988. isimdir.

Atıf isminin Harf Analizi

Kişiye Atıf ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

Atıf İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Atıf ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Atıf isminin anlamını gözden geçirin!

Atıf İsminin Numerolojisi

Atıf isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
T: yirmi dört
I: on bir
F: yedi
TOPLAM: 43

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap